Hukuk okunur mu?

Önce bölümü kazan, okulu bitir, stajını tamamla sonra sıra baro ve büro'ya gelir. Hangi üni tercih ettiğinde önemli, İstanbul, Ankara hukuk en iyisidir. Savcı, hakim de olabilirsin.
Sağlam torpilin varsa büyük elçiliklerde hukuk müşaviri olarak çalışabilirsin.
Özel üniversite de bile okur, mezun olursun.
Elini sallasan avukat. Ağır ceza veya boşanma tercih edersen köşeyi döndün.
Millet boşanarak avukatları zengin ediyor.
Tanındık ve çevresi fazla olan avukatlar sadece iş yapabilir diye düşünüyorum. Birde eğer boşanma davası açacak kişiler araştırma yaparsa zaten görecektir ki evliliğinde 1 yılı doldurmuş kişiler anlaşmalı boşanma yaptığında tek celsede zaten duruşma bitip gerekçeli kararı yazılıyor. Boşanma davası eğer çekişmeli olursa tabi durum değişebilir ama iyi bir gelir elde etmek isteyen kişi Asliye Ticaret Mahkemelerindeki davalardan elde eder.
Hocam benim fazla bilgim yok bu konular hakkında. Okumayı, tartışmayı ve savunmayı severim. E ezberim de iyi diye, hukuk seçmemi emrediyor beynim.

Zaten amacım hakim ya da savcı olmak değil. Yalnızca avukat olmak istiyorum.
Mesele sadece ezber yapmak değil. Mahkeme kalemlerine gelip UYAP'tan tarafına kararın tebliğ yapılıp yapılmadığını soran avukatlar oluyor. Yani sözel bilgiden ziyade işleyişi de bilmek gerekiyor. Eğer kendi alanınızla ilgili her şeyi bilirseniz, iddialı olursanız, çevreniz varsa, tanıdık varsa avukatlık yaparsınız.
Bana kalırsa ben adliyeyi önermem çünkü çok stresli bir iş. Ne hakimlik ne savcılık ne avukatlık.

Tanındık ve çevresi fazla olan avukatlar sadece iş yapabilir diye düşünüyorum. Birde eğer boşanma davası açacak kişiler araştırma yaparsa zaten görecektir ki evliliğinde 1 yılı doldurmuş kişiler anlaşmalı boşanma yaptığında tek celsede zaten duruşma bitip gerekçeli kararı yazılıyor. Boşanma davası eğer çekişmeli olursa tabi durum değişebilir ama iyi bir gelir elde etmek isteyen kişi Asliye Ticaret Mahkemelerindeki davalardan elde eder.

Mesele sadece ezber yapmak değil. Mahkeme kalemlerine gelip UYAP'tan tarafına kararın tebliğ yapılıp yapılmadığını soran avukatlar oluyor. Yani sözel bilgiden ziyade işleyişi de bilmek gerekiyor. Eğer kendi alanınızla ilgili her şeyi bilirseniz, iddialı olursanız, çevreniz varsa, tanıdık varsa avukatlık yaparsınız.
Bana kalırsa ben adliyeyi önermem çünkü çok stresli bir iş. Ne hakimlik ne savcılık ne avukatlık.
Çevrem ve tanıdık var. Onlar sıkıntı değil fakat yaptığım birkaç araştırmaya göre de çok stresli olduğunu duydum.

Hala arayıştayım. Yeni fikirlere açığım. Mesaj yazan herkese teşekkür ederim.

Hukuk mezunu çok fazla, iş koşulları da iyi değil. avukatlık - YouTube Buna bakabilirsiniz. Hiçbir şey yapamayan hukuk okuyor o yüzden prestiji de yerlere düştü. Eskiden tanıdıklarımdan Koç hukuk ve İstanbul hukuk okuyanlar çok iyi işler yapabiliyordu, şimdi İstanbul Hukuk mezunu tanıdıklarım bile işsiz kalıyorlar. Koç hukuk mezunu tanıdıklarım ise amerikada paraya para demiyorlar, böyle bir dengesizlik var yani.

Özet olarak Hukuk ya 1 ya 0. Ya işsiz kalırsın veya polis asker maaşı alırsın ve ben niye okudum o zaman dersin ya da parayı kırarsın.
Hukuk Fakültesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO - ÜniversiteGO (universitego.com)
Hukuk sıralamaları da bunlar.

Hukuk mezunu çok fazla, iş koşulları da iyi değil. avukatlık - YouTube Buna bakabilirsiniz. Hiçbir şey yapamayan hukuk okuyor o yüzden prestiji de yerlere düştü. Eskiden tanıdıklarımdan Koç hukuk ve İstanbul hukuk okuyanlar çok iyi işler yapabiliyordu, şimdi İstanbul Hukuk mezunu tanıdıklarım bile işsiz kalıyorlar. Koç hukuk mezunu tanıdıklarım ise amerikada paraya para demiyorlar, böyle bir dengesizlik var yani.

Özet olarak Hukuk ya 1 ya 0. Ya işsiz kalırsın veya polis asker maaşı alırsın ve ben niye okudum o zaman dersin ya da parayı kırarsın.
Hukuk Fakültesi 2021 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları - ÜniversiteGO - ÜniversiteGO (universitego.com)
İnanın öyle. İstanbul Üniversitesinden mezun olup çoğu avukat, köklü ve tanınmış avukatların yanında 3.000-4.000 TL'ye çalışıyor.
Bana kalırsa bu saatten sonra üniversite okumanın bir anlamı kalmadı. En mantıklısı bir bölüm bitirip KPSS'ye girerek çok yüksek puan alıp merkezi atamayla atanmak. Sözlü mülakat felan yok. Puanın yüksekse atanıyorsun.

Hocam psikoloji nasıldır? Bu konu hakkında bir bilginiz var mıdır? Benim dükkan, ofis veyahut bürö açacak kadar maddi özgürlüğüm bulunuyor.

@Hiken hocam sanırım hukuk mezunusunuz. Sizin de yorumlarınızı almak isterim.

Son düzenleme:
@Hiken hocam sanırım hukuk mezunusunuz. Sizin de yorumlarınızı almak isterim.
Seni tanımıyorum, kendime bir daha olsa yine hukuku önerebilirim ancak seni tanımadan sana önermeyi ya da bir yorumda bulunmayı pek doğru bulmuyorum. Çeşitli akademisyenlere, araştırma görevlilerine mail atmanız daha doğru olur.

Seni tanımıyorum, kendime bir daha olsa yine hukuku önerebilirim ancak seni tanımadan sana önermeyi ya da bir yorumda bulunmayı pek doğru bulmuyorum. Çeşitli akademisyenlere, araştırma görevlilerine mail atmanız daha doğru olur.
Sizi bu konuda görmüştüm.

@334155 senin de bana o arkadaş gibi ulaşman gerekiyor ancak şu aralar çok yoğun bir dönemdeyim. Tabii sen o arkadaş gibi kararlı değilsin. Kendin teorik araştırmalarını yapmayı bitirdiğinde ben sana yalnızca pratik kısım hakkında bilgi verebilirim. Sen araştırmalarını yap, daha rahat bir dönemde görüşelim.

En iyi üniversitelere giremeyecekseniz derece yapamayacaksanız hukuk işletme gibi bölümlere hiç yeltenmeyin zaten milyonla mezun var.

Yeni konular

Geri
Yukarı