Huawei Matebook D16 ses kısıklığı, cızırtı ve patlama problemi

Adorratm

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dediklerinizi yaptım ses kalitesi arttı. Fakat bendeki cızırtı ve patlamalar devam ediyor özellikle mikrofonda. Arkadaşlarım Discord'da ne söylediğimi anlamıyorlar. Telefondan kullanmak zorunda kalıyorum uygulamayı. Yarın kargolayıp bilgisayarı değişim yapmaları için yetkili servise göndereceğim, değişim reddedilirse iade edeceğim. Sunduğunuz çözüm içinde teşekkür ederim.

Gerçekten sürücü olarak sıkıntılı bir cihaz iade edilirse Matebook D15 tavsiye ederim bugün MediaMarkt'ta gördüm i5 11. nesil Xe Graphics 16 GB RAM 9600 TL idi.

Gerçekten sürücü olarak sıkıntılı bir cihaz iade edilirse Matebook D15 tavsiye ederim bugün MediaMarkt'ta gördüm i5 11. nesil Xe Graphics 16 GB RAM 9600 TL idi.
Umarım iade gerçekleşene kadar fiyatlar artmaz 😀 Bende iade gerçekleşirse tekrar Huawei almayı düşünüyordum. Eğer iade olursa bakarım. Teşekkür ederim.

Yaşadığınız mikrofon ve cızırtı sorunu bende de var bende yeni aldım. Ses seviyesi ilk aldığımda yüksekti sonra Huawei manegardan güncelleme yaptım ses seviyesi çok düştü. Sonra aygıt yöneticisinden ses aygıtlarını sildim yeniden başlattım. Ve eski haline döndü. Yine de ses seviyesi yeterli gelmedi. Fxsound programını yükledim ses seviyesi gayet iyi ve yeterli oldu. Ama arada bir cızırtı sesini duyuyorum. Şu an tek sorun mikrofon berbat karşıya ses kesik kesik gidiyor. Sırf mikrofon için iade edilir mi bilmiyorum.

Yaşadığınız mikrofon ve cızırtı sorunu bende de var bende yeni aldım. Ses seviyesi ilk aldığımda yüksekti sonra Huawei manegardan güncelleme yaptım ses seviyesi çok düştü. Sonra aygıt yöneticisinden ses aygıtlarını sildim yeniden başlattım. Ve eski haline döndü. Yine de ses seviyesi yeterli gelmedi. Fxsound programını yükledim ses seviyesi gayet iyi ve yeterli oldu. Ama arada bir cızırtı sesini duyuyorum. Şu an tek sorun mikrofon berbat karşıya ses kesik kesik gidiyor. Sırf mikrofon için iade edilir mi bilmiyorum.
Bende iade ederken düşündüm açıkçası. Arkadaşımızın söylediği gibi 6.0.0.10 sürücüsünde ses yeterli düzeye ulaşıyor. Fakat ben gün içerisinde çok fazla kulaklık ve mikrofon kullandığım için iadeye gönderdim bilgisayarı. Eğer bilgisayarın size bu haliyle yeteceğini düşünüyorsanız iade etmeyebilirsiniz tabi. Fakat bence şu da önemli, o kadar para vermişken neden sağlam bir bilgisayara sahip olmayalım.

Bende iade ederken düşündüm açıkçası. Arkadaşımızın söylediği gibi 6.0.0.10 sürücüsünde ses yeterli düzeye ulaşıyor. Fakat ben gün içerisinde çok fazla kulaklık ve mikrofon kullandığım için iadeye gönderdim bilgisayarı. Eğer bilgisayarın size bu haliyle yeteceğini düşünüyorsanız iade etmeyebilirsiniz tabi. Fakat bence şu da önemli, o kadar para vermişken neden sağlam bir bilgisayara sahip olmayalım.
Aslında evet sonuçta 7950 tl ye aldık. Neden Ayıplı mal alalım ki . Değiştirmeyi deneyeceeğim. Umarım hepsinde aynı sorun yoktur. Çünkü para iadesi alsak. Zarara giricez laptop fiyatları çok arttı ve artmaya devam. Ediyor.
Hocam mikrofon sorunu şöyle ; watsapp veya skyp gibi görüntülü konuşma uygulamalarında konuşma ve watsapp den ses yollarken ses bulublublbbubjfjjfnjfnbkjndkfj diye karışıyor. Kesilip kesilip boğuluyor. Ama windows un kendi ses kayıt programında sesi gayet net kaydediyor. Mikrofon bozuk olsa her zaman yapar. Ama hiç bir şekilde görüntülü konuşma veya sesli konuşma yapamıyorum.

Evet hoparlordeki cızırtı sorunu ve ses kayıt problemi tamamen mikrofondan kaynaklı. wo mic uygulamasını kullanarak telefonu usb kablo ile mikrofon olarak bilgisayara bağladım. Ses kayıt problemi kalmadı ses çok net oldu görüşmelerde hiç bir sıkıntı yok. skyp üzerinden sesi test et dediğimde eğer laptopun kendi mikrafonu seçili ise müzik çalarken cızırtılı çalıyor. wo mic mikrofonunu seçtiğimde çalan müzikteki cızırtılar kesiliyor net bir hal alıyor.
Mikrofonu ses ayarlarından devre dışı bırak sesteki cızırtının kesildiğini görüceksin.

Son düzenleme:
Aslında evet sonuçta 7950 TL'ye aldık. Neden ayıplı mal alalım ki. Değiştirmeyi deneyeceeğim. Umarım hepsinde aynı sorun yoktur. Çünkü para iadesi alsak. Zarara gireceğiz laptop fiyatları çok arttı ve artmaya devam. Ediyor.
Hocam mikrofon sorunu şöyle; watsapp veya skyp gibi görüntülü konuşma uygulamalarında konuşma ve watsappden ses yollarken ses bulublublbbubjfjjfnjfnbkjndkfj diye karışıyor. Kesilip kesilip boğuluyor. Ama Windows'un kendi ses kayıt programında sesi gayet net kaydediyor. Mikrofon bozuk olsa her zaman yapar. Ama hiçbir şekilde görüntülü konuşma veya sesli konuşma yapamıyorum.

Evet hoparlordeki cızırtı sorunu ve ses kayıt problemi tamamen mikrofondan kaynaklı. WO Mic uygulamasını kullanarak telefonu USB kablo ile mikrofon olarak bilgisayara bağladım. Ses kayıt problemi kalmadı ses çok net oldu görüşmelerde hiçbir sıkıntı yok. Skyp üzerinden sesi test et dediğimde eğer laptopun kendi mikrofonu seçili ise müzik çalarken cızırtılı çalıyor. WO Mic mikrofonunu seçtiğimde çalan müzikteki cızırtılar kesiliyor net bir hal alıyor.
Mikrofonu ses ayarlarından devre dışı bırak sesteki cızırtının kesildiğini görüceksin.

Ben bu şekilde kullanıyorum zaten Discord ile işim olduğunda kulaklık takıyorum sorun olmuyor benim için gerek batarya gerek taşınabilirlik olarak en güzel bilgisayar.

Aslında evet sonuçta 7950 tl ye aldık. Neden Ayıplı mal alalım ki . Değiştirmeyi deneyeceeğim. Umarım hepsinde aynı sorun yoktur. Çünkü para iadesi alsak. Zarara giricez laptop fiyatları çok arttı ve artmaya devam. Ediyor.
Hocam mikrofon sorunu şöyle ; watsapp veya skyp gibi görüntülü konuşma uygulamalarında konuşma ve watsapp den ses yollarken ses bulublublbbubjfjjfnjfnbkjndkfj diye karışıyor. Kesilip kesilip boğuluyor. Ama windows un kendi ses kayıt programında sesi gayet net kaydediyor. Mikrofon bozuk olsa her zaman yapar. Ama hiç bir şekilde görüntülü konuşma veya sesli konuşma yapamıyorum.

