HP Victus 16 incelemesi

Merhaba Technopat sakinleri,
Mimarlık okuyorum bu yüzden güçlü bir bilgisayara ihtiyacım vardı sosyalde defalarca konu açtım araştırdım en son konu açma sınırından ceza yediğim için daha fazla uzatmadan Victus 1010NT modelini almaya karar verdim cihaz bugün geldi uzun zamandır laptop kullanmamış ve en son R3 1200, GTX 1050Ti, 8GB RAM, 60Hz sistem kullanmış biri olarak ilk izlenimlerimi paylaşacağım. Bu modeli tercih etme sebebim sade oluşu ve fiyat avantajı, 18.599TL ve kampanyadan 100TL Bonus ile 18.499Tl'ye almış oldum.

Laptop'un özellikleri şu şekilde;
  • R5 6600H
  • RTX 3050Ti (75w)
  • 8GB DDR5
  • 144Hz
  • 512GB SSD
2 RAM slotu ve 2 M.2 SSD slotu bulunuyor ileride RAM ve SSD takviyesi yapacağım.

Kasa Kalitesi
Daha önce 2022 model Nitro 5 modelini inceledim kasa kalitesi genel olarak aynı olmakla birlikte Victus'un ekran kısmı metalden olması ve daha ince olması nedeniyle biraz daha esnek ve sallanma oluyor anca rahatsız edici bir sallanma değil takıntılıysanız gözünüze batabilir. Genel kasa kalitesi iyi durumda kaliteli bir hissiyatı var. 3 adet USB ve biri hızlı sarj destekli bir adet Type C bu da hızlı sarj destekli. LAN girişi mevcut kulaklık+mikrofon jak girişi mevcut geniş SD kart yuvası bulunuyor son olarak HDMİ çıkışı mevcut. Klavye düşük profilli kullanımı hoş tek renk ışık bulunuyor oyun için pek uygun durmuyor. Ekran parlaklığı ve daha önce 144Hz kullanmamış biri olarak ekranından memnunum ses ekran renkleri gibi karşılaştırma yapamayacağım konulara değinmedim.

Windows 11 kurdum problem olmadan (Rufus'da disable tpm seçeneğini işaretledim bu yüzden problem çıkmadı) Windows tüm sürücüleri otomatik olarak kurdu sadece Omen Gaming Hub kurdum. 0 desibel teknolojisi var sanırım 60 dereceye kadar fanları çalıştırmıyor Gaming Hub'dan fan ayarını max yapmama rağmen fanlar kendi kafasına göre çalışıyor sadece max seçince 1 2 dakika max hızda çalışıyor. Boşdayken fan çalışmadığı için 60 derecelerde fan açıkken 53 derecede çalışıyor fanlar normal çalıştığı zaman 47 derecede ekran kartı ise 45 ile 55 arasında (fan hızına göre) çalışıyor. Şu an için Apex indirip sıcaklık ve FPS değerlerine baktım bunun dışında yaptığım testleri ekleyeceğim.

Victus'dan fiyat ve segmentine göre genel kalite beklentim vardı bunu da şuan için karşılıyor. Ses ve diğer

Apex Legends (ayarlara dokunmadım High ayarları seçmişti daha üstü yok)
Omen Hub Default seçeneğinde iken (Fan max ve oto arasında çalıştı)
1668199281619.png

Default ayarda iken ekran kartı maksimum 60w güç tüketti ortalama 87fps aldık, ekran kartı 70 işlemci ise 78 dereceyi gördü.

Edit: Fanlar maxda laptopun altına stant koyarak aşağıdaki değerleri elde ettim. Ekran kartı 63 derece iken işlemci 72 dereceyi gördü.
APEX SON.jpg

Omen Hub Performance seçeneğinde iken (Fan ayarlarını yapamadığım için bazen durduğu oldu max çalıştıramadım)
APEX HP.jpg

Performans ayarda iken ekran kartı maksimum 75w çekti ortalama 90fps aldık, ekran kartı 84 işlemci 88 dereceyi gördü.

İstediğiniz testler veya değinmemi istediğiniz diğer konuları paylaşırsanız eklemeye çalışırım.

8 aylık kullanım sonunda kullanıcı deneyimi olarak aktarabileceklerim şunlar;

Yükseltme ve Performansa Etkisi
RAM ve SSD yükseltmesi yaptım içinde kullanılan Samsung belleğin birebir aynısını 430TL'ye (Güncel fiyatı 1000TL civarı) satın aldım RAM yükseltmesi öncellikle normal kullanımda oyunlarda fark etti 5 ila 20FPS arasında performans artışı oldu özelliklede en çok okul için kullandığım programlarda etkisini gördüm beni çok rahatlattı.

Soğutma
Soğutma performansı sanırım güncellemelere bağlı olarak düşmüş durumda temizliğini yapmış olmama rağmen sıcaklıklar işlemci tarafında yaklaşık +-5 derece artmış durumda cihazı windows ayarlarından güç verimliliği ve Omen HUB üzerinden quite modunda kullanıyorum benim için yeterli bir performans ve sıcaklık dengesi sağlıyor.

Kasa ve İçi
Kasa kalitesinden hala memnunum ekran sallanma sorunu beni hala rahatsız etmiyor ancak kasayı açarken ki kasayı açmak tam bir işkence bir çentiğini kırdım pena olmadan açmanızı önermiyorum kredi kartı gibi kalın plastikler zarar veriyor. Şuan fotoğraf ekleyemiyorum ancak normal olarak 2 RAM slotu var SDD slotu 2 tane ve bakır plaka bulunuyor bakır plakanın altında termal ısı pad'i bulunuyor.

SSD
6 MB/s hızlarda okuma ve onun yarısı kadar da yazma hızına sahip Micron marka DRAM'li bir SSD kullanılmış performansından memnunum 8 ayda 10TB yazma ile %3 sağlığı azalmış durumda. Kioxia G2 1TB bir SSD ekledim.

Ekran
Ekran hakkında neredeyse bilgim yoktu İPS bir panel 144Hz hızında ve ışık sızması çok az şanslı bir son kullanıcıyım.

Sonuç
Cihazdan genel kullanım ve tatlı su oyuncusu olarak oyun konusunda memnunum ancak iş için yeterli bulmuyorum işlemci yetersiz kalıyor ve soğutması render alırken 90 derecenin üzerine çıkarak beni üzüyor. Klavyesini neredeyse hiç kullanmadım çatırdamalar ve gıcırdamalar oluyordu ilk zamanlar şuan geçti ama arasına toz girince çıkana kadar çatırdıyor onun dışında standart bir klavyesi var. Tunderbolt portu bulunmuyor 5Gb/s hız veren bir adet Type C portu var ve son olarak pil konusunda büyük problemler vardı tam şarjda 1 saat götürmüyordu boşta test ettiğim halde Omen HUB'a pil tasarrufu modu eklediler onu açınca 7 saat pil ömrü sunabiliyor.

Victus 16 modelini kasa olarak önerebilirim ancak donanım olarak R5 6600H günü kurtaracak bir işlemci, yeterli değil ekran kartı konusunda 3050Ti'den ne beklenirse verebiliyor kullandığım modda 65-70 derece arası ve üzerini görmedim diyebilirim. Benim gibi mimarlık ve benzeri bir bölüm okuyorsanız iş görecek performansı verecektir ama modelleme ve render esnasında verimli bir çalışma ortamı sunamıyor performans ve render esnasında soğutma yeterli gelmiyor. Victus 16 ise beğendiğim bir kasa soğutması ses sistemi ekran malzeme kalitesi ve tasarımını beğeniyorum klavye kamera ve giriş çıkış portları özellikle Thunderbolt desteklememesi benim için bir eksi. Ekran kartı ve işlemciden bağımsız olarak deneyimlerimi paylaşmaya çalıştım almak isteyen kişiler için kasası ve diğer bileşenleri hakkında fikir olmasını olmuyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
16GB ramlı modelini almayı düşünüyorum. okulda kullanım için uygun mu ? Şarj tüketimi nasıl ?
Bende okulda kullanacağım için bunu tercih ettim sade oluşu klavyenin sessiz olması ve hızlı şarj özelliği var gerçekten hızlı şarj ediyor okulda kullanıma uygun. Şarj tüketimini test etmedim daha bugün şarjda AutoCad ne kadar çalıştırıyor deneyeceğim.

Bende okulda kullanacağım için bunu tercih ettim sade oluşu klavyenin sessiz olması ve hızlı şarj özelliği var gerçekten hızlı şarj ediyor okulda kullanıma uygun. Şarj tüketimini test etmedim daha bugün şarjda AutoCad ne kadar çalıştırıyor deneyeceğim.
Kasa kalitesi nasıl? Oyun performansından memnunmusun ?

Red dead redemption test ettiniz mi

Kasa kalitesi nasıl? Oyun performansından memnunmusun ?

Red dead redemption test ettiniz mi
Kasa kalitesini beğendim dokusundan dolayı kaliteli bir hissiyatı var metal gibi his veriyor ama sert plastik kullanılmış ekranı garip bir şekilde, esnek ve sallanıyor olmasına rağmen sağlam hissettiriyor. RDR bende yok test edemedim malesef oyun performansı izlediğim videolardan daha iyi tek kanal 8GB bellek var daha düşük olmasını bekliyordum sanırım DDR5 olduğu için fark olmadı.

Kasa kalitesini beğendim dokusundan dolayı kaliteli bir hissiyatı var metal gibi his veriyor ama sert plastik kullanılmış ekranı garip bir şekilde, esnek ve sallanıyor olmasına rağmen sağlam hissettiriyor. RDR bende yok test edemedim maalesef oyun performansı izlediğim videolardan daha iyi tek kanal 8 GB bellek var daha düşük olmasını bekliyordum sanırım DDR5 olduğu için fark olmadı.

Az önce 16 GB 8x2 RAM'lı olan modelini sipariş ettim. Göreceğiz bakalım

Yeni konular

Geri
Yukarı