Huawei Matebook D16 ses kısıklığı, cızırtı ve patlama problemi

Adorratm

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarınız BIOS güncellemesi yapmış olabilir bence. BIOS güncellemesi yaparken ekran gelmiyor ve klavye ışıkları dediğiniz gibi yanıp sönüyor en sonunda da açılıyor bilgisayar. Benim sorunumda bilgisayarın hiçbir ışığı yanmıyordu. Zaten daha sonra Huawei ile olan iletişimimde öğrendimki eski bilgisayarımın anakartı bozulmuş.

Huawei PC işinde yeni oldugundan biraz risk almışız. Onu yeni düşünüyorum. Muhtemelen bir dahaki bilgisayarım Huawei olmayacak.

Huawei PC işinde yeni oldugundan biraz risk almışız. Onu yeni düşünüyorum. Muhtemelen bir dahaki bilgisayarım Huawei olmayacak.
Evet risk aldık. Çevremde de hiç kullanan yoktu. Ben müşteri hizmetlerini beğendim. Çözümleri hızlı oldu benim tarafımda. Zamanla bilgisayarlarıda daha güvenilir hale gelecektir diye düşünüyorum.

Evet risk aldık. Çevremde de hiç kullanan yoktu. Ben müşteri hizmetlerini beğendim. Çözümleri hızlı oldu benim tarafımda. Zamanla bilgisayarları da daha güvenilir hale gelecektir diye düşünüyorum.

Aynen musteri hizmtleri bana da basarili göründü. Aradigimda her turlu yardımcı olacaklarini söylediler kestirip atmadılar. Tabii gercegi ellerine düşünce görürüz :)

Hayır söylemediler. Bende sormadım değişim istediğim için.
arkadaşlar cihazı geçen hafta servise götürdüm arızalı dendi ve bugün değişim yapıldı maalesef yeni gelen cihazda da ışık sızması sorunu var beğenerek aldığım cihaz işkence haline geldi
ozaman 2 tür d16 var . firma benimkinde realtek ses kartı yok. samsung ssd de yok ymtc diye bir ssd var . demekki ucuz satmalarının sebebi bu bende yarın müşteri hizmetlerini arıyacağım.
benim modelde de

WDC PC SN730 SDBPNTY-512G​

ssd var

Son düzenleme:
arkadaşlar cihazı geçen hafta servise götürdüm arızalı dendi ve bugün değişim yapıldı maalesef yeni gelen cihazda da ışık sızması sorunu var beğenerek aldığım cihaz işkence haline geldi

benim modelde de

WDC PC SN730 SDBPNTY-512G​

ssd var
Bana yeni gelen bilgisayarında sağ alt köşesine yakın yerde bir ışık sızması mevcut ufak boyutta. Araştırma yaptım biraz. IPS ekranlarda görülüyormuş bu durum. Çok daha kötü olabilirdi diye düşündüm araştırmalarım sonucunda çünkü gördüğüm örneklere göre benimki çok küçük bir ışık sızması. Zaten sadece siyah renkte belli olduğu için ben sorun etmiyorum. Harici monitörümde de bulutlanma var yaklaşık iki yıldır kullanıyorum şu ana kadar rahatsız etmedi.

Foruma üye olduktan sonra neler fark ediyorum :) Benim PC'de ışık sızması varmış yeni öğrendim, hiç fark etmemeiştim şimdiye kadarki sürede :)

Dosya Ekleri

• IMG_5271.jpg
    IMG_5271.jpg
    137,9 KB · Görüntüleme: 88
Bende de durum bu.

Kardeşim senin durum çok betermiş ya, bilmiyorum ama fotoyu çekim açınla da alakalı bana kötü gözükmüş olabilir. Bende sadece sol alttaki küçük kısım var forumu takip etmesem hiç fark etmemiştim şimdiye kadar.
Merhaba arkadaşlar. Birkaç gün öncesine kadar Matebook D14 (R5 3500U 8 GB 512 SSD) cihazımı Matebook D16 (R5 4600H 16 GB 512 SSD)'ya yükselttim. Yükseltmedeki asıl istediğim şey RAM boyutunun artması, işlemci çekirdeğinin artmasıydı. Fiyatına oranla gayet iyi fiyata Black Friday fırsatını yakalayıp turuncu alışveriş mağazasından internet üzerinden satın aldım.

Kutu içeriğinde herhangi bir deforme olmadığı için başta sorun olmadığını düşünmüştüm fakat Windows kurulumuna başladığımda işlerin iyiye gitmediğini görene kadar.

Cihaz Windows 10 Single Language yüklü olarak geldiği için kurulumu varsayılan olarak yaptığımda driverları PC Manager üzerinden güncelledikten sonra merak ettiğim ses performansının nasıl olduğuydu hemen YouTube'a girip müzik açtım bir de ne duyayım? Müzikte söz olmasa duyulmayacak. Yani öyle bir şey ki alt sesler yok üst ses sadece konuşma sesi müziğin kendisi ortada yok.

Fark ettiğim bir şey var o da D14 içerisinde Realtek sürücü, Realtek Audio Console, Dolby Atmos desteğiyle geldiği için aşırı fazla ses çıkarabiliyordu equalizer da son ayarlara çektiğimde 2 odayı doyuran ses deneyimi vardı cidden. D16 ise Nahimic desteği ile geliyor fakat Nahimic'i masaüstü cihazımdaki MSI anakartımda kullanırken çok memnunken D16 üzerinde ise bir o kadar kötü olması beni biraz aldığımda keşke "D14'ün RAM boyutu arttırılabilseydi." dedirtti bana. Şimdi Matebook 14 varken D14'ten de sadece RAM ve işlemci sebebiyle değişikliğe gidiyorken neden D16 aldın diye soracak olursanız bu sorunuza cevabım şu olurdu:

"Black Friday ile 6998 TL'ye Matebook D16 cihazı alabiliyorken 9250 TL'ye Matebook 14'ü alabiliyordum. Matebook 14'e pek indirim yansımamıştı."

Aradaki 2250 TL farkı vermeye değer miydi? Bilemiyorum.

Söz konusu probleme gelecek olursak evet, AMD Audio device adında bir driver var ses bölümünde ve bu driver sanırım AMD ekran kartı sürücüsünün yanında gelen bir driver. Bu driver ın sürücü sürümü 6.0.0.18 fakat ben 6.0.0.10 versiyonunu kurup denediğimde ses biraz yükseliyor son seviyelerde fakat cızırtı patlama yapıyor düşük seviyelerde yine müzikler net değil. 6.0.0.18 sürümünde de sadece ses seviyesi 100% de iken bile daha düşük bir ses geliyor.

Yani sorunu internette araştırmış olsam da ne bir konu gördüm ne başka bir şey herkes bu cihazı övmüş fakat benim açımdan pek iyi bir deneyim yaşatmadı.

Dip not: Windows 11'e sıfır kurulum yaptım orijinal Microsoft ISO yazdırma aracını kullanarak. Windows 11'in kendi sürücü otomatik güncelleştirme sistemi hatalı sürücü kurduğu için sürekli siyah ekran hatası aldım. Windows 10 temiz ISO'su ile kurulum yaptım onda da aynı hatayı mavi ekranda aldım. Hata şuydu: The PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA stop code. Ardından birkaç reset attıktan sonra bilgisayarı güvenli modda açıp sürücülerin tümünü kaldırıp tekrar başlattım ve hata vermeyi kesti. PC Manager ile tekrar sürücüleri yükledim fakat sonuç hüsran.

Evet 22.01.2022 22:00 itibari ile kısık ses problemimi çözdüm :)

Yaptıklarım;

-PC'yi Huawei PC Manager uygulaması>sağ üstteki dört nokta>ayarlar>sistem>fabrika ayarlarına sıfırla kısmından sıfırladım. (dikkat: Tüm verileriniz siliniyor)

-PC'yi aldığımda W11'e hemen güncellemesini yapmıştım, fabrika ayarlarına döndükten sonra tekrar Windows 10 olarak sıfır kurulum yaptı.

-Akabinde hiçbir şeye dokunmadan Windows otomatik güncelleştirmelerden tüm güncelleştirmeleri yaptım (isteğe bağlı güncelleştirmeler dahil)

-Huawei PC Manager'dan tüm güncelleştirmeleri yaptım. Ayrıca Huawei PC Manager'da güncellendi.

-Windows Store(mağaza) uygulamasından yine tüm güncelleştirmeleri yaptım.(bunu yapmamın sebebi orada Nahimic uygulamasının güncelleştirmesi olduğunu görmem)(ben tümünü güncelle dedim ve hepsini yaptım)

-Windows 10'da gelen sticky Note, ipuçları, Xbox uygulamaları vs. kullanmadığım yaklaşık 15 kadar uygulamayı ccleaner uygulaması ile sildim.

Şu anda bilgisayarımın sesi gümbür gümbür ve hiç patlama, cızırtı vs. yok. Bu PC'den hiç bu sesi duymamıştım. Meğer ses kalitesi güzelmiş.

-ekstra: Ayrıca şunu da fark ettim Windows 10'dan dolayı sanırım bilgisayarın pil ömrü uzadı sanırım işlemleri yaptığımdan beridir kullanıyorum ve bana bataryası çok daha uzun gidiyor gibi geldi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı