Hürjet Motoru Çalıştırıldı!

Benim Türk mühendislerinin emeklerine saygım sonsuz, bir vatansever olarak yaptıkları işleri takdir ediyorum, çok başarılı firmalarımız var.

Ancak gerçekçi olursak bu projelere en çok zarar veren kesim de hükümettir. Projelerin çoğu hükümetten eski ama her projeyi sahipleniyor hadi onu da geçtim S-400 almak savunma sanayi için intihardı ve bile isteye aldılar. Defalarca ABD bu eylemin sonuçlarını anlattı, ben de o dönemde olacakları söyledim ama hükümet S-400'den vazgeçmedi. ABD son zamanlarda defalarca Patriot alın S-400'den vazgeçin dedi ama inatla gidip aldılar.

Sonuç olarak ne oldu? O kadar emek, o kadar uğraş riske girdi. Altay tankına motor bulamıyoruz, TCG Anadolu'ya uçak bulamıyoruz çünkü F-35B'nin alternatifi yok. Böyle bir gemiye de SİHA koymak kimse kusura bakmasın da komik bir olay. Yeni üretilecek Milgem gemilerinde durum belirsiz çünkü gemi motorları da ABD'den geliyordu. Sadece ABD değil yatırımlar NATO ülkelerinin hepsini kapsıyor.

Atak, MMU nice projelerin geleceği bu yaptırımlara bağlı. Yerli motor da öyle kolay üretilecek bir şey değil, dışarıdan yardım almadan tamamen kendi tecrübemizle bunun yapılacağını pek sanmıyorum. Ayrıca güveninirliğini ispatlamış hazır motorlar var iken motor üretmek için o kadar kaynak ayırmak ne kadar doğru tartışılır.

Sonuç olarak her fırsatta savunma sanayiden rant sağlama peşinde olan iktidar aslında S-400 alarak savunma sanayiye en büyük darbeyi vuran unsurdur. Henüz küçük bir azınlık dışında kimse bunun farkında değil.

Şuradan Türk bayrağının kaldırılması Türkiye için en büyük zarar. 1000 tane Hürjet üretsen bu açığı kapatamazsın.
d229cf100e.webp

Yerli uçak yalan değildi aslında ama hükümet düşündüğü rantı sağlayamadığı için projeyi hayata sokmadı, yerli uçak denilen uçak aslında ABD'de faliyet gösteren bir Türk firmasına ait bir uçağın tüm hakları satın alınarak üretilecek uçaktı. Biz almayınca firma uçağın tüm haklarını Almanya'ya sattı.
Tek bir konuya değinmek istiyorum. Patriotları istedik ama vermediler. Alternatif olarak S400 almak zorunda kaldık. Adım gibi eminim ilerde savaş çıkma ihtimali yüksek. ABD, Yunanistan'a yığınak yapıyor zaten. İha'larla gözüktü zaten, yanlış anlamadıysam Dedeağaç tarafı felan.

Tek bir konuya değinmek istiyorum. Patriotları istedik ama vermediler. Alternatif olarak S400 almak zorunda kaldık.
Burada yıllardır tekrarlıyorum ABD Patriotları satmak istedi ama biz almadık, açık açık yalan söylüyorlar. Satılmama hikayesi eski bir hikaye ama S-400 görüşmelerinden sonra ABD S-400 almayın Patriot verelim dedi ancak reis S-400'den hiçbir şekilde vazgeçmedi.

İstediği kadar yığınak yapsın Türkiye ile Yunanistan kolay kolay savaşmaz.

Valla Türkiye'de sapla saman o kadar birbirine karıştı ki, neye inanacağız, kime inanacağız tespit etmek çok güçleşti. Hayırlısıyla olaysız badiresiz şu seçimleri atlatsak.

