Çözüldü HP Victus 16-E0028NT Wi-Fi gözükmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben HP Victus 16-E0028NT modelini kullanıyorum ve Live USB ile Ubuntu açtığımda Wi-Fi gözükmüyor fakat şu Wi-Fi USB'lerinden takınca Wi-Fi geliyor. Ben driver sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Sizce nedir? @OzgunP

Son düzenleme:
Çözüm
Realtek wifi varmış bu sistemde, ama hangisi olduğunu bulamadım. Çok yeni bir sistem olduğuna göre RTL8852AE çipseti olması muhtemel. Emin olmak için şu komutun çıktısını paylaş ki çipsetin ID'sini görebilelim.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA3 net

Evet şuradan çipseti teyit edebildim. https://www.notebookcheck-tr.com/HP...-Gueclue-donanim-sik-bir-kasada.571906.0.html

Buna göre wifi sürücüsünü şu komutlarla kurabilirsin. Öncesinde kablolu ya da tethering ile telefon üzerinden bağlantı kurmalısın. Bu işlemleri Ubuntu kurulumu sonrasında yapabilirsin.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt-get install dkms linux-headers-$(uname -r)
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kelebek333/kablosuz
Kod:
 sudo apt-get update
Kod:
 sudo apt install rtw89-dkms

Kurulum sonrasında sistemi yeniden başlat ve açıksa secureboot'u muhakkak kapat.
Realtek wifi varmış bu sistemde, ama hangisi olduğunu bulamadım. Çok yeni bir sistem olduğuna göre RTL8852AE çipseti olması muhtemel. Emin olmak için şu komutun çıktısını paylaş ki çipsetin ID'sini görebilelim.

Kod:
lspci -nnk | grep -iA3 net

Evet şuradan çipseti teyit edebildim. https://www.notebookcheck-tr.com/HP...-Gueclue-donanim-sik-bir-kasada.571906.0.html

Buna göre wifi sürücüsünü şu komutlarla kurabilirsin. Öncesinde kablolu ya da tethering ile telefon üzerinden bağlantı kurmalısın. Bu işlemleri Ubuntu kurulumu sonrasında yapabilirsin.

Kod:
LC_ALL=C sudo apt update ; sudo apt-get install dkms linux-headers-$(uname -r)
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:kelebek333/kablosuz
Kod:
 sudo apt-get update
Kod:
 sudo apt install rtw89-dkms

Kurulum sonrasında sistemi yeniden başlat ve açıksa secureboot'u muhakkak kapat.

Son düzenleme:
Çözüm
Önceki mesajı düzenledim, sürücünün bulunduğu bir PPA deposu varmış bununla değiştirdim. Bu şekilde daha kolay kurulum yaparsın. Komutları sırasıyla çalıştırman yeterli.

Not: Bu sürücü şu an sürüm adayı olan çekirdek 5.16'ya eklenmiş. Yani ileride herhangi bir sürücü yüklemene gerek kalmayacak.

Hocam Allah senden hoşnut razı olsun, bu arada hocam siz ne iş yapıyorsunuz.
Hocam @OzgunP ben Ubuntu'yu refind grup ile actıgımda Wi-Fi oluyor yoksa olmuyor 2 tane Ubuntu var.

Son düzenleme:
Refind ile sürücünün bir alakası yok. Secureboot sonradan kurulan sürücüleri engelleyebilir, bu sebeple sadece secureboot'u kapatmak yeterli.

Hocam bende aynı laptopu aldım victus 16 Windows 11 kurdum Technopat'ın yaptığı şekilde FreeDOS'a Bluetooth ve Wi-Fi çalışmıyor. Sürücüleri tara dediğimde sürücü bulamıyor.

Geri
Yukarı