Html ile Form Oluşturup Php ile Ekrana Bastırma

29233

Kilopat
Arkadaşlar, Web programlamaya ilgim olmadığı için geçme notunu almaya çalışıyorum. Genelde masaüstü programlamaya ilgim var. Hoca böyle bit ödev verdi. Yardımcı olacak arkadaşlar umuyorum ki olur. Html kısmını kendim yaptım ama gerisini beceremedim. Bu sadece form. Bunu php ile verileri çekip ekrana bastırmayı nasıl olduğunu bilmek istiyorum, teşekkürler.

<form action="index.php" method="post">
İsim: <br/>
<input type="text" name="isim" /><br/>
Soyisim: <br/>
<input type="text" name="soyisim" /><br/>
E-mail: <br/>
<input type="text" name="mail" /><br/>
<input type="radio" name="cinsiyet" value="e" /> Erkek<br/>
<input type="radio" name="cinsiyet" value="k" /> Kadın<br/>
<textarea name="mesaj"></textarea><br/>
<input type="submit" value="Formu gönder" />
</form>
[TBODY] [/TBODY]

Son düzenleyen: Moderatör:
Detaylı olarak açıklamasını yaptım mesajlar adlı veritabanın olduğunu varsayarak yazdım kodları dahada geliştirilebilir örneğin şuanda isim yazmasa bile veritabanına kayıt işlemini yapabiliyor if komutlarıyla desteklenerek daha iyi hale gelebilir ama şuan için gayet iyi.
PHP:
<?php
if($_POST['name']) //İf komutuyla eğer formdaki name kısmı post edilirse aşağıdaki komutları çalıştır dedik.
{
$isim = htmlentities(mysql_real_escape_string($_POST["name"])); // Html Form daki Name Kısmı İsim Olan Veriyi $İsim Değişkenine Atadık.
$soyisim = htmlentities(mysql_real_escape_string($_POST["soyisim"])); // Html Form daki soyisim Kısmı İsim Olan Veriyi $soyisim Değişkenine Atadık.
$mail = htmlentities(mysql_real_escape_string($_POST["mail"])); // Html Form daki mail Kısmı İsim Olan Veriyi $mail Değişkenine Atadık.
$cinsiyet = htmlentities(mysql_real_escape_string($_POST["cinsiyet"])); // Html Form daki cinsiyet Kısmı İsim Olan Veriyi $cinsiyet Değişkenine Atadık.
$mesaj = htmlentities(mysql_real_escape_string($_POST["mesaj"])); // Html Form daki mesaj Kısmı İsim Olan Veriyi $mesaj Değişkenine Atadık.
// Mysql_query komutuyula mesajlar tablosuna değişkenlerimizi kaydediyoruz;
mysql_query ( "INSERT INTO mesajlar (isim, soyisim, mail,cinsiyet,mesaj)values('$isim', '$soyisim', '$mail', '$cinsiyet', '$mesaj')");
//Echo komutuyla ekrana başarılı vs yazdırdık.
echo 'Ekrana Yazdırıyoruz , Mesaj Atma İşlemi Başarılı vs vs.';
}
?>

Öncelikle cevap verip kayıtsız kalmadığın için teşekkür ederim. gerçekten çok ihtiyacım olan bir bilgiydi. tekrardan teşekkür ediyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı