Hüseyin Nihal Atsız hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet bu da herkesin batı ülkelerinde yaşamak istemesine sebep oluyor. Amerika ve Avrupa ülkeleri varken kimse Çin'de Küba'da yaşamak istemiyor.

Çin zaten çakma solcu şu anda Amerika ile kapışabilmek için ekonomisini kapitalizme yakınlaştırdı. Küba ise zaten Allah'ın adası yemediği ambargo kalmamış. Sovyet'ler birliği yıkılmadan önce bir nebze olsa batı ile yaşam standartlarında kapışabiliyordu ancak onunda fişini çektiler. En mantıklı ideoloji devlet halk için çalışır halkta bunun karşılığını verir.

Katılıyorum sana. Bende milliyetçi ve turancı bir kişilikteyim ve bu yazarın izinden gidiyorum.

Aynı sen.

Ne demiş Atatürk; Yurtta sulh, cihanda sulh.
Seni suçlamıyorum ama lafı açılmışken ekleyeyim. Bakalım Atsız bu konuda ne demiş:

Bir millet için en büyük tehlikelerden biri barış ve dostluk afyonu yutarak uyumaktır. Büyümek istemeyen millet küçülmeye mahkumdur. Saldırmayan millete saldırırlar.

“Yurtta barış, cihanda barış” yahut “kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok” gibi sefilane bir siyasî umde ile bu milletin manevî enerjisini bilerek veya bilmeyerek söndürenler, zaten mahvolmuş Almanya’ya savaş açarak Türk tarihinde asla görülmemiş bir kancıklığın zilletini tarihimize sokanlar, fakat Bulgaristan ve adalardaki Türkleri topraklarıyla birlikte kurtarmak fırsatını tarih yaratmışken en denî ve cebîn bir hareketle bundan kaçanlar hiç şüphesiz Türk birliğini tamamlamak yolunda bir adım atamazlardı.

Bizim milletin sorunu bu, sevdiğiniz ideolojiyi insanlara nefret diliyle anlatmanıza gerek yok. Birbirimize küs olmamıza gerek yok. Böyle şeyleri sürekli tartıştığımız için gelişemiyoruz. Bilim ve sanat konuşsak böyle mi olurdu?
Hiç alakası yok. Eğer beni kastediyorsan üslubum da gayet yerinde. Sıkıntılı noktalarımı gosterirsen kendimi düzeltebilirim. Ayrıca meseleleri üstünü örterek çözemezsin. Siyaset değersiz değildir.
Açıkçası pek umrumda değil. Pek milliyetçi biri de olduğumu söyleyemem. Sadece Batı ülkelerindeki yaşam kalitesi her zaman sol ideolojili devletlerdekinden daha iyiydi.
Anladım. Feodalizmden kapitalizme geçiş de kolay olmamıştır. Devletler art arda yıkılıp tekrar kurulmuştur. O geçiş aralığına bir bakmanızı tavsiye ederim. Sosyalizm ise barınacak fırsat bulamadı bile henüz. Dolayısıyla elestiriniz haksız oluyor.

Hiç alakası yok. Eğer beni kastediyorsan üslubum da gayet yerinde. Sıkıntılı noktalarımı gosterirsen kendimi düzeltebilirim. Ayrıca meseleleri üstünü örterek çözemezsin. Siyaset değersiz değildir.

Konuya mesaj atarken sizin mesajınızı görmeden direkt olarak yazdım bunu. Sizi ilk defa bana alıntı attığınızda görüyorum. Boşu boşuna bana taraf olmanıza gerek yoktu. Ülkede 7/24 ideoloji ve siyaset muhabbeti olduğunu biliyorsunuz. Gündemi bilim ve sanat olan ülkeler nedense hep 1. sınıf, fakat biz 2. sınıf. Acaba neden?

Konuya mesaj atarken sizin mesajınızı görmeden direkt olarak yazdım bunu. Sizi ilk defa bana alıntı attığınızda görüyorum. Boşu boşuna bana taraf olmanıza gerek yoktu. Ülkede 7/24 ideoloji ve siyaset muhabbeti olduğunu biliyorsunuz. Gündemi bilim ve sanat olan ülkeler nedense hep 1. sınıf, fakat biz 2. sınıf. Acaba neden?
Taraf olmuyorum dostum, sadece soruyorum. :) Zaten "beni kastediyorsan" demişim. Bilmediğim için sordum, bilsem daha net konuşurdum.

Siyaset de bir bilimdir. Gerekirse her türlü daldan da faydalanır. Siyaset içinde olan birinin diğer dallardan zaten mahrum kalması ya da o dalları umursamaması kabul edilir şey değil. Yaptığın genelleme bu açıdan yanlış. Siyasetle uğraşanlar diğer bilim dalları ile ve kültur/sanat ile uğraşabilir elbette.

Ha Türkiye özelinde bilinçsiz siyaset yapılıyor. Belki ben de yanlış konusuyorumdur, dusunuyorumdur bazen. Düzeltilmeye muhtacım bu açıdan. Ama bunun "gelişememezlik" ile olan bağına katılmıyorum. Siyaset yaptığımız için bu halde değiliz aksine yapamadığımız için bu haldeyiz.

Siyaset sorunu çözülmeden bilim ve sanata yönelmek sadece sorunu ertelemektir. Atatürk'ün yaptığına bakın. Önce çakma hocaları temizledi sonra sanat ve bilime yöneldi. Sorunu göz ardı etseydi ileride daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkacaktı. Ancak bizim ülkede inasnımız kendi ideolojisinde olmayan insanı hain ilan ettiği için bu durumdayız.

@Umutsuz bir insan @Finisterre Hocalarım o konuda haklısınız, Türkiye'de ne kadar kötü bir siyaset yapıldığını gelişmiş ülkelere bakınca anlıyoruz zaten. Benim demek istediğim halkımızın gündeminin siyaset olmasıydı. Yani demek istiyorum ki keşke bu sorunlar önceden çözülseydi de şu an halk sanatla, bilimle, sporla alakalı konuşsaydı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı