HP Pavilion 600 klavye ile FN tuşu nasıl kapatılır?

electroshoc

Centipat
Ben HP Pavilion 600 Wireless klavye aldım fakat klavyede FN tuşu bir türlü kapatamadım. BIOS'a girdim fakat orada da göremedim. İnternette bulunan videolar BIOS'ları bayağı eski.

Anakart: ASUS B450 PLUS GAMING. BIOS'dan nasıl kapatabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 6 aydır bende bu klavyeyi kullanıyorum ve çok uzun zamandır çözüm arıyorum. Sonunda buldum. Hazırsan anlatıyorum. Biraz karmaşık :)

1. önce bu linkteki programı kurman gerek
2. Masaüstünde sağ tıklayıp yeni bir auto hotkey dosyası oluşturuyorsun. İçine 3. maddede yazacağım kodu kopyalıyorsun.
3.
#NoEnv ; Recommended for performance and compatibility with future AutoHotkey releases.
#InstallKeybdHook
SendMode Input ; Recommended for new scripts due to its superior speed and reliability.
SetWorkingDir %A_ScriptDir% ; Ensures a consistent starting directory.

; Below based on HP Pavilion Wireless Keyboard 600

; F1 | Mute
VOLUME_MUTE::F1
F1::VOLUME_MUTE

; F2 | Volume Down
VOLUME_DOWN::F2
F2::VOLUME_DOWN

; F3 | Volume Up
VOLUME_UP::F3
F3::VOLUME_UP

; F4 | Last Song
MEDIA_PREV::F4
F4::MEDIA_PREV

; F5 | Play/Pause
MEDIA_PLAY_PAUSE::F5
F5::MEDIA_PLAY_PAUSE

; F6 | Next song
MEDIA_NEXT::F6
F6::MEDIA_NEXT

; F7 | Brightness Down

; F8 | Brightness Up

; F9 | Search
BROWSER_SEARCH::F9
F9::BROWSER_SEARCH

; F10 | Toggle display mode for multi-screen
<#Tab::
SendInput {F10}
Return

; F11 | ???
<^<#F21::
SendInput {F11}
Return

; F12 | System Settings
<#F21::
SendInput {F12}
Return

4. Bu dosyaya bir isim verip sonuna .ahk yazarak kaydediyorsun.

5. Bilgisayarına kurulan convert .ahk to .exe dosyasını açıp kaydettiğin dosyayı exe formatına dönüştürüyorsun.

6. Kaydettiğin dosyayı https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4026268/windows-10-change-startup-apps linkindeki gibi her başlangıçta otomatik açılacak hale getiriyorsun.

Bende işe yaradı. Umarım senin de işine yarar

Yaklaşık 6 aydır bende bu klavyeyi kullanıyorum ve çok uzun zamandır çözüm arıyorum. Sonunda buldum. Hazırsan anlatıyorum. Biraz karmaşık :)

2. Masaüstünde sağ tıklayıp yeni bir auto hotkey dosyası oluşturuyorsun. İçine 3. maddede yazacağım kodu kopyalıyorsun.
3.
#NoEnv ; Recommended for performance and compatibility with future AutoHotkey releases.
#InstallKeybdHook
SendMode Input ; Recommended for new scripts due to its superior speed and reliability.

; F1 | Mute

; F2 | Volume Down

; F3 | Volume Up

; F4 | Last Song

; F5 | Play/Pause

; F6 | Next song

; F7 | Brightness Down

; F8 | Brightness Up

; F9 | Search

SendInput {F10}
Return

; F11 | ???
SendInput {F11}
Return

; F12 | System Settings
SendInput {F12}
Return

5. Bilgisayarına kurulan convert .ahk to .exe dosyasını açıp kaydettiğin dosyayı exe formatına dönüştürüyorsun.

6. Kaydettiğin dosyayı Hangi uygulamaların Windows 10’da başlangıçta otomatik olarak çalıştırılacağını değiştirme linkindeki gibi her başlangıçta otomatik açılacak hale getiriyorsun.

Dostum selam, ben denedim. F9'da işe yaramadı. Onun dışında oldu. Neden F9'da problem olduğu ile ilgili bir fikrin var mı acaba?

Bu bir script. Keyboard çalışırken direkt bu scripte yazanı yapıyor.
Script içinde de F9'a kadar tuşların atamaları girilmiş gerisi yok. Kendiniz klavye dışında başka bir func da atayabilirsiniz.

3.
#InstallKeybdHook

; F1 | Mute

; F2 | Volume Down

; F3 | Volume Up

; F4 | Last Song

; F5 | Play/Pause

; F6 | Next song

; F7 | Brightness Down

; F8 | Brightness Up

; F9 | Search

SendInput {F10}
Return

; F11 | ???
SendInput {F11}
Return

; F12 | System Settings
SendInput {F12}
Return

6. Kaydettiğin dosyayı Windows’da başlangıçta otomatik olarak çalıştırılacak uygulamaları değiştirme linkindeki gibi her başlangıçta otomatik açılacak hale getiriyorsun.

Çok teşekkürler. Süpersiniz!

Merhaba, bu klavyeyi ben de yeni aldım. Daha kolay bir çözüm yolu olduğunu söyleyebilirim:

+Microsoft Store'dan powertoys indirin,
+Keyboard remap ile F tuşlarını F1-F2-F3 şeklinde düzelmeleri yapın, ve tüm tuşlar eski haline dönüyor.
+Asıl sorun bu çözüm ile F tuşları eskisi gibi çalışacak ancak medya tuşları kullanılamaz hale gelecek yani, remapping FN tuşunu görmüyor ve FN+F1 gibi komutlar yok oluyor.
+Bu noktada Powertoys uygulamasından shortcut girerek Fn görevini CTRL tuşuna aktardım yani CTRL+F1 = Volume Mute Şeklinde komut girdim ve Fn yerine CTRL tuşunu kullanmış oldum medya tuşları için. Siz de ctrl veya başka bi tuş atayabilirsiniz medya tuşları için.

Umarım sizin işinize de yarar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı