HTC Desire 500 telefona Linux kurulumu nasıl yapılır?

UBPorts adında bir proje vardı bir de ona bak.

Ubuntu Touch'ın kendi telefonum için birisinin geliştirdiği bir yazı gördüm ama hala geliştirme sürecinde ve SD Card ile bilgisayar takılması gerekiyor. Öyle bir şey olmasaydı denerdim ama bir de geliştirme sürecinde olması da yapmaktan çekindeğim şeyler arasına giriyor. Bazıları YouTube da bayağı eski olan HTC Desire model telefonlara yükleyebilmiş ama link vb. bir şey de bulamadım. Hatta benim HTC Desire onlardan az biraz daha yüksek sürüm diyebilirim. Bilmiyorum Ubuntu touch sanırım bu telefon için en iyisi olacak gibi duruyor. Daha detaylı bir araştırma ile sanırım bunu deneyebilirim. Teşekkürler. Eğer Ubuntu touch ile ilgili bilgisi olan varsa ve yardımcı olursa sevinirim.

LineageOS bildiğim kadarıyla android temelli bir işletim sistemi. Telefonda ana işletim sistemi olarak Ubuntu Kali vs işletim sistemlerini stabil çalıştırmak en azından şu an için mümkün görünmüyor. Arkadaşların dediği gibi Sailfish var ama her cihazda kullanılamıyor. Bir dönem Meego işletim sistemi vardı linux tabanlı. O da fazla tutulmadığı için Nokia Windows Phone işletim sistemine geçiş yaptı. LineageOS ekibinin güzel bir projesi var "MicroG". Eğer telefonunda Google hizmetlerini kullanmak istemiyorsan onu inceleyebilirsin.

Gnu/Root adlı bir uygulama var. Gel gelelim, deminden beri uygun paket deposu bulamadım. Dağıtımda ki sunuculara ulaşılmıyor çünkü.

Lakin daha sonra Debian Jessie paket deposu buldum ve gayet güzel çalışıyor. Bir sistem hatası vermedi.

Sana adımları söyleyeyim, gerisini sen hallet. Uzun ve detaylı anlatırdım ama bilgisayara Os X kurmaya çalıştım sabaha kadar ve başım çatlıyor. İşin görülsün diye yardımcı olayım. Yarın unuturum çünkü.

Cihazın Rootlu olmasına gerek yoktur.
1.Hacker's Keyboard uygulamasını yüklemen lazım.
2.Gnu/Root uygulamasını kuracaksın.
Screenshot_20210131-093209.png

Dostum Create New RootFS ilk tıkladığın zaman Wheezy indireceksin. Zaten seni Play Store'a atacak direk. İndikten sonra bir daha tıklayacaksın. Sonra 3'e, sonra 4'e tıkla.

Bu işlemlerden sonra yeni sürüm var diye bir uyarı gelecek. "May be Later" seçeneğini seç.

Ve Terminal gelecek. Güncelleme yapamayacaksın. Çünkü depo sunucuları hata veriyor. O yüzden internetten bulduğum adresimsi şeyleri, source.list'e ekleyeceğiz. Çok kolaydır.

[CODE title="Düzenleme"]nano /etc/apt/sources.list[/CODE]
Kodunu gir ve içinde her şeyi silip, alttaki adresimsi şeyleri ekle.

[CODE title="Depo adresleri"]deb http://ftp.at.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb-src http://ftp.at.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free[/CODE]
CTRL + X'e basıp, kaydet.

Sonra sistemi güncelle;
[CODE title="Güncelleme"]apt-get update
apt-get upgrade[/CODE]

Sonra istediğin uygulamayı kur diyeceğim ama öyle çok şeyler bekleme.
Bir masaüstü ortamına ulaşmak için bu rehberi buldum;
Önceden kullanıyordum bu rehberi bu program ile.

Umarım işini görür. Sorun olursa da mesaj atarsın.
1.png

Son düzenleme:
LineageOS bildiğim kadarıyla Android temelli bir işletim sistemi. Telefonda ana işletim sistemi olarak Ubuntu Kali vs işletim sistemlerini stabil çalıştırmak en azından şu an için mümkün görünmüyor. Arkadaşların dediği gibi Sailfish var ama her cihazda kullanılamıyor. Bir dönem Meego işletim sistemi vardı Linux tabanlı. O da fazla tutulmadığı için Nokia Windows Phone işletim sistemine geçiş yaptı. LineageOS ekibinin güzel bir projesi var "MicroG". Eğer telefonunda Google hizmetlerini kullanmak istemiyorsan onu inceleyebilirsin.

MicroG de sanırım yine de Google hizmetleri çalıştırılabilir durumda olması için servis geliştirmişler. Ben tamamen engelli olması taraftarıyım.

Gnu/Root adlı bir uygulama var. Gel gelelim, deminden beri uygun paket deposu bulamadım. Dağıtımda ki sunuculara ulaşılmıyor çünkü.

Lakin daha sonra Debian Jessie paket deposu buldum ve gayet güzel çalışıyor. Bir sistem hatası vermedi.

Sana adımları söyleyeyim, gerisini sen hallet. Uzun ve detaylı anlatırdım ama bilgisayara OS X kurmaya çalıştım sabaha kadar ve başım çatlıyor. İşin görülsün diye yardımcı olayım. Yarın unuturum çünkü.

Cihazın Rootlu olmasına gerek yoktur.
1.Hacker's Keyboard uygulamasını yüklemen lazım.
2.Gnu/Root uygulamasını kuracaksın.
Eki Görüntüle 859593
Dostum Create New RootFS ilk tıkladığın zaman Wheezy indireceksin. Zaten seni Play Store'a atacak direk. İndikten sonra bir daha tıklayacaksın. Sonra 3'e, sonra 4'e tıkla.

Bu işlemlerden sonra yeni sürüm var diye bir uyarı gelecek. "May be Later" seçeneğini seç.

Ve Terminal gelecek. Güncelleme yapamayacaksın. Çünkü depo sunucuları hata veriyor. O yüzden internetten bulduğum adresimsi şeyleri, Source. List'e ekleyeceğiz. Çok kolaydır.

[CODE title="Düzenleme"]nano /etc/apt/sources.list[/CODE]
Kodunu gir ve içinde her şeyi silip, alttaki adresimsi şeyleri ekle.

[CODE title="Depo adresleri"]deb http://ftp.at.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free
deb-src http://ftp.at.debian.org/debian/ jessie main contrib non-free[/CODE]
CTRL + X'e basıp, kaydet.

Sonra sistemi güncelle;
[CODE title="Güncelleme"]apt-get update
apt-get upgrade[/CODE]

Sonra istediğin uygulamayı kur diyeceğim ama öyle çok şeyler bekleme.
Bir masaüstü ortamına ulaşmak için bu rehberi buldum;
Önceden kullanıyordum bu rehberi bu program ile.

Umarım işini görür. Sorun olursa da mesaj atarsın.
Eki Görüntüle 859595

Bunu görmüştüm ve yapmayı düşündüm ama sanal makineymiş gibi kullanım beni yapmaktan vazgeçmeme sebep oldu. Ben sadece open Source bir işletim sistemi istiyorum. Yani dokunmatik kullanabileceğim ve signal vb. uygulamaları yükleyebileceğim bir işletim sistemi. Gördüğüm kadarıyla bu Debian yüklediğimde sanki masaüstü ortamıymış gibi çalışması biraz kötü geliyor ve sürekli sanal makine gibi Android'in üstünde çalıştırıyoruz gibi gördüm. Doğru düşünüyor muyum? Bilgilendirirseniz sevinirim. Bu arada teşekkürler.

CalyxOS var microG kullanmıyor ama uyumlu cihaz sayısı sınırlı. Bence böyle bir şey kullanmak istiyorsanız önce işletim sistemi araştırıp daha sonra o sisteme uyumlu bir telefon satın alın. Bu işletim sistemleri küçük bir grup tarafından yazıldığı için her cihaza uyumlu olması pek mümkün olmuyor.

CalyxOS var microG kullanmıyor ama uyumlu cihaz sayısı sınırlı. Bence böyle bir şey kullanmak istiyorsanız önce işletim sistemi araştırıp daha sonra o sisteme uyumlu bir telefon satın alın. Bu işletim sistemleri küçük bir grup tarafından yazıldığı için her cihaza uyumlu olması pek mümkün olmuyor.

Zaten eğer telefon alırsam ya yurtdışından Linux telefon alacağım ya da uyumlu bir Android telefon alırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı