Hürjet Motoru Çalıştırıldı!

Bulaşacak. Bu ülkede kim iki gram iş yapsa propagandaya dönüyor zaten. Biz yapılan işi takdir etmeliyiz zümreleri veya kimseleri değil.
İşte anlatmak istediğim de buydu.

TOGG tanıtımını izleyenler bilir araçtan çok CB övüldü. Bütün projeler bu mantıkla ilerliyor.

Devleti devlet yapan halk olduğu için katılmıyorum, ki devletin sahibi de yine halktır. İstediğine inanabilirsin, konu özü yine bir şeylerin yapılması ve alakasız mesajların gelmesi. Şaşırmıyorum artık. Bu platformda her türlü insan var sonuç olarak.

İstediğine inanmakta özgürsün ama içi dolu şeylere inanmanı öneririm. Mesela yukarıdaki görseldeki gibi gerçek ve somut şeyleri görmekle başlayabilirsin. :)

Hükümet ve devlet kavramını ayıramayanlara laf anlatmakla uğraşıyorum, bana da yazık...
İstediğin kadar anlat abi, bunlar at gözlügü takmış. Yanlışım olabilir ama, askerdeyken, TUSAŞ olsun, ASELSAN olsun sürekli geliyorlardı. Hatta eğitim yaptığımız yerden güçlü motor sesleri geliyordu. Kademe kademe artıyorlardı. İnanmayanlar bir at gözlüğünü çıkarıp bir baksın derim.

Bu paylaşımdaki haber beni çok memnun etti. Kendi savunma sistemlerimizi geliştirmemiz, bu konuda dışa bağımlılıktan mümkün olduğunca kurtulmamız, bu ülkede yaşayan her vatandaşa güven vermelidir.

Tabi şöyle bir durum da var. Geçen seneden beri facebookta duvarıma sürekli yerli uçağımız, TOGG, yerli uçak gemimiz, yerli roket motorumuz, yerli tankımız, yerli elektrikli traktör, Kızıl Elma, yerli insansız taarruz aracımız vb gibi yüzlerce farklı yerli üretime dair haberler ve paylaşımlar düşüyor. Belli ki bir propaganda yürütülüyor. Burada sorun, ben vatandaş olarak bu projelerin hangisi gerçek, hangisi propaganda söylemi olduğunu anlamakta zorluk çekiyorum. Çünkü daha önce de yerli elektrikli otomobil, yerli elektrikli traktör ve "yerli uçağımız göklerde" söylemleri ileri sürülmüş, sonrasında yalan propaganda olduğu ortaya çıkmıştı.

Yaklaşık 3-4 yıldır savunma sanayinin içerisindeyim. Hatta hayırlısıyla bir süre sonrada Baykar'da staj yapacağım. Söyleyeceğim şu ki toplum refahı her ne kadar kötüye gitsede milli teknolojiler gün geçtikçe daha da gelişiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

TOGG tanıtımını izleyenler bilir araçtan çok CB övüldü. Bütün projeler bu mantıkla ilerliyor.
Yapılsın da artık orasını burasını sıkıntı yok diyecek raddedeyiz. Elde avuçta reklamdan başka bir şey yok o kötü işte. Altay 12 ay, 48 ay yok Kore motor yok Ukrayna yok BMC derken seçim propagandası olarak kaldı, BMC başındaki adamda kaçtı gitti komünistlere sığındı enteresan işler. Bu uçakların motorları da Amerika'nın elinde olduğu için seri üretime geçmeden motor üretilmeli yoksa buda boş iş. İngiltere BAE Systems ile çalışıyor belki Roll Royce ortaklığı kapılabilir yoksa MMU'da Altay gibi fuar projesi olur.

O açıkçası halkımızın cahilliğinden kaynaklanıyor. Parti veya seçmen belirtmiyorum hükümet karşıtlarının da çoğu böyle zaten.

Bulaşacak. Bu ülkede kim iki gram iş yapsa propagandaya dönüyor zaten. Biz yapılan işi takdir etmeliyiz zümreleri veya kimseleri değil.
Benim de anlatmak istediğim o. Olay A partisi, B partisinin yaptığı propaganda değil. Biz bu konuları konuşurken zaten x siyasetçi çıkıp şunları dedi, bunları vaat etti vs demiyoruz. Türkiye'nin öncü şirketlerinin Türkiye için çalıştığı projeleri paylaşıyoruz, konuşuyoruz ve tartışıyoruz.

Türkiye'nin öncü şirketlerinin Türkiye için çalıştığı projeleri paylaşıyoruz, konuşuyoruz ve tartışıyoruz.

Türk mühendislerinin gecesini gündüzüne katarak yaptığı, ailesinden çoluğundan çocuğundan fedakarlıklar yaparak ortaya çıkardığı ürünleri eleştirmek için bırakın mühendis olmayı, matematik bilmeyi; Technopat'ta hesabınızın olması yeterli.

HürJet arkasındaki ekip, MMU'daki ekibe göre daha da oturmuş ve gerçekten kaliteli insanlardan oluşuyor. Bir bakıma HürKuş ekibinin hem ruhen hem de mühendislik bilgi birikimi olarak devamı diyebiliriz. Bana göre bu projenin bir özel yanı da, MMU için hazırlanan birçok alt yapı ve sistem daha ortada yokken ya da AR-GE aşamasındayken geliştirilmesi, ortaya çıkması.

Motor testi de olsa bizzat kokpitte tam teşekküllü pilotla yapılması çok güzel bir ayrıntı. Yine kokpitin, fuarlarda olduğu gibi glass kokpit tarzında ve önceden gösterilene göre de daha gelişmiş durması, TUSAŞ'ın sistemi sürekli olarak iyileştirdiğini gösteriyor.

Bir diğer önemli noktasının ise, motor isterileri bakımından Kızılelma gibi insansız jetlerle benzerlik göstermesi. TUSAŞ'ın hazırlamakta olduğu ANKA-3 SİHA ile birlikte özellikle jet motoru geliştirmesinde de çok çok know-how sağlayacağını düşünüyorum.

Kısaca Türk mühendisliğinin göz bebeği olan proje. Ne kılıf buluyorsanız bulabilirsiniz zira bunların, bu sistemleri tasarlayan mühendislerin umurunda olacağını sanmıyorum...

Benim Türk mühendislerinin emeklerine saygım sonsuz, bir vatansever olarak yaptıkları işleri takdir ediyorum, çok başarılı firmalarımız var.

Ancak gerçekçi olursak bu projelere en çok zarar veren kesim de hükümettir. Projelerin çoğu hükümetten eski ama her projeyi sahipleniyor hadi onu da geçtim S-400 almak savunma sanayi için intihardı ve bile isteye aldılar. Defalarca ABD bu eylemin sonuçlarını anlattı, ben de o dönemde olacakları söyledim ama hükümet S-400'den vazgeçmedi. ABD son zamanlarda defalarca Patriot alın S-400'den vazgeçin dedi ama inatla gidip aldılar.

Sonuç olarak ne oldu? O kadar emek, o kadar uğraş riske girdi. Altay tankına motor bulamıyoruz, TCG Anadolu'ya uçak bulamıyoruz çünkü F-35B'nin alternatifi yok. Böyle bir gemiye de SİHA koymak kimse kusura bakmasın da komik bir olay. Yeni üretilecek Milgem gemilerinde durum belirsiz çünkü gemi motorları da ABD'den geliyordu. Sadece ABD değil yatırımlar NATO ülkelerinin hepsini kapsıyor.

Atak, MMU nice projelerin geleceği bu yaptırımlara bağlı. Yerli motor da öyle kolay üretilecek bir şey değil, dışarıdan yardım almadan tamamen kendi tecrübemizle bunun yapılacağını pek sanmıyorum. Ayrıca güveninirliğini ispatlamış hazır motorlar var iken motor üretmek için o kadar kaynak ayırmak ne kadar doğru tartışılır.

Sonuç olarak her fırsatta savunma sanayiden rant sağlama peşinde olan iktidar aslında S-400 alarak savunma sanayiye en büyük darbeyi vuran unsurdur. Henüz küçük bir azınlık dışında kimse bunun farkında değil.

Şuradan Türk bayrağının kaldırılması Türkiye için en büyük zarar. 1000 tane Hürjet üretsen bu açığı kapatamazsın.
d229cf100e.webp

Bu paylaşımdaki haber beni çok memnun etti. Kendi savunma sistemlerimizi geliştirmemiz, bu konuda dışa bağımlılıktan mümkün olduğunca kurtulmamız, bu ülkede yaşayan her vatandaşa güven vermelidir.

Tabi şöyle bir durum da var. Geçen seneden beri facebookta duvarıma sürekli yerli uçağımız, TOGG, yerli uçak gemimiz, yerli roket motorumuz, yerli tankımız, yerli elektrikli traktör, Kızıl Elma, yerli insansız taarruz aracımız vb gibi yüzlerce farklı yerli üretime dair haberler ve paylaşımlar düşüyor. Belli ki bir propaganda yürütülüyor. Burada sorun, ben vatandaş olarak bu projelerin hangisi gerçek, hangisi propaganda söylemi olduğunu anlamakta zorluk çekiyorum. Çünkü daha önce de yerli elektrikli otomobil, yerli elektrikli traktör ve "yerli uçağımız göklerde" söylemleri ileri sürülmüş, sonrasında yalan propaganda olduğu ortaya çıkmıştı.
Yerli uçak yalan değildi aslında ama hükümet düşündüğü rantı sağlayamadığı için projeyi hayata sokmadı, yerli uçak denilen uçak aslında ABD'de faliyet gösteren bir Türk firmasına ait bir uçağın tüm hakları satın alınarak üretilecek uçaktı. Biz almayınca firma uçağın tüm haklarını Almanya'ya sattı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı