Huawei laptop ve tablet mi yoksa sadece Apple laptop mı?

mfad

Hectopat
Arkadaşlar, öncelikle herkese merhaba,
Benim 10-12 bin civarı bütçem var ve laptop almam lazım. (Oyun amaçlı değil, yazılım ve Photoshop amaçlı.)

Aklımda 2 seçenek var:
1. Apple MacBook Pro 13 inç + AirPods.
2. Huawei Matebook 13 + Huawei Matepad Pro (kalem ve klavyesi ile ) + Huawei Freelace kulaklık.

Aslında küçük bir ekosistem kurmak istiyorum.
(Alacağım markaya göre [1 yıl sonra yaklaşık] bir telefon da alacağım.)

Swift ve XCode avantajı ile birlikte Macbook Pro diyorum. Kendim de kullanıyorum sorularını yanıtlayabilirim.

Arkadaşlar, öncelikle herkese merhaba,
Benim 10-12 bin civarı bütçem var ve laptop almam lazım. (Oyun amaçlı değil, yazılım ve Photoshop amaçlı.)

Aklımda 2 seçenek var:
1. Apple MacBook Pro 13 inç + AirPods.
2. Huawei Matebook 13 + Huawei matepad Pro (kalem ve klavyesi ile ) + Huawei freelace kulaklık.

Aslında küçük bir ekosistem kurmak istiyorum.
(Alacağım markaya göre [1 yıl sonra yaklaşık] bir telefon da alacağım.)

Hocam kesinlikle MacBook tercih edin. Bende yakın zamanda Matebook almayı düşündüm ama bütçem laptop konusunda kısıtlıydı çünkü zaten kasa vardı. Ama kesinlikle MacBook almalısınız.

Neden hariç?

İş için fazlasıyla yeterli. 13 inç ve yüksek çözünürlüklü ekran ikilisi bir süre sonra vazgeçilmez oluyor. Ayrıca ekrandan dolayı cihaz rahat taşınıyor.

Birincisi; Apple geçiş sürecinde. ARM platformuna geçilecek. Intel modeller uzun süre desteklenecek tarzı yorumlar bulunsa da, eski bir Mac kullanıcısı olarak, buna şahsen katılmıyorum. Macbook alacaksan, ARM islemcili modellerin çıkmasını beklemelisin. Ben olsam Intel makineye 10k + para harcama riskine girmezdim..

İkincisi; Macbook'un fiyat performans konusunda çok kötü olduğunu düşünüyorum. Sadece malzeme kalitesi bir tık daha iyi diye, satın almaya değmez. Eğer lüks bir cihaz istiyorsan, X1 carbon tarzı modelleri öneririm.

Üçüncüsü; ARM islemci performanslı değil. Yazılım, donanım uyumu da bir noktaya kadar kurtarır.. Fakat bunun mobil islemci oldugunu bence unutmamak gerekiyor.

Dördüncüsü; Yeni Apple cihazlarda zaten kısıtlı olan upgrade imkanı tamamen engellendi. Çoğu komponent anakarta lehimli.

En önemlisi de, Apple'ın yeni MacOS sürümlerini, gücü yeten cihazlara vermiyor olması. 2011 model iMac cihazımda, aldığım son sürüm, MacOS High Sierra.. Oysa ki, sistemimde i7 CPU ve 16 GB RAM mevcut. Güncelleme desteği 6 yılda sona ermiş.. Uzun bir süre fakat PC'de güncelleme için Apple'ın eline bakmıyorsun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Son düzenleme:
Hocam kesinlikle MacBook tercih edin. Bende yakın zamanda Matebook almayı düşündüm ama bütçem laptop konusunda kısıtlıydı çünkü zaten kasa vardı. Ama kesinlikle MacBook almalısınız.
Neden kesinlikle MacBook hocam ? Kafamda soru işaretleri çok fazla biraz açıklar mısınız
Swift ve XCode avantajı ile birlikte Macbook Pro diyorum. Kendim de kullanıyorum sorularını yanıtlayabilirim.
Hocam öncedem hiç macos kullanmadım , kullanmakta zorluk çeker miyim ?
Ayrıca avantajları ne olur benim için ?
Birincisi; Apple geçiş sürecinde. ARM platformuna geçilecek. Intel modeller uzun süre desteklenecek tarzı yorumlar bulunsa da, eski bir Mac kullanıcısı olarak, buna şahsen katılmıyorum. Macbook alacaksan, ARM islemcili modellerin çıkmasını beklemelisin. Ben olsam Intel makineye 10k + para harcama riskine girmezdim..

İkincisi; Macbook'un fiyat performans konusunda çok kötü olduğunu düşünüyorum. Sadece malzeme kalitesi bir tık daha iyi diye, satın almaya değmez. Eğer lüks bir cihaz istiyorsan, X1 carbon tarzı modelleri öneririm.

Üçüncüsü; ARM islemci performanslı değil. Yazılım, donanım uyumu da bir noktaya kadar kurtarır.. Fakat bunun mobil islemci oldugunu bence unutmamak gerekiyor.

Dördüncüsü; Yeni Apple cihazlarda zaten kısıtlı olan upgrade imkanı tamamen engellendi. Çoğu komponent anakarta lehimli.

En önemlisi de, Apple'ın yeni MacOS sürümlerini, gücü yeten cihazlara vermiyor olması. 2011 model Imac cihazımda, aldığım son sürüm, MacOS High Sierra.. Oysa ki, sistemimde i7 CPU ve 16 GB RAM mevcut. Güncelleme desteği 6 yılda sona ermiş.. Uzun bir süre fakat PC'de güncelleme için Apple'ın eline bakmıyorsun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar..
Çok teşekkürler hocam dedikleriniz karar vermemi baya etkileyecek. Ayrıca Arm işlemcili modeller ne zaman çıkar bi tahmininiz var mı ? (Bu arada 6 yıl bence baya iyi hocam yani huawei alırsam kaç yıl götürecek sonuçta)

Son düzenleme:
Yazılım ve photoshop kullanacağınız için hem uzun ömürlü, hem taşınabilir ve gittiğiniz her yere işinizi götürebilecek olmanız, hem stabil ve iş esnasında çöküp sizi delirtmeyecek bir cihaz arıyorsanız macbook almanızı tavsiye ederim. Ayrıca Apple ekosistemi için bir uygulama geliştirecekseniz mecburen macOS bulunan bir işletim sistemine ihtiyacınız olacak.

Geri
Yukarı