Evet hoparlordeki cızırtı sorunu ve ses kayıt problemi tamamen mikrofondan kaynaklı. wo mic uygulamasını kullanarak telefonu usb kablo ile mikrofon olarak bilgisayara bağladım. Ses kayıt problemi kalmadı ses çok net oldu görüşmelerde hiç bir sıkıntı yok. skyp üzerinden sesi test et dediğimde eğer laptopun kendi mikrafonu seçili ise müzik çalarken cızırtılı çalıyor. wo mic mikrofonunu seçtiğimde çalan müzikteki cızırtılar kesiliyor net bir hal alıyor.
Bilgisayarım teknik servisten dün geldi. Teknik servisin bana verdiği bilgi donanımsal bir arıza saptanmadığı ve bilgisayarın tüm testlerden başarıyla geçtiği oldu. Sürücü güncellemesi yapmışlar (en son benim yüklediğim sürücülerle aynı sürücüler). Birde bana pc manager uygulamasını kullanmamı tavsiye ettiler. Kısacası değişim olmadı. İadede etmedim malum kurdan dolayı.
Bilgisayarı evde kendim test ettim. Ses kaydı filan aldım. Bir sorun farketmedim açıkçası fakat discord, skype gibi uygulamalarda test etme fırsatım olmadı henüz işlerimden dolayı. Kulaklık performansım yine düşük geldi bana. Fakat kulaklığımı bugün ağabeyimin telefonunda test ettim. Sesi dahada kötüydü. Sanırım kulaklığım sadece benim telefonumda düzgün çalışıyor. Yarın uygulamalarda test edicem.Teknik servis sorunu çözebilmişmi görücez.

Bilgisayarım teknik servisten dün geldi. Teknik servisin bana verdiği bilgi donanımsal bir arıza saptanmadığı ve bilgisayarın tüm testlerden başarıyla geçtiği oldu. Sürücü güncellemesi yapmışlar (en son benim yüklediğim sürücülerle aynı sürücüler). Birde bana pc manager uygulamasını kullanmamı tavsiye ettiler. Kısacası değişim olmadı. İadede etmedim malum kurdan dolayı.
Bilgisayarı evde kendim test ettim. Ses kaydı filan aldım. Bir sorun farketmedim açıkçası fakat discord, skype gibi uygulamalarda test etme fırsatım olmadı henüz işlerimden dolayı. Kulaklık performansım yine düşük geldi bana. Fakat kulaklığımı bugün ağabeyimin telefonunda test ettim. Sesi dahada kötüydü. Sanırım kulaklığım sadece benim telefonumda düzgün çalışıyor. Yarın uygulamalarda test edicem.Teknik servis sorunu çözebilmişmi görücez.
Evet sorun büyük ihtimalle sürücüden kaynaklı ama ses kartıda dandik bence realtek kullansalardı daha iyi olurdu. Bende Ekran kartının sürücüsüyle gelen ses driver ini yüklüyünce mikrofon sorunu düzeliyor ama ses çıkmıyor. Aygıt yöneticisinden sürücüleri silince kendi yüklediği sürücülerde ses düzeliyor. ama mikrofon gidiyor. Hemde mikrofon açıkken bazı videolarda cızırtı yapıyor. Mikrofonu devre dışı bıraktım öyle kullanıyorum. Yapcak bişey yok. Her güzelin bir kusuru vardır. Ben aralığın başında aldım. 7950 ye geldi. Bin lirada avantajixten iade alırsan 6 bin liraya gelicek. Bu paraya bu zamanda çok iyi fiyat.

Evet sorun büyük ihtimalle sürücüden kaynaklı ama ses kartıda dandik bence realtek kullansalardı daha iyi olurdu. Bende Ekran kartının sürücüsüyle gelen ses driver ini yüklüyünce mikrofon sorunu düzeliyor ama ses çıkmıyor. Aygıt yöneticisinden sürücüleri silince kendi yüklediği sürücülerde ses düzeliyor. ama mikrofon gidiyor. Hemde mikrofon açıkken bazı videolarda cızırtı yapıyor. Mikrofonu devre dışı bıraktım öyle kullanıyorum. Yapcak bişey yok. Her güzelin bir kusuru vardır. Ben aralığın başında aldım. 7950 ye geldi. Bin lirada avantajixten iade alırsan 6 bin liraya gelicek. Bu paraya bu zamanda çok iyi fiyat.
Kesinlikle fiyat olarak iyi bilgisayar. Bugün bilgisayarı test etme fırsatı yakaladım. Servis ne yaptı bilmiyorum fakat düzelmiş gibi görünüyor. Hala tam olarak en iyi performansı aldığımı düşünmüyorum fakat en azından yeterli seviyeye gelmiş gibi görünüyor. Sizinde dediğiniz gibi her güzelin bir kusuru vardır. Belki sürücü güncellemeleriyle düzelir belkide düzelmez ama bu şekilde bende kullanmaya devam edeceğim gibi görünüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı