HP Pavilion 15-EC1008NT vs Acer Nitro AN515-44

Arkmada

Centipat
Daha fazla  
Birkaç gündür laptop konusunda burayı rahatsız ediyorum son olarak elimde 2 tane seçeneğim kaldı :) ikisinin de linkini aşağı bıraktım. İkisi çok benzer özelliklere sahipler. HP 2 X 8 RAM avantajına sahip. Acer ise 1 X 16 RAM. Bu tarz farklar var. Sizce hangi bilgisayari tercih etmeliyim, iş artık markalara kaldı. Acer'in soğutma ve performansı gayet güzel görünüyor. HP konusunda pek bir bilgim yok. Sizlerden marka ya da farklı bilgisayar tavsiyeleri istemiyorum, sadece 2 bilgisayar hakkında yorum rica ediyorum. Teşekkürler şimdiden herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an HP kullanan biri olarak bu iki ürün arasından Acer tercih ederdim. Cidden kendini çok geliştirdi Acer markası, kaliteli gaming laptoplar üretiyorlar. Üstelik fiyat farkı var. Benim oyun Acer'dan yana :).

Şu an HP kullanan biri olarak bu iki ürün arasından Acer tercih ederdim. Cidden kendini çok geliştirdi Acer markası, kaliteli gaming laptoplar üretiyorlar. Üstelik fiyat farkı var. Benim oyun Acer'dan yana :).
Hocam ısınma konusunda ciddi problemler var mı gerçekten HP de ? Yenilerde çözüldüğü söyleniyor ancak güvenemiyorum.

Son düzenleme:
Hocam ısınma konusunda ciddi problemler var mı gerçekten HP de ? Yenilerde çözüldüğü söyleniyor ancak güvenemiyorum.
Bende yeni modellerden birisi bulunuyor. GTX 1650 Ti ve I7 10750H mevcut. Isınma sorununu büyük ölçüde düşürmüşler. Tabi kısmı oyunlarda her bilgisayar ısınıyor çünkü masaüstü bilgisayarlardaki gibi soğutma blokları ve geniş fanları yok. O durumlarda bile çoğu dizüstü thermal throttling yerken HP yoluna devam ediyor. Zamanında çok acer kullandım. Acer ASPIRE VX15 gibi modelleri de kullandım. Ama burada aralarında çok yüksek fiyat farkı bulunuyor. Bu yüzden acer'ı tercih etmen çok daha iyi olur. Eğer indirimleri beklersen HP'de de büyük ölçekli indirimler oluyor.

Bende yeni modellerden birisi bulunuyor. GTX 1650 Ti ve I7 10750H mevcut. Isınma sorununu büyük ölçüde düşürmüşler. Tabi kısmı oyunlarda her bilgisayar ısınıyor çünkü masaüstü bilgisayarlardaki gibi soğutma blokları ve geniş fanları yok. O durumlarda bile çoğu dizüstü thermal throttling yerken HP yoluna devam ediyor. Zamanında çok acer kullandım. Acer ASPIRE VX15 gibi modelleri de kullandım. Ama burada aralarında çok yüksek fiyat farkı bulunuyor. Bu yüzden acer'ı tercih etmen çok daha iyi olur. Eğer indirimleri beklersen HP'de de büyük ölçekli indirimler oluyor.
Fiyat faktörünü bir kenara koyarsak HP yi gönül rahatlığıyla tavsiye eder misiniz peki ?

Hocam ben maalesef 2018 model 8. nesil işlemcili HP Pavilion CX serisini kullanıyorum, bu modellerde ısınma sorunu var kesinlikle. Ama yeni modellerde(DK ve EC serisi) soğutma ızgara sistemlerini revize etmişler ve sorunu çözmüşler gibi duruyor. Yine de ben gerek fiyat farkından gerek fiyatına göre kaliteli oluşundan Acer tercih ederdim. İki bilgisayar da güzeldir, pişman olmazsınız fakat o fiyat farkını vermek için bir sebep göremiyorum.

Fiyat faktörünü bir kenara koyarsak HP yi gönül rahatlığıyla tavsiye eder misiniz peki ?
Yeni kasaları ele alarak hem iyi hem de kötü taraflarına değineceğim bir inceleme yazayım ki aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasın . Öncelikle ekran panelinde ekran gövde oranını gerçek manada inceltmişler, bundan dolayı hem estetik bir görünüme kavuşmuş hem de ekranı yüksekte tutarak ergonomik bir görüş sağlamışlar. Ekranın renk doğruluğu hoşuma gitti. IPS olmasına değinmiyorum artık bir oyuncu bilgisayarı kesinlikle en minimumunda IPS olmalı. Herhangi bir ölü pixel ya da ışık sızması ile karşılaşmadım. Kasa kısmına geldiğimizde ise kasanın inceliği aynı zamanda ise tasarımı gerçekten hoşuma gitti. En çok hoşuma giden kısım ise belki biliyorsunuzdur Ford ve Audi gibi araçların içerisinde B&O ses sistemleri bulunur. HP de bir ortaklık yaparak yeni kasalara B&O markalı ses sitemini entegre etmişler. Dolayısı ile film ve müziklerde gerçekten tatminkar bir hava yaratıyor. İçerisinde yüklü gelen uygulaması ile de istediğiniz gibi sesi düzenleyebiliyorsunuz. Son olarak hoparlörlerin kasa üzerinde yer almasına değineceğim. Çünkü çoğu laptop üreticisi ses çıkışlarını laptop'un alt kısmına koyarak sesi sektirerek ulaştırıyorlar. Dolayısı ile kasa üzerindeki HP gibi saf bir ses -En azından kendi segmentindeki laptoplar için- ulaşmıyor. Klavye kısmına geldiğimizde ise W-A-S-D tuşlarının ısınmamasını ön planda tutmuşlar. Oyunlarda ise kasanın üst kısmında ısının oluştuğun belirtmeliyim. Ama şu ana dek aşırı bir ısı ile karşılaşmadım. Bunların haricinde ise en kritik noktalardan birisine değinmek istiyorum. Çoğu laptop markası cihazlarının ısınmaması için işlemcilerinin TDP değerlerini kısıyorlar. Örnek verecek olursak monster'ın I5'li hatta I7'li abraları 120W'lık bir adaptöre sahip. Dolayısı ile işlemciler turbo frekanslarında doğru düzgün çalışamıyor. I5 10300H 4.5GHz'e kadar turbo frekansına yükselebilirken monster'lar yalnızda 3.5 - 3.7 civarında geziyor. Youtube'dan benchmarklarına bakabilirsin. Çoğu marka da bunu yapıyor. Yukarıda attığın Acer bile 135 W'lık bir güç sunabiliyor. Dolayısı ile bizim bilgisayarlar ısınmıyor arkadaşım diyorlar. Ama HP kısmına bakarsan 150W'lık bir adaptör sunarak performansı doruklarda tutmana olanak sağlıyorlar. Bu yüzden HP çok daha yüksek performans alıyor rakiplerine göre. Şimdi işin eksi kısmına gelelim. Klavyesinde RGB yok bu ilk eksi. İkinci eksi ise bir fan kontrol uygulamasının olmaması. Ama buna çok gerek duyulacağını düşünmüyorum çünkü laptop fan hızını yük ve ısı dengesinde ayarladığı için gürültü yapmıyor.
Sorun var ise ekleyebilirsin.

Yeni kasaları ele alarak hem iyi hem de kötü taraflarına değineceğim bir inceleme yazayım ki aklınızda herhangi bir soru işareti kalmasın. Öncelikle ekran panelinde ekran gövde oranını gerçek manada inceltmişler, bundan dolayı hem estetik bir görünüme kavuşmuş hem de ekranı yüksekte tutarak ergonomik bir görüş sağlamışlar. Ekranın renk doğruluğu hoşuma gitti. IPS olmasına değinmiyorum artık bir oyuncu bilgisayarı kesinlikle en minimumunda IPS olmalı. Herhangi bir ölü pixel ya da ışık sızması ile karşılaşmadım. Kasa kısmına geldiğimizde ise kasanın inceliği aynı zamanda ise tasarımı gerçekten hoşuma gitti. En çok hoşuma giden kısım ise belki biliyorsunuzdur Ford ve Audi gibi araçların içerisinde b&o ses sistemleri bulunur. HP'de bir ortaklık yaparak yeni kasalara b&o markalı ses sitemini entegre etmişler. Dolayısı ile film ve müziklerde gerçekten tatminkar bir hava yaratıyor. İçerisinde yüklü gelen uygulaması ile de istediğiniz gibi sesi düzenleyebiliyorsunuz. Son olarak hoparlörlerin kasa üzerinde yer almasına değineceğim. Çünkü çoğu laptop üreticisi ses çıkışlarını Laptop'un alt kısmına koyarak sesi sektirerek ulaştırıyorlar. Dolayısı ile kasa üzerindeki HP gibi saf bir ses -en azından kendi segmentindeki laptoplar için- ulaşmıyor. Klavye kısmına geldiğimizde ise W-a-s-D tuşlarının ısınmamasını ön planda tutmuşlar. Oyunlarda ise kasanın üst kısmında ısının oluştuğun belirtmeliyim. Ama şu ana dek aşırı bir ısı ile karşılaşmadım. Bunların haricinde ise en kritik noktalardan birisine değinmek istiyorum. Çoğu laptop markası cihazlarının ısınmaması için işlemcilerinin TDP değerlerini kısıyorlar. Örnek verecek olursak Monster'ın i5'li hatta ı7'li Abra'ları 120W'lık bir adaptöre sahip. Dolayısı ile işlemciler Turbo frekanslarında doğru düzgün çalışamıyor. i5 10300H 4.5GHz'e kadar Turbo frekansına yükselebilirken Monster'lar yalnızda 3.5 - 3.7 civarında geziyor. YouTube'dan benchmarklarına bakabilirsin. Çoğu marka da bunu yapıyor. Yukarıda attığın Acer bile 135 W'lık bir güç sunabiliyor. Dolayısı ile bizim bilgisayarlar ısınmıyor arkadaşım diyorlar. Ama HP kısmına bakarsan 150W'lık bir adaptör sunarak performansı doruklarda tutmana olanak sağlıyorlar. Bu yüzden HP çok daha yüksek performans alıyor rakiplerine göre. Şimdi işin eksi kısmına gelelim. Klavyesinde RGB yok bu ilk eksi. İkinci eksi ise bir fan kontrol uygulamasının olmaması. Ama buna çok gerek duyulacağını düşünmüyorum çünkü laptop fan hızını yük ve ısı dengesinde ayarladığı için gürültü yapmıyor.
Sorun var ise ekleyebilirsin.

Hocam öncelikle çok çok teşekkür ediyorum müthiş bir yazı yazmışsınız beni epey aydınlattınız ellerinize sağlık. Babam HP takıntılı biri onu da tatmin etmek için HP adına kafamdaki sorunları gidermeye çalışıyorum özellikle. Yani Acer ile aralarındaki fiyat farkının hiçbir önemi yok :D çift kanal olması da çok iyi HP'nin. Acer'e RAM eklemek için bir de servise gönderip uğraşmam gerekecek yoksa garanti kapsamindan cikiyormus. AMD serisinde de ısınma düzeyi bahsettiğiniz düzeydedir değil mi? En kötü bir soğutucu ile sorunsuz bir şekilde bu bilgisayarı rahatlıkla kullanabilirim herhalde.

Hocam öncelikle çok çok teşekkür ediyorum müthiş bir yazı yazmışsınız beni epey aydınlattınız ellerinize sağlık. Babam HP takıntılı biri onu da tatmin etmek için HP adına kafamdaki sorunları gidermeye çalışıyorum özellikle. Yani Acer ile aralarındaki fiyat farkının hiçbir önemi yok :D çift kanal olması da çok iyi HP'nin. Acer'e RAM eklemek için bir de servise gönderip uğraşmam gerekecek yoksa garanti kapsamindan cikiyormus. AMD serisinde de ısınma düzeyi bahsettiğiniz düzeydedir değil mi? En kötü bir soğutucu ile sorunsuz bir şekilde bu bilgisayarı rahatlıkla kullanabilirim herhalde.
HP'nin servisi ile görüştüm. Temizlik ve yükseltme işlemlerini kendimiz yapabiliyoruz. Garantiden çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Acer ile fiyat farkında güç konusu var. 15W'lık bir fark bulunuyor. HP bir tık daha yüksek güce sahip.

HP'nin servisi ile görüştüm. Temizlik ve yükseltme işlemlerini kendimiz yapabiliyoruz. Garantiden çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Acer ile fiyat farkında güç konusu var. 15W'lık bir fark bulunuyor. HP bir tık daha yüksek güce sahip.
Anlık olarak aldım gitti hocam :) çok sağolun yardımınız için

Yeni konular

Geri
Yukarı