HP Victus laptop 16 - E1007NT hangi RAM uyumlu?

Bütçe
20,000
Katılım
7 Eylül 2021
Mesajlar
954
Çözümler
2
Laptopu ben kullanıyorum 2. haftam ryzen 7 6800 8x2 16 gb ram 3050ti 115W olan modeli gayet memnunum çok laptop ekran sallanma olayına gelirsek varda öyle dert edilcek bişey değil normal oyun oynarken kullanınca vs. bişey olmuyor.
 
KS
KS
serhatkrtpe

serhatkrtpe

Decapat
Katılım
22 Mayıs 2020
Mesajlar
169
Laptopu ben kullanıyorum 2. haftam Ryzen 7 6800 8x2 16 GB RAM 3050 Ti 115W olan modeli gayet memnunum çok laptop ekran sallanma olayına gelirsek varda öyle dert edilecek bir şey değil normal oyun oynarken kullanınca vs. bir şey olmuyor.

Kaç paraya aldın ve nereden aldığını paylaşır mısın rica etsem. Isı dereceleri nasıl yük altında ve ekranın %45 ntcs olması senin için sıkıntı yaratıyor mu teşekkürler.
 
Katılım
7 Eylül 2021
Mesajlar
954
Çözümler
2
Kaç paraya aldın ve nereden aldığını paylaşır mısın rica etsem. Isı dereceleri nasıl yük altında ve ekranın %45 ntcs olması senin için sıkıntı yaratıyor mu teşekkürler.
20.899 almıştım da 27 bine çıkmış 2 hafta da nasıl bu kadar fiyat fark eder anlamıyorum. asus tuf alma niyetim vardı aslında başta sonra bunun o an ki fiyatı ona göre daha iyiydi hem ekran büyük hemde ekran kartı daha iyiydi onun dışında aynı zaten. şuan o da 24 bin olmuş :( ,


ürünü yukarıda ki linkten almıştım.

ısı değerlerine gelirsek normal web gezinmek + müzik dineleme vs. sıcaklık ortalama 50-60 arası geziyor. oyun oynarken 80 üstü görmedim fan sistemi baya güçlü omen gaminghub yazılımı var uyumlu çalışıyor dilersen fan ayarını kendinde max' a ayarlayabiliyorsun oyundan çıktıktan hiçbir işlem yapmadan hemen sonra laptop fan max' a ayarlayıp laptop soğutucu ile 1 dk içinde 35 dereceye kadar indiğini gördüm gözlerime inanamadım çünkü ilk defa bu kadar düşük cpu sıcaklığı görüyorum bu seviyelere gelince fan istemesende kendi seviyesinini düşürüyor max değere alınca laptoptan uçak kalkacakmış gibi hava sesi geliyor çok güçlü soğutma sistemi var ben ilk defa böyle bişey görüyorum. otomatik soğutmada belli sıcaklar arasında normal çalışıyor ve hiç ses çıkmıyor.

ürünün kasa vs. 15,6 inç laptoplar ile aynı ama çerçeveyi küçültüp ekranı büyütmüşler mükemmel olmuş kasa alıştığımız gibi ekran büyük başka artısı 15,6 inç laptop çantaları uyuyor ben öyle kullanıyorum pek kafama yatan büyük çanta bulamadım 15,6 inç çanta aldım tam oturdu cuk diye.

ntsc değeri laptoplar için aslında normal bir değer benim içinde problem değil gayette bana sorarasan yeterli bir laptop için.

oyun konusunda şöyle deneyimlerimi paylaşayım volorantta 144 hz 1080 p diğer ayarlar max kenar yumuşatmalar vs. 4x her şeyi max' a aldım başlangıçta 180 fps alıyorken laptop ısınınca 144 fps de sabit kalıyor orta ayarlarda başlangıçta 280 fps sonrasında 260 fps falan veriyor. henüz başka oyun yüklemedim oynarkende şöyle bişey var WASD tuşlarının olduğu yerde hiçbir şekilde ısı hissetmiyorsun sıcaklık oralara asla vurmuyor laptop sonuçtta illaki ısınacak tabi. laptopta ısı klawyenin orta kısmına vuruyor oyun oynarken dediğim gibi ısındığını hissetmiyorsun oyun kaliteni etkilemiyor sonuç olarak.

HP ısınıyor vs. bana çok diyen oldu birde AMD işlemcilerin çok ısındığı ikiside birleşince laptopa para verilmez diyenler oldu HP nin yeni çıkarttığı laptoplarda ısınma problemi olmadığını gördüm gezdiğim sitelerde VİCTUS seriside omen serisi gibi özel bir laptop zaten özendiklerini düşenerek birde AMD işlemcilerinde mobil tarafında ısınma konusunda son zamanlarda iyi olduğu gördüm bir kaç yerde onlara güvenerekten aldım iyi ki de almışım gayet memnunum hiçbir sorun yaşamadım şuana kadar. Oyun harici sadece after effect de video kurgu yaptım biraz basit bişey 15 dk lık takılma olmadı hiç m2 ssd falan zaten hızını anlatmaya gerek yok. içindeki ramlar samsung ddr5 8x2 şeklinde.

keşke tuf bilgisayarla kıyaslama şansım olsaydı ama muhtemelen yine bunu seçerdim gibi duruyor ekran daha büyük ekran kartı daha iyi ve o biraz daha ışıklı falan bana pek hitap etmiyor.
 
Son düzenleme:
KS
KS
serhatkrtpe

serhatkrtpe

Decapat
Katılım
22 Mayıs 2020
Mesajlar
169
20.899 almıştım da 27 bine çıkmış 2 hafta da nasıl bu kadar fiyat fark eder anlamıyorum. ASUS TUF alma niyetim vardı aslında başta sonra bunun o an ki fiyatı ona göre daha iyiydi hem ekran büyük hem de ekran kartı daha iyiydi onun dışında aynı zaten. Şu an o da 24 bin olmuş :(,


Ürünü yukarıdaki linkten almıştım.

Sıcaklık değerlerine gelirsek normal web gezinmek + müzik dineleme vs. sıcaklık ortalama 50-60 arası geziyor. Oyun oynarken 80 üstü görmedim fan sistemi bayağı güçlü Omen gaminghub yazılımı var uyumlu çalışıyor dilersen fan ayarını kendinde Max'a ayarlayabiliyorsun oyundan çıktıktan hiçbir işlem yapmadan hemen sonra laptop fan Max'a ayarlayıp laptop soğutucu ile 1 dk içinde 35 dereceye kadar indiğini gördüm gözlerime inanamadım çünkü ilk defa bu kadar düşük CPU sıcaklığı görüyorum bu seviyelere gelince fan istemesen de kendi seviyesinini düşürüyor Max değere alınca laptoptan uçak kalkacakmış gibi hava sesi geliyor çok güçlü soğutma sistemi var ben ilk defa böyle bir şey görüyorum. Otomatik soğutmada belli sıcaklar arasında normal çalışıyor ve hiç ses çıkmıyor.

Ürünün ekran 15,6 inç laptoplar ile aynı ama çerçeveyi küçültüp ekranı büyütmüşler mükemmel olmuş kasa alıştığımız gibi ekran büyük başka artısı 15,6 inç laptop çantaları uyuyor ben öyle kullanıyorum pek kafama yatan büyük çanta bulamadım 15,6 inç çanta aldım tam oturdu cuk diye.

NTSC değeri laptoplar için aslında normal bir değer benim içinde problem değil gayet de bana sorarasan yeterli bir laptop için.

Oyun konusunda şöyle deneyimlerimi paylaşayım Valorant'ta 144 Hz 1080p diğer ayarlar Max kenar yumuşatmalar vs. 4X her şeyi Max'a aldım başlangıçta 180 FPS alıyorken laptop ısınınca 144 FPS de sabit kalıyor orta ayarlarda başlangıçta 280 FPS sonrasında 260 FPS falan veriyor. Henüz başka oyun yüklemedim oynarkende şöyle bir şey var wasd tuşlarının olduğu yerde hiçbir şekilde ısı hissetmiyorsun sıcaklık oralara asla vurmuyor laptop sonuçtta illaki ısınacak tabii. Laptopta ısı klawyenin orta kısmına vuruyor oyun oynarken dediğim gibi ısındığını hissetmiyorsun oyun kaliteni etkilemiyor sonuç olarak.

HP ısınıyor vs. bana çok diyen oldu bir de AMD işlemcilerin çok ısındığı ikisi de birleşince laptopa para verilmez diyenler oldu HP'nin yeni çıkarttığı laptoplarda ısınma problemi olmadığını gördüm gezdiğim sitelerde Victus seriside Omen serisi gibi özel bir laptop zaten özendiklerini düşenerek bir de AMD işlemcilerinde mobil tarafında ısınma konusunda son zamanlarda iyi olduğu gördüm birkaç yerde onlara güvenerekten aldım iyi ki de almışım gayet memnunum hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar. Oyun harici sadece After Effects'de video kurgu yaptım biraz basit bir şey 15 dk lık takılma olmadı hiç M.2 SSD falan zaten hızını anlatmaya gerek yok. İçindeki RAM'lar Samsung DDR5 8x2 şeklinde.

Keşke TUF bilgisayarla kıyaslama şansım olsaydı ama muhtemelen yine bunu seçerdim gibi duruyor ekran daha büyük ekran kartı daha iyi ve o biraz daha ışıklı falan bana pek hitap etmiyor.

Deneyimlerini ve görüşlerini paylaştığın için sana teşekkür ederim. Kesinlikle alıyorum.
 
Katılım
7 Eylül 2021
Mesajlar
954
Çözümler
2
Deneyimlerini ve görüşlerini paylaştığın için sana teşekkür ederim. Kesinlikle alıyorum.
önemli değil dostum, hayırlı olsun :) bu arada laptopa bios güncellemesi gelmişti risk alıp yaptım nadir de olsa bazen bios güncellemeleri sorun yaratabiliyor bir sorun yaşamadım.

Deneyimlerini ve görüşlerini paylaştığın için sana teşekkür ederim. Kesinlikle alıyorum.
bu arada ram şuan piyasada pek yok ddr5 aşağıda link bıraktım bunlar uyumlu çalışıyor laptopa max 16x2 32 gb şeklinde ram yükseltmesi yapılabiliyor günümüz standartı için 16 GB iş görüyor yeterli ama 2023 sonuna doğru çıkacak olan oyunlarda iyi performans almak için yükseltme yapılabilir benim standartımı after effect belirliyor o yüzden ihtiyacıma göre alacam.

 
Son düzenleme:
KS
KS
serhatkrtpe

serhatkrtpe

Decapat
Katılım
22 Mayıs 2020
Mesajlar
169
Önemli değil dostum, hayırlı olsun :) bu arada laptopa BIOS güncellemesi gelmişti risk alıp yaptım nadir de olsa bazen BIOS güncellemeleri sorun yaratabiliyor bir sorun yaşamadım.

Bu arada RAM şu an piyasada pek yok DDR5 aşağıda link bıraktım bunlar uyumlu çalışıyor laptopa Max 16x2 32 GB şeklinde RAM yükseltmesi yapılabiliyor günümüz standartı için 16 GB iş görüyor yeterli ama 2023 sonuna doğru çıkacak olan oyunlarda iyi performans almak için yükseltme yapılabilir benim standartımı After Effects belirliyor o yüzden ihtiyacıma göre alacağım.


Hocam bende şu an 8 GB DDR5 RAM var. Bunu taksam uyumlu olur mu?
 
Katılım
7 Eylül 2021
Mesajlar
954
Çözümler
2
Hocam bende şu an 8 GB DDR5 RAM var. Bunu taksam uyumlu olur mu?
aynı marka takman lazım, mavi ekran falan alabilirsin içindeki kalsın 8 de aynı markadan ben takayım dersen samsung ddr5 satıldığını görmedim ama 2. el letgoda satanlar var adamlar mesela ram yükseltmesi yapmış hiç kullanmadan çıkartıp satıyorlardı. takacaksanda aynı ramdan takman lazım 8x2 veya 16x2 aynı markadan aynı seri olması lazım.
 
KS
KS
serhatkrtpe

serhatkrtpe

Decapat
Katılım
22 Mayıs 2020
Mesajlar
169
Aynı marka takman lazım, mavi ekran falan alabilirsin içindeki kalsın 8 de aynı markadan ben takayım dersen Samsung DDR5 satıldığını görmedim ama 2. el Letgo'da satanlar var adamlar mesela RAM yükseltmesi yapmış hiç kullanmadan çıkartıp satıyorlardı. Takacaksanda aynı RAM'dan takman lazım 8x2 veya 16x2 aynı markadan aynı seri olması lazım.

İçindeki RAM Samsung markalı mı?
 
Yukarı