Hukuk mu Fizik mi?

Hangi Bölüm

• Hukuk

Oy: 9 37,5%
  • Fizik

Oy: 15 62,5%

• Oy verenlerin toplamı
    24
Sana şöyle izah edeyim öncelikle babam akpli değil ancak torpilsiz gelebileceğini sanmıyorum bir bağlantı bulman gerekir komisyondan savcılık zor iş evet ancak 5 10 yıl sonra forsun artacak ve o koltuk o zaman asıl değerini gösterecek bu makamın maalesefki ailene çok yararı olur (ben 16 yaşındayım devlet hastanesinde bir kez sıra beklediğimi hatırlamıyorum) evet taşınma işi zor sürekli yeni lokasyon evine aldığın her şeyin 5 6 yıl sonra kötüleşmesi ev bul nakliye firması bul katiple uğraş gayet zor Fizik bölümüne gelirsek dilin yoksa (İngilizce) baştan unut ekstra olarak almanca ya da fransızca öğrenmeden yurt dışına fizikçi olarak gitmen bir hayli zor aynı zamanda çok iyi bir yerden mezun olmalısınki direkt yurt dışına gidebil başka sorun varsa cevaplayabilirim yüzeysel olarka bu kadar.
Çoğu kişi hakimliği istediği için savcılık isteyenlerin direk seçme imkanı varmış diye okumuştum bir yerde.

Bu arada bu tür bir şey yok her şekilde kpss ve komisyondan geçmen gerekiyor daha önceden kura idi ancak şu an kendin seçebiliyorsundur bir bilgim yok.

Bu sebeplerden dolayı akademisyenlik düşünüyordum. Akademisyenlik hakkında düşünceleriniz nedir?

Artık babamın dediklerini aktarmaya başlıyorum bir fikrim yok çünkü.

Dediğine göre koca kampüste 5 yıllık süreçte Max 1 ya da 2 kişiyi hocalar yanlarına asistan olarak alıyorlarmış ancak bunu bitirdikten sonra avukatlık yaparken yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra bazı üniversitelerde belirli derslere girerek de yapabilirsin

Babamdan sana tavsiye.
Bu satırları direkt olarak babam yazıyor

Ben yaklaşık 2 yıl boyunca başsavcilık da yapmış biri olarak sana tavsiyem büronu açabileceksen avukatlık yapmandır.deneyimli bir avukatın yanında staj yapabilirsen sana bu çok artı Katar ilk başladığında çok para kazanmayabilrisin çok dava da gelemeyebilir ancak bunlar biriknice üst üste alt alta sen bazılarını seçeceksin bile ancak ülkemiz aa şu nereden mezun olmuş dur bu nerede okumuş aklında olduğu için güzel bir üniversitede okumalısın en iyisi tabii ki Galatasaray hukuk okuyup Avrupa insan haklarında ya da bir özel şirkette hukuk danışmanlığı yapman.

Artık babamın dediklerini aktarmaya başlıyorum bir fikrim yok çünkü.

Dediğine göre koca kampüste 5 yıllık süreçte Max 1 ya da 2 kişiyi hocalar yanlarına asistan olarak alıyorlarmış ancak bunu bitirdikten sonra avukatlık yaparken yüksek lisans ve doktora yaptıktan sonra bazı üniversitelerde belirli derslere girerek de yapabilirsin

Babamdan sana tavsiye.
Bu satırları direkt olarak babam yazıyor

Ben yaklaşık 2 yıl boyunca başsavcilık da yapmış biri olarak sana tavsiyem büronu açabileceksen avukatlık yapmandır.deneyimli bir avukatın yanında staj yapabilirsen sana bu çok artı Katar ilk başladığında çok para kazanmayabilrisin çok dava da gelemeyebilir ancak bunlar biriknice üst üste alt alta sen bazılarını seçeceksin bile ancak ülkemiz aa şu nereden mezun olmuş dur bu nerede okumuş aklında olduğu için güzel bir üniversitede okumalısın en iyisi tabii ki Galatasaray hukuk okuyup Avrupa insan haklarında ya da bir özel şirkette hukuk danışmanlığı yapman.
Babanıza, size ve yorum yapan tüm arkadaşlara aktardığı bilgiler için çok teşekkür ederim. Tavsiyenizi dikkate alacağım. Okuldaki puanlarım iyi olduğu ve sosyal bilimlere ilgim olduğundan eğer hukuk seçersem en iyi 5 üniversiteden birini kazanıcağımı düşünüyorum. Fizik ve hukuk okumanın zorluğunu biliyorum. Bu iki bölümden birini seçmemdeki en büyük etken bu bölümlerin birkaç yıl içerisindeki durumları olucaktır. Umarım fen ve sosyal bilimler alanındaki gelişmeler, çalışmalar ve destekler artar. Hepinize çok teşekkür ederim, iyi bayramlar dilerim.

Birincisi bu iki seçenek birbirinden o kadar alakasız ki, oylama açman da mantıksız olmuş. İkisinin de dünyası birbirinden farklı.

Fizik bir temel bilimdir. Türkiye'de temel bilimlerin hali ortada: Formasyon ve öğretmenlik. Ya da yazılımcı olursun ama fiziğe dair hiçbir şey yapmazsın. Yani fizik okuyayım da bilim yapayım derse Türkiye'de yemez o iş kolay kolay. Anca Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden birine gideceksin ve akademi hayatının pisliklerine aşina olarak ortama uyum sağlayacaksın, öyle. Ya da maddi olarak imkan yaratırım diyorsan (cebinden), yurt dışı.

Hukuk ise aynı şekilde o kadar geniş bir alan ki sadece savcılığa endekslemek hukuk fakültelerine hakaret. :) Birbirinden çeşitli hukuk dallarından çok iyi nitelikte avukat da olabilirsin, danışman da olabilirsin, hakim savcı da olabilirsin, hukuk müşavirliği gibi işlere de girişebilirsin. Hukukta alan uzmanlığı çok kritiktir. Nasıl ki bir Tıp Doktoru KBB, göz, beyin vs. her alanda uzmanlaşamıyorsa hukukçular da aynıdır. Temel eğitimini alır daha sonra bir-iki alana doğru uzmanlaşmaya yönelir. Eğer ilerleyeceğin alanda kaliteli, vasıflı bir hukukçu olursan gerisi gelir. Ama hukuk fakültelerinin ve mezunlarının devasa büyüklükteki sayısını göz önünde bulundurmayı unutmamanı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı