Huawei Matebook 14 4600H vs 5XXX Ultrabook

actanonverba

Megapat
En kısa zamanda kendime işim ve günlük her yerde kullanmak için Notebook almayı planlıyorum. Lenovo Yoga Slim 7 14" 4800U / 2x8 / 1TB NVMe / 61wh almayı düşünüyordum 9600TL'e ancak stoklar bitti yok oldu. Fiyat olarak tereddütlerim vardı ama karar vermiştim. Ancak şimdi Matebook dışında alternatifim yok gibi bir boşluğa düştüm, sebepleri;

- 5.nesil Ryzen Mobil İşlemcili Notebooklar geliyor. 5700U bile 4800Udan güçlü. Kafamı karıştıran bu. 5.999₺'e ASUS 8/256 5700U'lu laptop var. Tabi Matebook kalitesinde değil. Acaba 5xxx U serisi güzel ultrabooklar gelir mi çok yakın zamanda?

- 8/256'lık modelde şans eseri yanlış öğrenmediysem RAM 2x4 Dual Channel çalışıyormuş, kullanan varsa lütfen bu bilgiyi teyit edebilir mi?

- 16/512'lik model kafa dahat 2x8 ve yarım TB NVMe'si ile 4600H sayesinde yıllarca tatminkâr performans sunar ancak aradaki fiyat farkı benim kullanım amacım için vermeye değer mi arada kalıyorum.

Kullanım amacım; E-Ticaret işim ve evde her türlü Karma kullanım, ofis programları, film-dizi izleme, son derece önemli çoklu web sekmesi ve hızlı web deneyimi vs. Oyun ve render dışında (render şimdilik yok) kullanacağım. Pil süresi tasarruf modunda bana yeterli süreyi sunuyor.

2K IPS Ekran - 4600H (Çanta ve Mouse Hediye)

2x4 RAM (umarım böyle ise) + 256 GB SSD: 7.099₺

2x8 RAM + 512 GB SSD: 7799₺

200₺ kupon ile bu fiyatlara düşüyor. Sizce farka değer mi?

Not: Bence değer ve param var ancak az da para değil. Gereksiz bir harcamadan kaçınmak istiyorum. Ayrıca alternatif Ultrabook önerileriniz var ise sonuna kadar açığım. Değdiği taktirde 8,5/9 binlere kadar çıkabilirim. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Taşınabilirlik açısından uygun oyun da oynayabilirsin bir miktar.
Çok araştırdım bu modeli, ayrıca 4800H versiyonunu da araştırdım. Pil süresi çekindiğim bir konu. Priz yokken çok uzun süre gitmeli. G14'de harici kartı kapatınca bile tatminkar süreler göremiyor ama aday listemde yine de.

Not: 6 saati deviriyor belki evet ama Yoga Slim 7 mesela tasarruf modu ve %40 parlaklıkta 10-12 saatleri görebiliyor. Ama stok yok!

Son düzenleme:
Matebook D serisinin 2021 sürümleri çıkacak sanıyorum. Aynı zamanda sene sonunda macbook M2'ler ya da M1'in güncel hali tarzı şeyler tanıtılacak galiba emin değilim. Benim hiç acelem olmadığından biraz daha bekleyeyim diye diye sene sonunu göreceğim gibi. Ama matebook 14'ün üzeceğini hiç sanmıyorum. Bir macbook alacak kadar çıkamıyorsanız ya da macbook sevmiyorsanız huawei matebook serisi iyi seçenekler. Bana sorarsanız o paraları hak etmiyorlar tabi ki ama 4gb ramli cihazlar bile 5k gibi paralardan satılır olmuş...

Merak eden olursa diye bilgilendirme geçmek istedim. Farklı modelleri araştırmam sonucunda en sonunda şu an paramın cebimde kalmasına ve işimi görebilecek güncel işlemcili bir ürün almaya karar verdim. Kampanyaya da girince sanırım çok cazip geldi ve az önce şunun siparişini verdim;

Umarım memnun kalırım.
Güzel fiyat gibi duruyor. Sonradan ram ekleme yapılabiliyor mu ve de gerek batarya gerek performans konusunda buraya geri bildirim atabilir misiniz hocam. 5300TL kelepir sayılır şu an.

Güzel fiyat gibi duruyor. Sonradan ram ekleme yapılabiliyor mu ve de gerek batarya gerek performans konusunda buraya geri bildirim atabilir misiniz hocam. 5300TL kelepir sayılır şu an.
Bildigim kadariyla RAM'ler lehimli. 2x4 seklinde geliyor. Bilgi verecegim.
@Tiexcogy
Saatlerdir kullanıyorum. İncelemesini yapacağım ama önden bilgi vereyim.

Net olarak performansı harika. 11.nesil i5 1135g7'e düştüm diyebilirim. 8GB'de olsa çift kanal RAM ve NVMe SSD sayesinde de tüm masaüstü - office - web deneyimi gibi şeyleri çok hızlı ve pratik şekilde kullanabiliyorum. Win10 64 Bit kurdum, orjinal lisanslı sürüm. Oyun ile ilgili hiçbir olay yaşamayacağım bu PC ile ilgili. Zaten güzel ekran, uzun vade yeterli işlemci ve pil süresi için aldım. Fan genellikle çalışmıyor, Chrome ve Youtube üzerinden 8K 60FPS video oynattım ve işlemci %10 kullanıma gelmedi, bu sırada Irıs GPU'su ise %50-70 arasında çalışıyordu. Güncel işlemci almanın codec anlamında rahatlığı mı artık bilemiyorum :) 1600AF ve RX570'li sistemimde ne yaptıysam 8K 60FPS oynatamamıştım akıcı şekilde. Ne tarayıcı üzerinden ne de 3.parti masaüstü programları ile. Pil süresi olarak beklediğimden çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

İlk başta bili denemeden hunharca harcadım ve tekrar maxladım. Şu an denemedeyim. Adaptöre takılı değil ve %100'den başladım kullanmaya. 2 saat 7 dakika oldu ve %67 pil seviyesinde. Bu sürede Chrome'da WebWp açık, Youtube video oynamakta, birkaç web sitesi devamlı kapat aç şeklinde kullanmaktayım. Ekran parlaklığı %100, Güç Tasarruf modu açık ancak maksimum ekran parlaklığı sınırlamasını kaldırdım. Yani adaptör takılı iken parlaklığı nasıl maksimum ise şu anda da öyle. Bence aşırı tatminkar. Net şekilde yoğun kullanımda 6 saat üzeri performans vereceğini düşünüyorum. İlk denememde aynı senaryoda maksimum parlaklık sınırlı (tasarruf modu sınırı) şeklinde %56'a düşmüştü :) . 5300TL için bunlar çok güzel artılar.

Gelelim eksilerine, ekran arkası kapak kısmı alüminyum ancak klavye etrafı ve altı ile yanları tamamen abs plastik. İlk başta bayağı kötü gelmişti ve soğuyordum cihazdan ancak kullandıkça gücüne alıştım ve görmezden gelmeye başladım. Klavyesinde bulunan tuşlar gördüğüm en az sayıya sahip. Her şeyden kısmışlar. Hoparlör kalitesi ses duymaya yarar. Dış ortamda dinlenilen konuşmayı rahatlıkla duyulabilir diye düşünüyorum. Ekranın alt kısmında ufak ama simsiyah test ekranında net belli olan iki farklı ışık sızması durumu mevcut. Normal kullanımda asla farketmedim ve görmezden gelebiliyorum. Kısaca, bu kur ve piyasada 5300TL'e oyun oynamak harici uzun yıllar yetecek güce sahip bir laptop olarak şiddetle önerebilirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı