Huawei P9 Lite 2017 uzun kullanım testi

Öncelikle hepinize selamlar.
Bu yazımda sizlerle 3 sene kullandığım Huawei P9 Lite 2017 cihazımın neler yaşattığını anlatacağım.
Tasarım:
5.2 inch ekran, 147.2 mm boy, 72.94 mm en, 7.6 mm kalınlık ve 147 gram ağırlığa sahip. Ekran/Kasa oranı %69.43. gayet zarif ve şık bir cihaz. Cihazın arka kapağı camdan üretilmiş Premium bir hava veriyor. Çerçeveleri ise metaldan üretilmiş soğuk ve iyi hissettiriyor.

Ekran:
Yukarıda da yazdığım gibi 5.2 inch boyutunda 1080×1920 çözünürlüğünde FHD bir ekrana sahip. Panel olarak IPS LCD panel kullanıyor. 424 ppı piksel yoğunluğuna sahip. Parlaklığı kapalı ortamlarda fazlasıyla yeterli olsa da, açık alanlarda parlaklık az kalabiliyor. 2.5D yani eğimli ekrana sahip ayrıca P9 Lite 2017.
Pil.
3000MAH boyutunda li-ıon bir bataryaya sahip. Ortalama tek şarj ile 4.5-5 saat ekran süresi alıyordum. Bu telefonun en büyük iki eksisinden biri bana kalırsa bu diğerini ise ilerleyen başlıklarda açıklayacağım. Fakat telefonun ince olması ve boyutlarının küçük olması nedeniyle 3000MAH pil sığmış olabilir.
Kamera:
Arka kamerası 12MP ve F2.2 diyafram açıklığına sahip ve 1080p 30FPS videoları kayıt edebiliyor. Gayet tatmin edici fotoğraflar ortaya çıkabiliyor. Bu fotoğrafı P9 Lite 2017 ile çekmiştim örnek olarak ekliyorum.

Ön kamerası ise 8MP ve F2.0 diyafram açıklığına sahip ve ortaya gayet iyi fotoğraflar çıkarabiliyor.
Donanım:
Gücünü 8 çekirdekli kirin 655 işlemcisinden alıyor, 4 çekirdeği ARM Cortex-A53 2.1GHz iken diğer 4 çekirdeği yine ARM Cortex-A53 1.7GHz'de çalışıyor. Grafik işlemcisi olarak Mali T830-MP2. gündelik oyunlar için yeterli PES 2020, PUBG Mobile, Real Racing 3 gibi oyunları kasmadan akıcı oynayabildim. 3GB RAM ve 16 GB dahili depolamaya sahip. 3GB RAM yeterli olsa da, cihazın ikinci eksisi burada ortaya çıkıyor 16 GB depolama günü zor kurtarıyor. Fotoğraf, video ve müziklerinizi SD Kart'a taşırsanız yeterli olabilir. Oyun yüklemezseniz yeterli gelir büyük ihtimalle.
Arayüz:
Kutudan Android 7 nougat ve EMUI 5 ile çıkıyor. En son Android 8 oreo ve EMUI 8 geldi. Arayüzde binde bir de olsa anlık takılmalar oluyor fakat eski bir cihaz olduğunu göze alırsak çok normal.

Bağlantılar:

Wi-Fi 4, Bluetooth 4.1 ve NFC yer alıyor. NFC'nin olması büyük bir artı hayatı kolaylaştırıyor. Birçok cihazda bulunmayabiliyor.

Servis deneyimi:
Bir keresinde cihaz cebimdeyken ve kulaklık takılı iken fark etmeden eğildim ve kulaklığın jakı telefonun 3.5mm girişinde kırıldı kaldı. Servise gittim ertesi gün hiç sorgulamadan çıkardılar ve ekranın kenarları basmıyordu ekran ile birlikte bataryası değişti ücret talep edilmeden.

Değerlendirme.

Güzel bir 3 sene yaşattı tek sıkıntım hafıza oldu desem yalan olmaz, ikinci elden uygun fiyatlara bulabiliyorsanız tercih edilebilecek bir cihaz olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı