Huawei Matebook 13 2019 İncelemesi

Merhabalar.

Bugün sizlere, Huawei'in Matebook 13 model Ultrabook'unu inceleyeceğim.

_MG_0026.jpg

Ürün Özellikleri:
  • İşlemci: Intel Core i5-8265U, 1.6 GHz / 3.9 GHz, 4 çekirdek - 8 izlek
  • Ekran kartı: Intel® UHD Graphics 620
  • RAM: 8 GB LPDDR3 2133 MHz
  • 256 GB Samsung NVMe M.2 SSD (80 mm)
  • Ekran: 13 inç, 3:2, 2160 x 1440p tam 2K çözünürlüklü IPS LED
  • Renk : %70.8 (NTSC) / %100 (sRGB)
  • Kontrast Oranı : 1000 : 1
  • Maksimum Parlaklık : 300 nit (Tipik), 240 nit (Min)
  • Çıkışlar: 2x USB Type - C
  • Hoparlör: 2X DOLBY ATMOS®
  • Batarya Kapasitesi : 41.8 Wh (3670 [email protected] V)
  • Kamera : 1 MP ön kamera
  • Sensörler: Parmak izi / Hall / Işık
  • Klavye: Arkadan aydınlatmalı, su dökülmesine dayanıklı.
matebook-13-dimage-0314.jpg

Ne zamandır laptop arıyordum. İlk düşüncem, güçlü donanımları olduğu için gamerbook almaktı, fakat ekranlarının o kadar da iyi olmadığını görünce ve taşınabilirliklerinin de sınır olduğunu fark edince bundan vazgeçtim.

Bu sebeple Ultrabook'lara yöneldim ve araştırmalarım sonucu Matebook almaya karar verdim.

Genel Bakış:

Cihaz, piyasada bulunan aynı fiyat bandındaki Ultrabook'lara göre daha ince ve buna rağmen aynı donanım özelliklerine sahip.

Cihazın Türkiye'deki konfigürasyonu, 8. Nesil Core i5 8265U, 8 GB RAM ve 256 GB M.2 SSD donanım seçenekleriyle geliyor. Bu bileşenler, aynı fiyat bandındaki çoğu Ultrabook'ta da bulunmakta.

Ürünün tasarım hatları, klavye ve ekran tasarımı, dışarıdan bakınca "Macbook" ürününü andırıyor.

Cihaz orijinal Windows 10 ile birlikte geliyor.

_MG_0002.jpg

Kutu Tasarımı:

_MG_0055.jpg

Kutu İçeriği:

Cihazın basit bir kutu içeriği var. Kutunun içinde bulunanlar:
  • Matebook 13 2019
  • 1.5 metre, Type - C to Type - C Şarj Kablosu
  • USB Type - C hızlı şarj adaptörü
  • Yaklaşık 500 TL değerinde, TYPE- C dönüştürücü kiti

_MG_0056.jpg

Temel Donanım:

Cihaz, U serisi i5 işlemci ve Intel HD Graphics 620 ile geliyor. Yurtdışında farklı ve daha iyi donanım seçenekleri olsa da, Huawei ülkemizde en alt donanım seviyesindeki cihazı satmayı tercih etmiş. Cihazın içinde Samsung'un ürettiği, NVMe model ve M.2 standartında, 256 GB SSD geliyor. Bu depolama alanı ileride yetmeyebilir gibi gözükse de, M.2 SSD modülü Macbook'da olduğu gibi anakarta lehimli değil. 80 mm M.2 SSD yuvasında geliyor, ki bu da ileride kolayca yükseltme yapılabilineceği anlamına geliyor. Fakat anakarta lehimli olarak gelseydi bile sorun olmazdı, zira kasayı ince tutabilmek için çoğu şeyden feragat etmek gerekiyor.

Cihazın 8GB RAM'leri hakkında fazla bilgi olmasa da, genel kanı anakarta lehimli olduğu yönünde. Bu normal bir durum, zira boyutu olabildiğince küçük tutabilmeniz için olabildiğince küçük bir paketleme yapmaya ihtiyacınız var.

Cihazın gayet yeterli bir soğutması var. Bu cihazda harici ekran kartı olmamasına rağmen 2 fanlı çözüm kullanılmaya devam edilmiş. Gayet serin ve sessiz çalışmakta. Kütüphane gibi sessiz yerlerde kullanacaksanız fan sesi problem oluşturmayacaktır.

Cihazda 2 adet alt tarafa bakan Dolby Atmos destekli hoparlör bulunuyor. Sesi cidden yüksek ve yeterli. Ayrıca bir dizüstü bilgisayardan beklenmeyecek derecede net.

Batarya olarak karşımıza nispeten daha küçük bir çözüm çıkıyor. 41.8 Wh 3670 mAh 11.4 V bataryası mevcut. Buna rağmen batarya süresi gayet yeterli. Ama daha fazla olabilirdi.

Cihazda hızlı şarj desteği mevcut. Vaad edilen şarj süresi ise 2.5 saat

Cihazın iç tasarımı (harici ekran kartlı modelidir, ekran kartı dışında tüm donanımları aynıdır.):

Matebook 13 inside.jpg

Resim kaynağ: ultrabookrewiew.com

Tasarım:

Cihazın şaşırtıcı derecede minimalistik ve kompakt bir tasarımı var. Taşıması gayet kolay ve toplu taşımada dahi kullanılabilir. Bunların metal alışım bir gövdeye sahip. Ekranının esneme oranı düşük ve menteşe sistemi gayet sağlam. Cihazdaki menteşe sistemi, ekran ve soğutma giriş-çıkış çözümleri, Macbook ile benzerlik göstermekte. Gayet şık bir tasarımı var diyebilirim. Cihazın ağırlığı ise yaklaşık 1.3 kg.

Cihazın sağ tarafında bir adet kulaklık-mikrofon combo çıkışı ve bir adet Type-C portu bulunuyor. Burada bulunan port veri aktarma ve cihazı şarj etme görevini üstleniyor.

Cihazın sol tarafında ise sadece bir adet Type - C portu bulunuyor. Bu port ise veri aktarmaya ve görüntü çıkışı işlevi görüyor.

_MG_0049.jpg

_MG_0034.jpg

_MG_0036.jpg

_MG_0037.jpg

Ekran:

Cihazın en beğendiğim özelliklerinden birisi ekranı. Diğer ultrabooklara göre başarılı bir ekranı var. 2160 x 1440p 2K çözünürlüğünde 250 DPI bir panele sahip. Ayrıca ekranın 3:2 oranında olması da, benim gibi kod yazanlar ya da forumda dolaşanlar için güzel bir artı. Zira bu sayede ekran, dikey yönde daha çok yer kaplıyor. Özellikle VS Code'da ekranı ikiye bölüp kullanan biri olarak bu özelliği çok sevdim.

Fakat tam ekranda film ya da video izlerken altldan ve üstten boşluk kalabiliyor. 3:2 ekran oranı için normal bir durum.

_MG_0007.jpg

% 150 Scale'de Sosyal:

150.jpg

% 125 Scale'de Sosyal:

125.jpg

% 100 Scale'de Sosyal:

100.jpg

Şarj Adaptörü:

_MG_0073.jpg

Type C Dönüştürücü:

_MG_0068.jpg

_MG_0070.jpg

Klavye ve Parmak İzi Sensörü:

Bu boyutuna rağmen cihazda tam boy klavye bulunuyor. 2 kademeli arkadan aydınlatmalı ve su dökülmesine dayanıklı bir klavyesi var. Cihazdaki ışık sensörü sayesinde, ortam ışığı azaldığında otomatik açılabiliyor, ya da Hall sensörü sayesinde cihazı hareket ettirdiğiniz zaman otomatik açılabiliyor.

Tok ve sağlam hissiyatlı bir klavyesi var.

Klavyenin sağ üstünde, yuvarlak biçimde açma kapatma düğmesi ve parmak izi okuyucu bulunuyor. Huawei burada, telefonlarda kullandığı çözümü kullanmış.

Gayet hızlı çalışan bir sensörü var. Ayrıca cihazı açarken tuşa bastığınız anda otomatik olarak parmağınızı okuyor ve kilit ekranında beklemeden Windows'a giriş yapıyor.

_MG_0020.jpg

Cihaz Testleri

CPU-Z Ekranı:

CPUZ 1.JPG

CPU-Z Testi:

CPUZ 2.JPG

CrystalMark SSD Hız Testi:

CrystalMark C.PNG

CrystalMark D.PNG

Cinebench R15 Testi ve Sıcaklık Değerleri:

Cinebench R15.jpg

Cinebench R20 Testi ve Sıcaklık Değerleri:

Cinebench R20.jpg

GeekBench 4.4.2 Testi:

GeekBench 4.4.2.JPG

GeekBench 5 Testi:

GeekBench 5.JPG

Sonuç:

Huawei gayet başarılı bir işe imza atmış. Gerek boyut, gerek donanımi gerek tasarım ve gerek performans olarak gayet iyi bir cihaz.

Cihaz genel olarak mobiliteye önem veren fakat performanstan ve sağlamlıktan ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor.

Cihazın sistem testleri beni fazlasıyla şaşırttı. Özellikle SSD testi ve Cinebench R20 testi gayet yeterli.

Cihazı Lightroom'da kullandım ve gayet akıcı bir şekilde çalışıyor.

Değerlendirme:

• Gayet güzel bir ekrana sahip. Keskinliği ve renk doygunluğu gayet iyi.
  • Tasarımı ince ve sağlam. Taşırken ve dar alanlarda kullanırken kolay sağlayacaktır.
  • Kompaktlığına göre gayet iyi donanımı ve soğutması var.
  • Hoparlörleri gayet güzel.
  • İçinden Type C dönüştürücünün çıkması güzel bir nokta.

• Bataryası daha iyi olabilirdi.
  • Ekran parlaklığı daha iyi olabilirdi.
  • RAM miktarı daha yüksek olabilirdi.
  • Thunderbolt 3 desteği yok
Macbook Serileri ile Karşılaştırma

Cihaz özellik olarak güncel Macbook Air modelinden daha iyi diyebilirim. Macbook ve Macbook Pro modelleri ile de benzer ve iyi olduğu yönleri var.

Fakat yine de, Macbook yada Matebook karşılaştırması yapmanın sağlıklı olacağını sanmıyorum.

Zira en temelinde işletim sistemi farkı var. Evet, iki cihaza da iki işletim sistemi yüklenebilir ama yine de MacOS cihazlar optimizasyon olarak bir tık daha iyi oluyor. (Benim gözlemim)

Ayrıca halihazırda Apple cihazlar kullanan (iPad, iPhone...) ya da Apple cihazlar için uygulama geliştiren birinin, Macbook seçmesi daha faydalı olur.

Kişisel görüşüm, böyle bir karşılaştırmanın sağlıklı olmayacağı.

Bu noktalar dışında, Macbook Air modeli ile yaklaşık 2000 TL ve Macbook Pro modeli ile de yaklaşık 3.500 - 4000 TL fiyat farkı var.

Bu ciddi bir rakam. :)

Son Not:

Gamebook bakarken agresif bir değişimle Ultrabook'lara yönelmemin en büyük sebebi boyutlar, ekran ve pil süresiydi.

Fakat burada önemli bir nokta var: Halihazırda iyi denebilecek bir masaüstü sisteme sahibim, bu nedenle laptop bakarken daha esnek davranabildim, özellikle donanım konusunda.

Ultrabook bakarken bu noktaya dikkat etmeniz önemli. :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Hem monitör hem de MacBook için inceleme konusu açsanız iyi olurdu bence. Özellikle monitör bayağı ilgi görebilir. :)
YKS belasını atlattığım gün ikisi için de inceleme açacağım. MacBook tarafında değinmek istediğim çok nokta var.

Aynı fiyata Matebook 13 almıştım ben, çok üzücü fiyatların yükselmesi.

Matebook D14 kullanmadım. Kasa ve ekran tasarımı farklı. Fakat kağıt üzerinde iyi görünüyor.

Bu pakete de bakabilirsiniz:

Merhaba. Size kısaca bir kaç soru sormak istiyorum.

Office gibi programları açarken takılma yavaşlama vb. şeyler başınıza geliyor mu? Olsada 10210u kullansam dedirtir mi bana? 2000 TL fark vermeye değer mi 10210 için?Tarayıcıyı kullanırken veya 2K video izlerken sorun oluyor mu?

Şuanda 5699 TL vermeye hala değer mi? Sizce daha iyi bir alternatifi var mıdır? Kasa kalitesi nasıl ezilme,soyulma gibi şeyler oluştu mu? Ayrıca şuanda 5699 TL olanda MX250 ekran kartı varmış. Hiç oyun denediniz mi?

Soruların cevapları ilk okuduğum kadarıyla tam olarak yok. Bunu gönderip devamını okuyacağım şimdiden öyle bir şey varsa özür dilerim ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

@SideWinder
Tekrar merhaba. Bugün Teknosa'da Huawei Matebook modellerine bakıyorduk. Satış elemanı Huaweinin tüm laptoplarının aşırı ısındığını söyledi. İnternette araştırdığım yerli yabancı kaynaklarda bunu çok fazla gördüğümü söyleyemem. Evet ısındığı hakkında yazılar var ama yük altında ütü gibi olduğunu söyleyene rastlamadım hiç. Siz bu konuda ne söyleyebilirsiniz. İşlemciyi ağır şekilde çalıştırdığınızda fanın sesi sizi rahatsız ediyor mu ? Sıcaklığı gerçekten bu kadar yükseliyor mu ? Ufak çaplı oyun oynatmaz mı ?

@SideWinder

Son düzenleme:
Merhabalar.

Bugün sizlere, Huawei'in Matebook 13 model Ultrabook'unu inceleyeceğim.

Eki Görüntüle 477807

Ne zamandır laptop arıyordum. İlk düşüncem, güçlü donanımları olduğu için gamerbook almaktı, fakat ekranlarının o kadar da iyi olmadığını görünce ve taşınabilirliklerinin de sınır olduğunu fark edince bundan vazgeçtim.

Bu sebeple Ultrabook'lara yöneldim ve araştırmalarım sonucu Matebook almaya karar verdim.

genel bakış:

Cihaz, piyasada bulunan aynı fiyat bandındaki Ultrabook'lara göre daha ince ve buna rağmen aynı donanım özelliklerine sahip.

Cihazın Türkiye'deki konfigürasyonu, 8. nesil Core i5 8265U, 8 GB RAM ve 256 GB M.2 SSD donanım seçenekleriyle geliyor. Bu bileşenler, aynı fiyat bandındaki çoğu Ultrabook'ta da bulunmakta.

Ürünün tasarım hatları, klavye ve ekran tasarımı, dışarıdan bakınca "MacBook" ürününü andırıyor.

Cihaz orijinal Windows 10 ile birlikte geliyor.

Eki Görüntüle 477804

kutu tasarımı:

Eki Görüntüle 477812

kutu içeriği:

Cihazın basit bir kutu içeriği var. Kutunun içinde bulunanlar:
  • Matebook 13 2019.
  • 1.5 metre, type - C to type - C şarj kablosu.
  • USB type - C hızlı şarj adaptörü.
  • Yaklaşık 500 TL değerinde, type- C dönüştürücü kiti.

Eki Görüntüle 477813

temel donanım:

cihaz, u serisi i5 işlemci ve Intel HD Graphics 620 ile geliyor. Yurtdışında farklı ve daha iyi donanım seçenekleri olsa da, Huawei ülkemizde en alt donanım seviyesindeki cihazı satmayı tercih etmiş. Cihazın içinde Samsung'un ürettiği, NVMe model ve M.2 standartında, 256 GB SSD geliyor. Bu depolama alanı ileride yetmeyebilir gibi gözükse de, M.2 SSD modülü MacBook'da olduğu gibi anakarta lehimli değil. 80 mm M.2 SSD yuvasında geliyor, ki bu da ileride kolayca yükseltme yapılabilineceği anlamına geliyor. Fakat anakarta lehimli olarak gelseydi bile sorun olmazdı, zira kasayı ince tutabilmek için çoğu şeyden feragat etmek gerekiyor.

Cihazın 8 GB RAM'leri hakkında fazla bilgi olmasa da, genel kanı anakarta lehimli olduğu yönünde. Bu normal bir durum, zira boyutu olabildiğince küçük tutabilmeniz için olabildiğince küçük bir paketleme yapmaya ihtiyacınız var.

Cihazın gayet yeterli bir soğutması var. Bu cihazda harici ekran kartı olmamasına rağmen 2 fanlı çözüm kullanılmaya devam edilmiş. Gayet serin ve sessiz çalışmakta. Kütüphane gibi sessiz yerlerde kullanacaksanız fan sesi problem oluşturmayacaktır.

Cihazda 2 adet alt tarafa bakan Dolby Atmos destekli hoparlör bulunuyor. Sesi cidden yüksek ve yeterli. Ayrıca bir dizüstü bilgisayardan beklenmeyecek derecede net.

Batarya olarak karşımıza nispeten daha küçük bir çözüm çıkıyor. 41.8 WH 3670 mAh 11.4 v bataryası mevcut. Buna rağmen batarya süresi gayet yeterli. Ama daha fazla olabilirdi.

Cihazda hızlı şarj desteği mevcut. Vaad edilen şarj süresi ise 2.5 saat

Cihazın iç tasarımı (harici ekran kartlı modelidir, ekran kartı dışında tüm donanımları aynıdır.):

Eki Görüntüle 477829

resim kaynağ: ultrabookrewiew.com

tasarım:

cihazın şaşırtıcı derecede minimalistik ve kompakt bir tasarımı var. Taşıması gayet kolay ve toplu taşımada dahi kullanılabilir. Bunların metal alışım bir gövdeye sahip. Ekranının esneme oranı düşük ve menteşe sistemi gayet sağlam. Cihazdaki menteşe sistemi, ekran ve soğutma giriş-çıkış çözümleri, MacBook ile benzerlik göstermekte. Gayet şık bir tasarımı var diyebilirim. Cihazın ağırlığı ise yaklaşık 1.3 kg.

Cihazın sağ tarafında bir adet kulaklık-mikrofon combo çıkışı ve bir adet Type-C portu bulunuyor. Burada bulunan port veri aktarma ve cihazı şarj etme görevini üstleniyor.

Cihazın sol tarafında ise sadece bir adet type - C portu bulunuyor. Bu port ise veri aktarmaya ve görüntü çıkışı işlevi görüyor.

Eki Görüntüle 477811

Eki Görüntüle 477808

Eki Görüntüle 477809

Eki Görüntüle 477810

ekran:

Cihazın en beğendiğim özelliklerinden birisi ekranı. Diğer Ultrabook'lara göre başarılı bir ekranı var. 2160 X 1440P 2K çözünürlüğünde 250 DPI bir panele sahip. Ayrıca ekranın 3:2 oranında olması da, benim gibi kod yazanlar ya da forumda dolaşanlar için güzel bir artı. Zira bu sayede ekran, dikey yönde daha çok yer kaplıyor. Özellikle vs Code'da ekranı ikiye bölüp kullanan biri olarak bu özelliği çok sevdim.

Fakat tam ekranda film ya da video izlerken altldan ve üstten boşluk kalabiliyor. 3:2 ekran oranı için normal bir durum.

Eki Görüntüle 477805

% 150 Scale'de sosyal:

Eki Görüntüle 477819

% 125 Scale'de sosyal:

Eki Görüntüle 477818

% 100 Scale'de sosyal:

Eki Görüntüle 477817

şarj adaptörü:

Eki Görüntüle 477816

Type-C dönüştürücü:

Eki Görüntüle 477814

Eki Görüntüle 477815

Klavye ve parmak izi sensörü:

bu boyutuna rağmen cihazda tam boy klavye bulunuyor. 2 kademeli arkadan aydınlatmalı ve su dökülmesine dayanıklı bir klavyesi var. Cihazdaki ışık sensörü sayesinde, ortam ışığı azaldığında otomatik açılabiliyor, ya da hall sensörü sayesinde cihazı hareket ettirdiğiniz zaman otomatik açılabiliyor.

Tok ve sağlam hissiyatlı bir klavyesi var.

Klavyenin sağ üstünde, yuvarlak biçimde açma kapatma düğmesi ve parmak izi okuyucu bulunuyor. Huawei burada, telefonlarda kullandığı çözümü kullanmış.

Gayet hızlı çalışan bir sensörü var. Ayrıca cihazı açarken tuşa bastığınız anda otomatik olarak parmağınızı okuyor ve kilit ekranında beklemeden Windows'a giriş yapıyor.

Eki Görüntüle 477806

cihaz testleri

CPU-Z ekranı:

Eki Görüntüle 477845

CPU-Z testi:

Eki Görüntüle 477846

Crystalmark SSD hız testi:

Eki Görüntüle 477847

Eki Görüntüle 477848

Cinebench R15 testi ve sıcaklık değerleri:

Eki Görüntüle 477843

Cinebench R20 testi ve sıcaklık değerleri:

Eki Görüntüle 477844

Geekbench 4.4.2 testi:

Eki Görüntüle 477850

Geekbench 5 testi:

Eki Görüntüle 477851

sonuç:

Huawei gayet başarılı bir işe imza atmış. Gerek boyut, gerek donanımi gerek tasarım ve gerek performans olarak gayet iyi bir cihaz.

Cihaz genel olarak mobiliteye önem veren fakat performanstan ve sağlamlıktan ödün vermek istemeyenlere hitap ediyor.

Cihazın sistem testleri beni fazlasıyla şaşırttı. Özellikle SSD testi ve Cinebench R20 testi gayet yeterli.

Cihazı Lightroom'da kullandım ve gayet akıcı bir şekilde çalışıyor.

değerlendirme:

• gayet güzel bir ekrana sahip. Keskinliği ve renk doygunluğu gayet iyi.
  • tasarımı ince ve sağlam. Taşırken ve dar alanlarda kullanırken kolay sağlayacaktır.
  • kompaktlığına göre gayet iyi donanımı ve soğutması var.
  • hoparlörleri gayet güzel.
  • içinden Type-C dönüştürücünün çıkması güzel bir nokta.

• bataryası daha iyi olabilirdi.
  • ekran parlaklığı daha iyi olabilirdi.
  • RAM miktarı daha yüksek olabilirdi.
  • Thunderbolt 3 desteği yok
MacBook serileri ile karşılaştırma

cihaz özellik olarak güncel MacBook Air modelinden daha iyi diyebilirim. MacBook ve MacBook Pro modelleri ile de benzer ve iyi olduğu yönleri var.

Fakat yine de, MacBook ya da Matebook karşılaştırması yapmanın sağlıklı olacağını sanmıyorum.

Zira en temelinde işletim sistemi farkı var. Evet, iki cihaza da iki işletim sistemi yüklenebilir ama yine de macOS cihazlar optimizasyon olarak bir tık daha iyi oluyor. (Benim gözlemim)

Ayrıca halihazırda Apple cihazlar kullanan (iPad, iPhone..) ya da Apple cihazlar için uygulama geliştiren birinin, MacBook seçmesi daha faydalı olur.

Kişisel görüşüm, böyle bir karşılaştırmanın sağlıklı olmayacağı.

Bu noktalar dışında, MacBook Air modeli ile yaklaşık 2000 TL ve MacBook Pro modeli ile de yaklaşık 3.500 - 4000 TL fiyat farkı var.

Bu ciddi bir rakam. :)

son not:

gamebook bakarken agresif bir değişimle Ultrabook'lara yönelmemin en büyük sebebi boyutlar, ekran ve pil süresiydi.

Fakat burada önemli bir nokta var: Halihazırda iyi denebilecek bir masaüstü sisteme sahibim, bu nedenle laptop bakarken daha esnek davranabildim, özellikle donanım konusunda.

Ultrabook bakarken bu noktaya dikkat etmeniz önemli. :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Hocam bataryasından memnun musunuz? Şu an şarjı ne kadar gidiyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı