HP Pavillion 15 8GB RAM, 6GB Kullanılabilir

Lander

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar;

Burdaki bilgisayarı satın aldım, 8GB RAM'in 2GB'ını Ryzen iGPU kullanıyor, bu miktarı düşürmek istiyorum, fakat BIOS HP tarafından kilitlendiği için bu opsiyon BIOS'da yok.

2016 yılına ait bir forum linkinde böyle bir cevap buldum.

HP Pc’s use a customized BIOS setting (Tattooed BIOS) of which some features including overclocking and increasing the VRAM are locked.

This is done in the best interest of safeguarding the PC for the optimal performance and not to cause any extensive component failure.

To conclude, the VRAM on your PC is already shared with a specific value and its locked and cannot be changed.

Bu oldukça saçma bir durum, beni kullanıcı olarak 8GB RAM vaadettikleri sistemde 6GB RAM ile kısıtlıyor.

İnternette gördüğüm kadarıyla regedit'ten yapılan değişiklik ile VRAM miktarını değiştirmek mümkün, bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan var mı?
Benim bu problemi çözmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Yapabileceğeiniz en iyi şey cihazın RAM'ini 16 GB yapmak:

Recep ağabeyin dediği gibi 16 GB yapmalısın. VRAM ise mobil bir işlemci olduğu için değiştirilemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne alakası var? Recep Baltaş'ın dediği gibi RAM takviyesi yapın başka yapacak bir şey yok.
Çok alakası var. Bazı cihazlarda BIOS fabrika çıkışlı olarak şifreli gelebiliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hakikaten sinir bozucu ve saçma bir durum, iGPU max 300 MB RAM kullanıyor, ama 2GB ram iGPU'ya kilitli bir şekilde ayrılmış bir durumda, ve kullanıcı bunu hiç bir şekilde değiştiremiyor. Firma bilgisayarı 8GB RAM olarak satıyor. Berbat firma HP kullanıcısına düzgün bir BİOS imkanı dahi sunmuyor..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı