HTTP olan siteye girmek zararlı mı?

Jonhh

Centipat
Daha fazla  
Yandex üzerinden HTTP olan birkaç siteye girdim. Şuan linkler elimde değil. Secure VPN ile giriş yaptım bu sitelere ama sanırım fark etmiyor VPN açık olması. Endişe ettim. Bu arada telefon üzerinden yaptım bu işlemi. Mobilde Malwarebytes ile taradım sonra Kaspersky uygulaması ile tarama yaptım. Her şeyi taradılar sanırım dosya, uygulama vs. Malwarebytes kötü amaçlı yazılım bulunamadı dedi. Kaspersky'da da 4300 dosya taradı. Tik işareti vardı üstte. Sorun var mı yok mu anlamadım ama Sizi koruyoruz adlı yere basınca aşağı kısımda Tehdit algılanamadı yazıyordu. Kaspersky'da da bir sorun çıkmadı. Yine de şüphe etmeli miyim?

Birde Malwarebytes logosu mavi, Kaspersky logosu da yeşil ortasında k harfi var. Doğru antivirüs programları değil mi.

Son düzenleme:
Yandex üzerinden HTTP olan birkaç siteye girdim. Şu an linkler elimde değil. Fakat endişe ettim. Bu arada telefon üzerinden yaptım bu işlemi. Mobilde Malwarebytes ile taradım sonra Kaspersky uygulaması ile tarama yaptım. Her şeyi taradılar sanırım dosya, uygulama vs. Malwarebytes kötü amaçlı yazılım bulunamadı dedi. Kaspersky'da da 4300 dosya taradı. Tik işareti vardı üstte. Sorun var mı yok mu anlamadım ama Sizi koruyoruz adlı yere basınca aşağı kısımda Tehdit algılanamadı yazıyordu. Kaspersky'da da bir sorun çıkmadı. Yine de şüphe etmeli miyim?

Zannetmiyorum.

Bu kadar abartmaniza gerek yoktu. Bahsettiginiz sitelerde herhangi bir sifreyle vs. Hrhangi bir yere giris yapmadiysaniz durduk yere bir sorun olmayacaktir. Sadece arada guvenli ve sifreli baglanti olmadigi anlamina gelir web sitesi ile. Siz bir yere bilgi girmedikce sorun olmaz.

Bu kadar abartmaniza gerek yoktu. Bahsettiginiz sitelerde herhangi bir sifreyle vs. Hrhangi bir yere giris yapmadiysaniz durduk yere bir sorun olmayacaktir. Sadece arada guvenli ve sifreli baglanti olmadigi anlamina gelir web sitesi ile. Siz bir yere bilgi girmedikce sorun olmaz.
VPN ile girmiştim birde. Sorun olmayacaksa tamamdır teşekkürler hocam.

Tarayıcılar üzerinden cihazınızdaki cookieler dışında başka hiçbir şeye erişemezler. Eğer sitedeki formlara bilgi girmediyseniz endişeneceğiniz bir şey yok.

Siteye girip hiçbir şey yapmıyorsanız yani sadece yazı falan okuyorsanız bir zararı yok ancak sitede hesaba giriş yapıyorsanız veya bir form dolduruyorsanız riskli olabilir. HTTP bağlantılarda veri sizden sunucuya doğrudan iletilir, HTTPS bağlantılarda ise şifrelenerek iletilir, yani siz ile sunucu arasında 3. bir kişi varsa HTTP bağlantılarda sizin bilgilerinizi okuyabilecektir. Bu 3. kişi sizin ağınızda da olabilir, ISP'de olabilir, sunucu tarafında da olabilir.

Tarayıcılar üzerinden cihazınızdaki cookieler dışında başka hiçbir şeye erişemezler. Eğer sitedeki formlara bilgi girmediyseniz endişeneceğiniz bir şey yok.
Site içinde yanlışlıkla bir yerlere tıklamış olabilirim ama bilgi hiçbir şekilde girmedim kendime ait.

Siteye girip hiçbir şey yapmıyorsanız yani sadece yazı falan okuyorsanız bir zararı yok ancak sitede hesaba giriş yapıyorsanız veya bir form dolduruyorsanız riskli olabilir. HTTP bağlantılarda veri sizden sunucuya doğrudan iletilir, HTTPS bağlantılarda ise şifrelenerek iletilir, yani siz ile sunucu arasında 3. bir kişi varsa HTTP bağlantılarda sizin bilgilerinizi okuyabilecektir. Bu 3. kişi sizin ağınızda da olabilir, ISP'de olabilir, sunucu tarafında da olabilir.
Site içinde yanlışlıkla bir yerlere tıklamış olabilirim ama bilgi hiçbir şekilde girmedim kendime ait.

O halde sorun yok, cookilere erişilebilir belki ama zaten sitede form doldurmadığınız veya hesaba giriş yapmadığınız için bu cookiler hiçbir işe yaramayacaktır çalacak kişi için, yani böyle birisi varsa.

Sıkıntı yok o zaman. HTTP ile HTTPS farkı veri aktarımının güvenliği. Man in the middle saldırılarına karşı falan korumak için. Veri vermiyorsanız bir tehlikesi yok

Geri
Yukarı