HP Pavilion i3-6100u laptop için HDD ve SSD hangi slota takılmalı?

pringles

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar.

HDD'den istediğim verimi alamamam üzerine HP marka 120GB SATA III SSD satın aldım. Diğer HDD'yi ise CD slotuna yerleştirmek için Caddy denen aparatı aldım. Birçok rehberi takip etmeme rağmen tatmin edici bir cevap bulamadım. Birkaç sorum var:

Öncelikle 1TB'lık HDD'min oyunlar dahil ancak 100GB'nı kullanmaktayım. Ağır dosyalarla da uğraşmıyorum. SSD'yi şimdiki HDD slotuna ve şimdiki HDD'yi de CD slotuna takmayı düşünüyorum. HDD'de bulunan dosyalarımın yedekleri bulunmakta o yüzden herhangi bir klonlama işlemine de yok. SSD'nin bana yeteceğini düşünüyorum. CD slotuna takmayı düşündüğüm HDD'yi ise sadece depolama için kullanırım. Ancak izlediğim birkaç rehber sonucu asıl SATA ve CD slotundaki SATA portunun hızlarında değişiklik olup olmadığı ve takılacak ve yerleri değişecek HDD ve SSD'lerin biçimlendirilmesi konularında soru işaretleri oluştu. (daha önce Technopat rehberini takip ederek format atmıştım ancak performans değişikliği olmamıştı, Windows 10 kurulum USB'm bulunmaktadır.)​

HDD ve SSD'yi hangi slota takmalıyım? Biçimlendirme konusunda izlemem gereken bir yol var mı? Konu hakkında herhangi bir öneriniz var mı? Teşekkürler.

Sistem özellikleri:
Windows 10 Home.
HP Pavilion laptop.
15.6"
Intel i3-6100u
8 GB RAM.
Intel HD Graphics 620.
1TB HDD.

Genellikle CD slotu sata 2 hizinda oluyor. Bu nedenle normalde HDD'nin takili oldugu yerden HDD'yi cikarip SSD'yi takmani oneririm. Cikardigin HDD'yi de caddy ile CD kismina tak.
Zaten HDD muhtemelen sata 2'nin limit hizlarina ulasamadigindan bir performans kaybin olmaz diye dusunuyorum.

Bicimlendirme konusunda ne sormak istedigini anlamadim. Laptopu USB'den boot edip windowsu hangi diske kurmak istedigini sectigin bolumde 120 GB'lik SSD'yi sececeksin. HDD'de onemli bir sey yoksa ve yedegi varsa HDD'yi format ekraninda silersin. Zaten SSD'ye windows kurduktan sonra HDD'yle ilgili islemleri sonradan da yapabilirsin.

İkisi de SATA girişi fakat bant genişlikleri arasında bir fark olduğunu sanmıyorum. En iyi öğrenme yolu önce dediğiniz şekilde sonra tam tersi şekilde takıp performans testlerini yapmanız olur.
Teşekkürler.

Genellikle CD slotu sata 2 hizinda oluyor. Bu nedenle normalde HDD'nin takili oldugu yerden HDD'yi cikarip SSD'yi takmani oneririm. Cikardigin HDD'yi de caddy ile CD kismina tak.
Zaten HDD muhtemelen sata 2'nin limit hizlarina ulasamadigindan bir performans kaybin olmaz diye dusunuyorum.

Bicimlendirme konusunda ne sormak istedigini anlamadim. Laptopu USB'den boot edip windowsu hangi diske kurmak istedigini sectigin bolumde 120 GB'lik SSD'yi sececeksin. HDD'de onemli bir sey yoksa ve yedegi varsa HDD'yi format ekraninda silersin. Zaten SSD'ye windows kurduktan sonra HDD'yle ilgili islemleri sonradan da yapabilirsin.
O zaman ilk önce SSD'yi takıp Windows 10 kurayım. Ardından Caddy ile HDD'yi takıp sıfırlayayım. Uygun mudur?

Yeni konular

Geri
Yukarı