HP Pavilion G6-2212s cihaza kaliteli termal macun ne kadar etki eder?

437935

Hectopat
Makaleler
1
Laptopumun artık fan temizliği ve termal macun değişimi vakti gelmiş. Ben de şu ana kadar macundan fandan vesaire anlamadığım için hep bilgisayarcıya yaptırıyordum ve tahminimce kötü termal macunlardan sürüyordu. O halde bile ilk 3-4 ay sıcaklık sorunu olmuyordu ama artık olmaya başladı. (en son macun değişimi ve fan temizliği yapılalı 10 ay olmuş ne çabuk vakit geçti 🤔) Asıl sorum şu, birazdan aşağıda belirteceğim sıcaklıklar 10 ayın sonunda hem kaliteli bir termal macun sürülmesi ve fan temizliği sonrası ne kadar düşebilir?
Laptopumun arka kasası şöyle;

laptop kasa.jpg

Ve belirteceğim dediğim sıcaklıklar da şöyle: GTA Online'da aralıksız 1-1, 5 saatlik bir oynanış sonrası sıcaklıklar.

Ekran Görüntüsü (38).png

Laptop marka model: HP Pavilion G6-2212st. Eski bir laptop, neredeyse 7-8 yıllık vardır.

Moderatör hocam kusura bakma ama başlık yanlış olmuş "2212s" değil "2212st" olacaktı.

Son düzenleme:
Termal macunun termal iletkenliği ve vizkositesi önemli. Alacağın kaliteli bir termal macun elbette gramı 1 TL olan termal macundan çok daha iyi sonuç verecektir. Sıcaklık düşüşü anlamında net bir sayı vermek çok zor ancak işlemci muhtemelen tekrar 90'ları görmeyecektir.

Termal macunun termal iletkenliği ve vizkositesi önemli. Alacağın kaliteli bir termal macun elbette gramı 1 TL olan termal macundan çok daha iyi sonuç verecektir. Sıcaklık düşüşü anlamında net bir sayı vermek çok zor ancak işlemci muhtemelen tekrar 90'ları görmeyecektir.

Sonunda cevap :D. Eskiden taş çatlasa 90 görüyordum ortalama 85 civarıydı. Umarım yine bu değerlere düşer. Ve bu değerler o kıytırık termal macunun verdiği değerler.

-----

Bu arada @Tolga Samet hocam, sıcaklıkta hava akışının da etken olduğunu bildiğim için resmini attım. Bu kadarından anlaşılır mı bilmem ama sizce hava akışı nasıldır bu laptopta, yeterli midir?

Son düzenleme:
Laptop hakkında fikrim yok ancak yeterli hava sirkülasyonunu sağlamadıktan sonra seri üretime geçirmezlerdi herhalde.

Geri
Yukarı