Çözüldü Huawei MRC-WX50 laptopa RAM vs SSD takmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nagararcus

Decapat
Makaleler
1
Yer
Ege
Daha fazla  
Meslek
EEM
Merhaba değerli takipçiler. Huawei MRC-WX50 model bir laptopum var. Görev yöneticisinde bir tane boş RAM slotum olduğu öğrendim. Ayrıca şu an içinde bulunan HDD yuvasının SATA 3 SSD desteklediğini biliyorum. Ayrıca M.2 SSD yuvasının da olduğunu düşünüyorum. İleriki günlerde PC'yi açıp bakacağım. Size birkaç sorum var.
1- HDD yerine SSD taktığım zaman. BIOS, depolama sürücüsü(?) vs. gibi yerlerden yazılımsal olarak bir şeyler değiştirmem gerekiyor mu? Yeni bir ekran kartı takıldığında onun sürücüsünü kurmak gibi.
2- Anakarta gömülü orijinal Windows lisansımı SSD taktığımda kaybeder miyim?
3- RAM taktığımda herhangi bir sorun olur mu? Genel olarak aynı marka RAM'ı takmamın daha sağlıklı olduğunu duydum. Ama daha önce hiç laptopa RAM takanı duymadım. Direk RAM alıp takmalı mıyım? MHz gibi değerlere dikkat etmem gerektiğini biliyorum, ayrıca DDR4 takacağım. Ancak RAM'in ne kadar güç çektiği gibi detaylara inmeli miyim? Veya çip nanometresi gibi? Bir bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM olarak linkteki uygun olur.
n11.com'dan Samsung M471A1K43CB1-CRC PC4-2400 2400 MHz 8 GB DDR4 Notebook Ram seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
M.2 olarak da SATA ve NVMe olarak çeşitleri var. Mevcut olan HDD'nin yerine de alıp 2,5" SSD takabilirsiniz. Cihazda NVMe desteği gözüküyor. Cihazın BIOS güncellemesi varsa da yapın.
HDD yerine SSD'yi takıp Windows kurabilirsiniz. Başka ayara gerek yok. Lisans ise tekrar aktif olur. RAM tespiti için ise CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

HDD yerine SSD'yi takıp Windows kurabilirsiniz. Başka ayara gerek yok. Lisans ise tekrar aktif olur. RAM tespiti için ise CPU-Z ile Memory ve SPD sekmelerini paylaşırsanız yardımcı olabiliriz.

Dün gece bayağı bir araştırma yaptım. Bugün sabah bilgisayarın kasasını açtım boş M.2 SSD yuvası olduğunu gördüm. İstediğim SSD'yi alıp takabilir miyim? SATA 3 vb. gibi versiyonları var mıdır SSD'nin? CPU-Z ekran görüntüleri şu şekilde:

1634216930970.png

1634216954605.png

Ayrıca, görev yöneticisinde RAM 2400 MHz yazıyordu, burada 1200MHz yazıyor. Hangisi doğrudur? Bir de kasanın içini açtığımda aşağıdaki şekilde iki adet metal koruma gibi bir şey gördüm. RAM yuvaları oradadır diye düşünüyorum.

1634217328492.jpeg

n11.com'dan Samsung M471A1K43CB1-CRC PC4-2400 2400 MHz 8 GB DDR4 Notebook Ram seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
M.2 olarak da SATA ve NVMe olarak çeşitleri var. Mevcut olan HDD'nin yerine de alıp 2,5" SSD takabilirsiniz. Cihazda NVMe desteği gözüküyor. Cihazın BIOS güncellemesi varsa da yapın.

Çözüm
Çok teşekkürler. Bütçem SSD'yi karşılar ancak RAM'in hem yuvasını açamadığım için hem de bütçem olmadığı için şu an erteliyorum. Alışverişin uğurlu adresi n11.com'dan RAM'i favorilerime ekledim. Kış sezonundan sonra umarım alırım. İyi günler.

n11.com'dan Samsung M471A1K43CB1-CRC PC4-2400 2400 MHz 8 GB DDR4 notebook RAM seçtim! Alışverişin uğurlu adresi'nde fiyatlar harika!
M.2 olarak da SATA ve NVMe olarak çeşitleri var. Mevcut olan HDD'nin yerine de alıp 2, 5" SSD takabilirsiniz. Cihazda NVMe desteği gözüküyor. Cihazın BIOS güncellemesi varsa da yapın.

Merhaba, cihazda NVMe desteği gözüküyor demiştiniz. Bunu bana açıklar mısınız? Başka kaynaklarda orijinal SSD'li olan bilgisayarlardan SATA3 SSD çıktığını gördüm. NVMe portuyla SATA3 portu uyumlu mudur?

Çok teşekkürler. Bütçem SSD'yi karşılar ancak RAM'in hem yuvasını açamadığım için hem de bütçem olmadığı için şu an erteliyorum. Alışverişin uğurlu adresi n11.com'dan RAM'i favorilerime ekledim. Kış sezonundan sonra umarım alırım. İyi günler.

Merhaba, cihazda NVMe desteği gözüküyor demiştiniz. Bunu bana açıklar mısınız? Başka kaynaklarda orijinal SSD'li olan bilgisayarlardan SATA3 SSD çıktığını gördüm. NVMe portuyla SATA3 portu uyumlu mudur?
Elbette hocam. SATA 3 mevcut HDD'nin bağlı olduğu port. Buraya 2,5" SATA SSD alıp takabilirsiniz. NVMe ise bir M.2 disk türüdür. PCI Express üzerinden çalışır. SATA olan türleri de var. Fakat NVMe daha hızlı.

Elbette hocam. SATA 3 mevcut HDD'nin bağlı olduğu port. Buraya 2,5" SATA SSD alıp takabilirsiniz. NVMe ise bir M.2 disk türüdür. PCI Express üzerinden çalışır. SATA olan türleri de var. Fakat NVMe daha hızlı.
Tamamdır teşekkür ederim. Ben de baya bilgi sahibi oldum. Dizüstü yükseltmek sandığım kadar zor değilmiş, ayrıca Youtube'de benim bilgisayarı parçalayıp yükselten bir video buldum. O da çok yardımcı oldu. Dolar kuru düşsün (!) hemen yükseltmeye başlıyacam.

Huawei Matebook D 2018 ( MRC - WX50) (i5-8250u MX150 1TB HDD) Upgrade:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı