HP Pavilion i5 9300H yüksek sıcaklık

Yavuz Islyn

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Uzun zamandır kullandığım bilgisayar oynadığım oyunlarda işlemci sıcaklığı sürekli 100'ü görüyor. 90-95 derece arasında değişse de 100'e kadar çıkması bana normal gelmedi. Bilgisayarın temizliğini yapıyorum fanlar olsun macun olsun ama yine de sıcaklık değerleri her seferinde aynı kalıyor. Henüz soğutucu almadım ancak işe yarayacağından pek emin değilim. İşlemcim i5 9300H. Undervolt da yapsam işlemci GHz'ini de düşürsem dereceler değişmedi. Aynı sorunu yaşayıp çözüm bulabilen varsa bilgilendirirse çok memnun olurum.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-11 at 23.27.37.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-11 at 23.27.37.jpeg
    216,9 KB · Görüntüleme: 48
HP ısınma sorunlarıyla bilinen bir marka evet ama 100 derecelere yakın değerlerde oyun oynarken hiç rahat değilim. Önerebileceğiniz bir soğutucu var mı peki?

Undervolt ve underclock ile sıcaklık azalmıyorsa soğutucu da işine yaramayabilir, servise göndermelisin. i7 9750H'lı Pavilion Gaming 17'ye sahibim. Stres testlerinde sadece undervolt ile anlık 95-96'yı görüp PL1 limitine takılınca ve fanlar tam güç çalışmaya başlayınca 85-90 arasına sabitleniyor. Undervolt + 3.5GHz'ye sabitlersem 80-85 derece arasında dolaşıyor. turboyu kapatırsam en fazla 67-69 derece oluyor.

Servisten ziyade bir sorun varsa kendim halletmeyi severim ve ayrıca servis işi benim için çok sakat. HP'ler için normal zaten PC dayanıyor diye okudum çok yerde. Crash veya donma gibi bir şey yaşamadım o yönden iyi. Rahatsız olduğum şeyler 100 dereceye kadar çıkması ve bu yüzden performansta düşüş olması. Undervolt yapıp işlemciyi düşürsem de sonuç değişmedi. Razı geleceğim sanırım :)

Servisten ziyade bir sorun varsa kendim halletmeyi severim ve ayrıca servis işi benim için çok sakat. HP'ler için normal zaten PC dayanıyor diye okudum çok yerde. Crash veya donma gibi bir şey yaşamadım o yönden iyi. Rahatsız olduğum şeyler 100 dereceye kadar çıkması ve bu yüzden performansta düşüş olması. Undervolt yapıp işlemciyi düşürsem de sonuç değişmedi. Razı geleceğim sanırım :)

Undervolt + underclock yaptığın halde 100 derece oluyorsa normal değil. Eğer altından yeterince hava almıyorsa yatağın üzerinde falan kullanıyorsan bile uzun süre o sıcaklığa maruz kalmaması gerekiyor. 100 derece zaten sınır sıcaklık 101'i hiçbir zaman görmeyecek çünkü olduğu anda bilgisayar kapanıyor. İşlemcin büyük ihtimalle 100 dereceyi geçmemek için hızını 900-1000 MHz'lere kadar düşürüyordur.
Alt satır Pavilion Gaming 17 + i7 9750h işlemci sıcaklığı ve hızı:

Adsız.jpg

Bende de HP Pavilion dk1007nt modeli var. 3 ay oldu alalı en iyi performans modundayken kısa sürede 100derecelere çıkıyor ben de daha iyi performans moduna getirdim sıcaklık 70 75 oluyor maksimum ama performans düşüyor tabii ki sıkıntılı iş yahu servise göndersem ilgileneceklerini sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı