Huawei Matebook D16 ses kısıklığı, cızırtı ve patlama problemi

Adorratm

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cızırtı problemini düzeltmeniz için bir önerim olacak cızırtı halen devam ediyor fakat küçük bir ayar ile cızırtı gidebiliyor. Aşağıdaki maddeler Windows 11 ve 6.0.0.10 sürücüsü yüklüyken denenmiştir:

1- öncelikle sürücüyü 6.0.0.25 sürücüsüne güncelleyin. İsterseniz DDU ile ekran kartı ve ses sürücülerini kaldırın ardından AMD üzerinden otomatik sürücü bulma aracıyla hem ekran kartını hem de ses kartını güncellemiş olacaksınız. Sürücü 6.0.0.25 sürücüsüne güncellendiğinde Nahimic devre dışı kalıyor. Nahimic devre dışı kalınca ses ayarlarındaki Audio enchantments bölümü görünmüyor. Bu bölüm açık olmayınca cihazdan ses normalde verebildiğinden daha düşük seviyede çıkıyor.

2- ayarlar -> sistem -> hakkında -> gelişmiş sistem ayarları -> donanım -> sürücü yükleme ayarları bölümünden hayır veya no işaretleyip kaydedin.

3- Everest ı2s codec Audio device ses kartı sürücüsünü Aygıt Yöneticisi'nden yazılımıyla birlikte kaldırın ve sisteminizin üzerine gelip donanım değişiklerini tara butonuna tıklayın. Ardından sürücünün yüklenemediğini ve sarı ünlem çıktığını göreceksiniz.

4- Huawei PC Manager ile sürücülerin güncellenmesini sağlayın. Audio device adında 2.0.0.39 sürücüsünü tekrar kuracaktır. Bu sürücü kurulduktan sonra Nahimic ve Audio enchantments özellikleri sistemi yeniden başlatınca gelecektir. Aşağıdaki şekilde enchance Audio seçeneğini açın ve spatial sound seçeneğinden type seçeneğini Windows Sonic for headphones olarak işaretleyin Nahimic'den de istediğiniz şekilde sesi ayarlayın (ben Nahimic üzerinde Surround). Bir müzik açın Spotify veya YouTube üzerinden cızırtılı şekilde dinlemeye başlayın ardından type seçeneğini ses düzelene kadar off ve Windows Sonic for headphones seçenekleri arasında değiştirin birkaç kez. Cızırtı kesilecektir.

Şu an cihazı bu anlattığım şekilde kullanıyorum. Müzik dinlemediğim zaman hoparlör güç tasarrufu için kapandığından dolayı tekrar müzik açtığımda ve hoparlöre güç geldiğinde cızırtı tekrar başlıyor. 4. maddedeki işlemi birkaç kez aç kapa şeklinde değiştiriyorum ve cızırtı gidiyor. Güncel sürücüde çözümü bu şekilde buldum. Kalıcı bir çözüm mü değil fakat günü kurtarıyor ve mavi ekran almıyorum.

Görselleri de ekte gönderiyorum bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dip not: Dahili mikrofonu denemedim. Sorun hoparlörden gelen cızırtı gidince mikrofona da yansımıyorsa bu şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum. Eski sürücüyü kullanmaktansa bu şekilde güncel sürücüyle idare etmenin doğru olacağını düşündüm. Huawei tarafını bekliyorum cevap olarak fakat çözüm yoluna gidecekler gibi durmuyor cevaplamıyorlar zaten açtığım konuyu da. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Dosya Ekleri

• capture_20220322122143107.png
    capture_20220322122143107.png
    161,8 KB · Görüntüleme: 91
  • capture_20220322121744126.png
    capture_20220322121744126.png
    64,6 KB · Görüntüleme: 94
Cızırtı problemini düzeltmeniz için bir önerim olacak cızırtı halen devam ediyor fakat küçük bir ayar ile cızırtı gidebiliyor. Aşağıdaki maddeler Windows 11 ve 6.0.0.10 sürücüsü yüklüyken denenmiştir:

1- öncelikle sürücüyü 6.0.0.25 sürücüsüne güncelleyin. İsterseniz DDU ile ekran kartı ve ses sürücülerini kaldırın ardından AMD üzerinden otomatik sürücü bulma aracıyla hem ekran kartını hem de ses kartını güncellemiş olacaksınız. Sürücü 6.0.0.25 sürücüsüne güncellendiğinde Nahimic devre dışı kalıyor. Nahimic devre dışı kalınca ses ayarlarındaki Audio enchantments bölümü görünmüyor. Bu bölüm açık olmayınca cihazdan ses normalde verebildiğinden daha düşük seviyede çıkıyor.

2- ayarlar -> sistem -> hakkında -> gelişmiş sistem ayarları -> donanım -> sürücü yükleme ayarları bölümünden hayır veya no işaretleyip kaydedin.

3- Everest ı2s codec Audio device ses kartı sürücüsünü Aygıt Yöneticisi'nden yazılımıyla birlikte kaldırın ve sisteminizin üzerine gelip donanım değişiklerini tara butonuna tıklayın. Ardından sürücünün yüklenemediğini ve sarı ünlem çıktığını göreceksiniz.

4- Huawei PC Manager ile sürücülerin güncellenmesini sağlayın. Audio device adında 2.0.0.39 sürücüsünü tekrar kuracaktır. Bu sürücü kurulduktan sonra Nahimic ve Audio enchantments özellikleri sistemi yeniden başlatınca gelecektir. Aşağıdaki şekilde enchance Audio seçeneğini açın ve spatial sound seçeneğinden type seçeneğini Windows Sonic for headphones olarak işaretleyin Nahimic'den de istediğiniz şekilde sesi ayarlayın (ben Nahimic üzerinde Surround). Bir müzik açın Spotify veya YouTube üzerinden cızırtılı şekilde dinlemeye başlayın ardından type seçeneğini ses düzelene kadar off ve Windows Sonic for headphones seçenekleri arasında değiştirin birkaç kez. Cızırtı kesilecektir.

Şu an cihazı bu anlattığım şekilde kullanıyorum. Müzik dinlemediğim zaman hoparlör güç tasarrufu için kapandığından dolayı tekrar müzik açtığımda ve hoparlöre güç geldiğinde cızırtı tekrar başlıyor. 4. maddedeki işlemi birkaç kez aç kapa şeklinde değiştiriyorum ve cızırtı gidiyor. Güncel sürücüde çözümü bu şekilde buldum. Kalıcı bir çözüm mü değil fakat günü kurtarıyor ve mavi ekran almıyorum.

Görselleri de ekte gönderiyorum bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dip not: Dahili mikrofonu denemedim. Sorun hoparlörden gelen cızırtı gidince mikrofona da yansımıyorsa bu şekilde kullanılabileceğini düşünüyorum. Eski sürücüyü kullanmaktansa bu şekilde güncel sürücüyle idare etmenin doğru olacağını düşündüm. Huawei tarafını bekliyorum cevap olarak fakat çözüm yoluna gidecekler gibi durmuyor cevaplamıyorlar zaten açtığım konuyu da. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Satıp kurtulacağım ya 10.000'e birine vereceğim gibi duruyor.

Satıp kurtulacağım ya 10.000'e birine vereceğim gibi duruyor.

O kadar ediyor mu? Yani ben alacak kişi sırf bile bile alsın diye uğraşacağım önümüzdeki ayın sonunda satarken. Yani etmesi lazım zaten şu piyasada ama kronik sorunlu olduğu için soruyorum yanlış anlamayın lütfen.

Hocam sakın yanlış anlamayın biliyorsunuz hepimiz aynı konumdayız ama alan kişiye detaylı bir açıklama yapıldıktan sonra doğal olarak şüpheli yaklaşacaktır. Örneğin benim cihazda da sürekli bir cızırtı problemi olmuyor, olduğu vakit sürücüleri kaldırıp yükleyince düzeliyor ama sonuç itibariyle bunu alacak kişiye söyleyince ister istemez çekinecektir diye düşünüyorum. Adorratm huawei şikayet metnini okuduğum vakit bende onun gibi düşünmeye başladım, fakat onun mavi ekran gibi cihazın donup kalması gibi problemleri baya ciddi ve huaweinin geri dönüş yapmaması çok daha can sıkıcı.

Yani soruna bir çözüm bulmadan sattıktan sonra alan kişi sizi iki gün sonra rahatsız edebilir, süreç böyle daha zor hale gelmeye başlar.
Matebook D16'da linux deneyeniniz oldu mu ? özellikle elementary os. sürücülerin durumu linux sisteminde nasıl acaba

Son düzenleme:
Bende AMD Radeon Software'den en güncel sürücüleri kurduktan sonra seste cızırtı ve ses patlaması olmaya başlamıştı. Dayanılacak gibi değildi bende son çare olarak bilgisayarın F10 tuşu ve sistem sıfırlama özelliğiyle D diskimi koruyarak C diskimi, yani Windows'u ve tüm sürücüleri sıfırladım. Tertemiz bir Windows 10 eşliğinde direkt Windows 11'e geçip yaptım ve ona göre Ayarlar'dan tüm güncellemeleri, Huawei Manager'ın güncellemelerini yapıp bitirdim. Az evvel sesin çok az olmasından ben de çok şikayet ediyordum lakin ses ayarlarımdan şu özelliği(ekte) açar açmaz sesin en az 5~10 dB(dB işini bilmem örnek amaçlı değer verdim.) daha yükseldiğini sanıyorum. Bir deneyin bence.

1652811917141.png

Spotify'da ses kalitesini en yükseğe çekmiştim belki de psikolojik bir olaydır 🤣😂 kim bilir? 🤔

Geri
Yukarı