Huawei'nin kullanılmış laptop satma rezaleti

x3one

Kilopat
Kek günü
İyi günler. Umarım yardımcı olursunuz.

5 Eylül 2020 tarihinde İstanbul İstinye Park'taki Huawei şubesinden bir adet Matebook D14 ve bir adet Matebook D15 aldık. D15'i kardeşimin kullanması için almıştık. Kutuyu açtığımız zaman bilgisayarı incelerken kardeşim, laptopun arkasındaki bilgi etiketinin hafif soyulduğunu fark edip kullanılmış olabileceğinden şüphe etmişti. Lakin sonradan boşa kuruntu yaptığımızı düşünüp vazgeçmiştik düşünceden. Onun haricinde görüntüde bir sorun yoktu, cihaz sıfır gibi duruyordu.

Ancak bugün Windows 11'i cihazlar kaldırır mı diye check etmek için yayınlanan PC Health uygulamasını indirdik. Orada sol tarafta kullanım süresi kısmında benim cihazımda '1 yıldan az' yazarken kardeşimin cihazında '1 yılı doldurdu' yazmakta (ki geçen yıl nisan-mayıs gibi tanıtıldı cihazlar). Bu da şüphelerimizin doğru çıktığını ortaya koydu diyebiliriz.

Merak ettiğimiz şey şu ki, bu firmanın kullanılıp iade edilmiş cihazı sonradan satma gibi bir hakkı var mı? Yoksa eğer biz hakkımızı nasıl arayabiliriz bu saatten sonra?

PC Health uygulamasının fotoğrafını bırakıyorum.

D15:
Screenshot_20210625-105206_2.jpg

D14:
IMG_20210625_105136_2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim bilgisayarım icin de 1 yılı doldurdu diyor ancak ben alalı 7 ay oldu. Hatalı ölcülmüs olabilir ya da biz gercekten mağduruz. Ben hatalı ölcüm yapabildiğini düsünüyorum zira bende bahsettiğiniz etiketin soyulması vs. yoktu aldığımda.

Durumu markaya bildirin. Kabul etmezlerse THH'ye başvurun.
Anladım. Peki IMEI Check edebileceğimiz herhangi bir site var mı? IMEI tarihi ile belki işleri daha da kolaylaştırabiliriz?
Benim bilgisayarım icin de 1 yılı doldurdu diyor ancak ben alalı 7 ay oldu. Hatalı ölcülmüs olabilir ya da biz gercekten mağduruz. Ben hatalı ölcüm yapabildiğini düsünüyorum zira bende bahsettiğiniz etiketin soyulması vs. yoktu aldığımda.
O da olabilir belki. Ama mevzuyu araştırmakta fayda olabilir.

İade etme şartlarında "tekrardan satılmasına engel olmayan şekilde" ibaresi yer alıyor. Ancak bu şekilde kesin kanıya varmamanızı, mümkünse teknik destek ile durumu incelemenizde fayda var. Umarım en kısa sürede sorununuz çözüme kavuşur. Selamlar.

Yılı anakartın yapım yılına bakarak söylüyor, siz yeni almış olsanız bile o laptop geçen sene üretildiyse 1 yıl olmuş der. Benim PC 7 senelik ama anakartım 5 senelik olduğu için 5 seneyi doldurdu diyor.

SSD'nin ilk bicimlendirildiği ve test edildiği tarih olduğunu düsünüyorum ben bu kullanılmısın kaynak alındığı tarih olarak. Aklıma baska bir sey gelmiyor, üretimi eski olabilir kullanıma etki etmez bu sonucta. Cünkü benim bilgisayarımda bahsedildiği gibi kullanıcı hatası olabilecek seyler yoktu, ben mağdur olmasam bile arkadas mağdur olabilir.

Geri
Yukarı