Bazı arkadaşlar hâlâ devlet ve hükümet farkını anlayamadıklarından gecesini gündüzüne katıp bu devlete faydalı olmaya çalışan kıymetli mercilere oturdukları yerden laf atıyorlar. Sırf beğenmediğiniz bir parti başta diye kininizi böyle kurum ve şahıslara karşı kullanmanız hiç hoş değil.

Her şeye muhalefet olacak kadar aciz muhalif olmaya gerek yok. Savunma sanayii alanında güzel şeyler yapılıyor. Yapılan şeye helal olsun demek gerek. Kaldı ki sınavda bile 4 yalnış 1 doğruyu götürüyor. Yaptıkları yalnışlar doğrularını götüreli çoook uzun zaman oldu.

Benim Türk mühendislerinin emeklerine saygım sonsuz, bir vatansever olarak yaptıkları işleri takdir ediyorum, çok başarılı firmalarımız var.

Ancak gerçekçi olursak bu projelere en çok zarar veren kesim de hükümettir. Projelerin çoğu hükümetten eski ama her projeyi sahipleniyor hadi onu da geçtim S-400 almak savunma sanayi için intihardı ve bile isteye aldılar. Defalarca ABD bu eylemin sonuçlarını anlattı, ben de o dönemde olacakları söyledim ama hükümet S-400'den vazgeçmedi. ABD son zamanlarda defalarca Patriot alın S-400'den vazgeçin dedi ama inatla gidip aldılar.

Sonuç olarak ne oldu? O kadar emek, o kadar uğraş riske girdi. Altay tankına motor bulamıyoruz, TCG Anadolu'ya uçak bulamıyoruz çünkü F-35B'nin alternatifi yok. Böyle bir gemiye de SİHA koymak kimse kusura bakmasın da komik bir olay. Yeni üretilecek Milgem gemilerinde durum belirsiz çünkü gemi motorları da ABD'den geliyordu. Sadece ABD değil yatırımlar NATO ülkelerinin hepsini kapsıyor.

Atak, MMU nice projelerin geleceği bu yaptırımlara bağlı. Yerli motor da öyle kolay üretilecek bir şey değil, dışarıdan yardım almadan tamamen kendi tecrübemizle bunun yapılacağını pek sanmıyorum. Ayrıca güveninirliğini ispatlamış hazır motorlar var iken motor üretmek için o kadar kaynak ayırmak ne kadar doğru tartışılır.

Sonuç olarak her fırsatta savunma sanayiden rant sağlama peşinde olan iktidar aslında S-400 alarak savunma sanayiye en büyük darbeyi vuran unsurdur. Henüz küçük bir azınlık dışında kimse bunun farkında değil.

Şuradan Türk bayrağının kaldırılması Türkiye için en büyük zarar. 1000 tane Hürjet üretsen bu açığı kapatamazsın.
d229cf100e.webp

Yerli uçak yalan değildi aslında ama hükümet düşündüğü rantı sağlayamadığı için projeyi hayata sokmadı, yerli uçak denilen uçak aslında ABD'de faaliyet gösteren bir Türk firmasına ait bir uçağın tüm hakları satın alınarak üretilecek uçaktı. Biz almayınca firma uçağın tüm haklarını Almanya'ya sattı.

Bence TCG Anadolu hakkında SİHA'ların inip kalkabilecek olması gayet güzel bir gelişme olacaktır. Aynı zamanda bu proje Güney Kore ve Japonya tarafından takip ediliyor bildiğim kadarıyla.

Bence TCG Anadolu hakkında SİHA'ların inip kalkabilecek olması gayet güzel bir gelişme olacaktır. Aynı zamanda bu proje Güney Kore ve Japonya tarafından takip ediliyor bildiğim kadarıyla.
Mecburen SİHA gemisi oldu, normal şartlarda güvertesinde F-35B olması lazımdı. SİHA ve F-35'ler arasında dağlar kadar fark var. Konvansiyonel bir savaşta iyi bir orduya karşı bu geminin üzerindeki SİHA'larla saldırı yapamazsın.

Geri
Yukarı