Huawei Matebook D14 yerine daha üst seviye bir laptop alınmalı mı?

krera

Centipat
Daha fazla  
Merhaba,
Dün bir dizüstü bilgisayar konusu açmıştım fakat biraz düşündükten sonra farklı bir soru sormak istedim.
Halihazırda bir Huawei Matebook D14 sahibiyim.
Ryzen 5 3500U
8 GB RAM
Radeon Vega 8 4 GB
Umarım eksik/yanlış bilgi vermemişimdir.

Cihazı yanlış hatırlamıyorsam 2020 yılında aldım ve günlük işlerim için gayet memnun kaldığım bir cihaz oldu. Üniversiteye bu sene başladım ve alanım kodlama üzerine olacak. Bunun yanında video edit gibi işlerle uğraşmayı da düşünüyorum. Kalacağım yer belli olsa kesinlikle bir masaüstü sistem ayarlardım fakat 5 sene boyunca kalacağım yer belli değil. Kira fiyatları yüzünden ev tutma şansım fazlasıyla düşük ve büyük ihtimale yurtta kalacağım. Yurda masaüstü götüremeyeceğim için "acaba iyi seviyede bir laptop alıp masaüstüymüş gibi yurtta kullansam (oyun, edit ve diğer işler); Huawei cihazımı da not tutma, günlük işlerde kullanma gibi amaçlarla mı kullansam" diye düşünmekteyim. Uzun yıllar iyi bir bilgisayara sahip olamadım ve üniversiteye geçmenin de verdiği rahatlıkla artık iyi bir cihaz almak istiyorum. Tek korkum şu ki alacağım cihaz bir tık pahalı olacak ve ben pişman olacağım bir tercih yapmak istemem. Oyun önceliğim dürüst olmak gerekirse yok. Elimdeki cihazın özellikle hazırlığı bitirdiğimde yetersiz kalmasından korkuyorum. Küçüklüğümde pek bilgisayar sahibi olmadığım için de bilgi açısından zayıfım.

Çok uzun yazdığımın farkındayım fakat kendimi uzunca ifade etmezsem içimde bulunduğum durumu yeterli seviyede açıklayamamaktan korkuyorum. Özetlemem gerekirse elimde bir laptop var fakat halihazırda 1 2 senelik bir cihaz ve yazılım alanında yeni olduğum için gücünü zorlayacak seviyede iş yapma şansım olmadı. Eğer rahat etmek açısımdan daha iyi bir cihaz almam gerekiyorsa oyun açısından da rahat ettirecek bir cihaz almak istiyorum.

25 30 bin lira aralığında bir para söz konusu olunca insan istemsiz endişe ediyor 5 sene ve belki daha da sonrasında sıkıntı yaşar mıyım diye.

Fazlası ile gerginim ve dolayısıyla bazı ifadeleri tekrar tekrar söylemiş olabilirim. Affınıza sığınıyorum ve önerilerinizi bekliyorum.

Yanlış anlaşılmamak için son defa yazayım, ürün önerilmesi elbette güzel olur fakat benim asıl sorum daha çok "Alınır mı? Alırsam 5 6 sene rahat eder miyim" yönünde. Okuyan herkese teşekkür ederim.

Isin oyun kismi olmasa o paraya MacBook alir 5 yildan fazla bile bir sure rahatlikla kullanirdin ama oyun da istedigin icin o fiyat bandinda RTX 3060 - 6800H donanimli Asus ROG oneririm acikcasi.

Isin oyun kısmı olmasa o paraya MacBook alir 5 yildan fazla bile bir sure rahatlikla kullanirdin ama oyun da istedigin icin o fiyat bandinda RTX 3060 - 6800H donanimli ASUS ROG oneririm açıkçası.

Açıkçası oyunun o kadar bir önemi yok. Sadece telefonum ve diğer tüm cihazlarım Apple dışı cihazlar dolayısıyla MacBook alsam pek yararlanamayacağım gibi geliyor. Elbette güzel özellikleri var ama Android telefonum varken yanaşmaya çekiniyorum. Geriye kalan cihazlara bakınca da "en azından oyuna da gücü yetsin" diyorum doğal olarak.

Açıkçası oyunun o kadar bir önemi yok. Sadece telefonum ve diğer tüm cihazlarım Apple dışı cihazlar dolayısıyla MacBook alsam pek yararlanamayacağım gibi geliyor. Elbette güzel özellikleri var ama Android telefonum varken yanaşmaya çekiniyorum. Geriye kalan cihazlara bakınca da "en azından oyuna da gücü yetsin" diyorum doğal olarak.

Ekosistem olayi cihazlarin arasindaki iletisimi artirir. Cihazlarin tek basina degerini veya islevini azaltmaz. MacBook'dan baska Apple cihazinin olmamasi MacBook'un iyi yanlarini goturmuyor.

Ekosistem olayi cihazlarin arasindaki iletisimi artirir. Cihazlarin tek basina degerini veya islevini azaltmaz. MacBooK'den baska Apple cihazinin olmamasi MacBook'un iyi yanlarini goturmuyor.

Elbette iyi yanlarını götürmez. Tam olarak yararlanamamak derken ekosistem olayını kullanamaz olmaktan bahsetmek istemiştim ben. MacBook yine de mantıklı diyorsanız modellerinden önerebilecekleriniz var mı acaba?

Elbette iyi yanlarını götürmez. Tam olarak yararlanamamak derken ekosistem olayını kullanamaz olmaktan bahsetmek istemiştim ben. MacBook yine de mantıklı diyorsanız modellerinden önerebilecekleriniz var mı acaba?

MacBook'un alinma sebebi esasen pil omru, sessiz calismasi, fazla isinmamasi, kasasi ve performans acisindan uzun yillar goturmesi. iPhone'un olmasi dosya alisverisi yaparken isini kolaylastirir. AirPods'un varsa cihazlar arasi gecis yaparken isini kolaylastirir. Yoksa bunun disinda muazzam bir sey sunmaz. iPad'in durumu farkli, o islevselligi daha da artiriyor. Ben sahsen 16/512 M2 Air oneririm ama onun da stogu bitmis. Yakinda tekrar gelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı