Hukuk vs. Tıp

Gamer4545

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Anadolu'nun aziz bir şehrinde tıp okumaktayım. Tercihlerde neden tıp yazdım net bir cevabım yok. Sonuçta tıp tıptır diye bir görüş var. Ama son 10 gündür aklımda acaba hukuk okusaydım nasıl olurdu sorusu var. Hâkimlik-savcılık gözümde doktorluğa göre daha prestijli bir meslek. Hukuk okursam İstanbul Üniversitesi gibi yerlere geçiş yapabiliyorum. Bu aklımı çok çeliyor. Birkaç arkadaşımla konuştum kimi hangisini seviyorsan onu yap diyor kimi tıp daha iyi diyor. Aileme bu konuyu açtım senin tercihin dediler. Biliyorum Türkiye'de her sene kayıp ama hukukta tıptan daha önce mezun olurum. Sanırım ben nereye ait olduğumu bilmiyorum. Bu konuda sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.

Anadolu'nun aziz bir şehrinde tıp okumaktayım. Tercihlerde neden tıp yazdım net bir cevabım yok. Sonuçta tıp tıptır diye bir görüş var. Ama son 10 gündür aklımda acaba hukuk okusaydım nasıl olurdu sorusu var. Hâkimlik-savcılık gözümde doktorluğa göre daha prestijli bir meslek. Hukuk okursam İstanbul Üniversitesi gibi yerlere geçiş yapabiliyorum. Bu aklımı çok çeliyor. Birkaç arkadaşımla konuştum kimi hangisini seviyorsan onu yap diyor kimi tıp daha iyi diyor. Aileme bu konuyu açtım senin tercihin dediler. Biliyorum Türkiye'de her sene kayıp ama hukukta tıptan daha önce mezun olurum. Sanırım ben nereye ait olduğumu bilmiyorum. Bu konuda sizin de fikirlerinizi merak ediyorum.
Şu anda okuyacağın mesleği ömrün boyunca yapacaksın. Yazıdan anladığım kadarıyla hukuğa daha çok ilgin var. Ben hukuk oku derim.

Şuan kaçıncı sınıfsın?

Her işin kendine göre zorlukları vardır. Tıp seçtiysen neden seçtiğini iyi düşün hastane ortamı, insanlarla uğraşmak vs. zorlukları var. Bunun sonucunda kutsal bir meslek doktorların hakları ödenemez. Eğer bunlara katlanamazsan değiştir.

Bir savcı evladı olarak söylemem gerekirse şu anda ülkemizde adaletin "A"sı bile yok. Bunun dışında evet, hâkim/savcılık prestijli ve ciddi anlamda saygı duyulan aynı zamanda korkulan bir meslek 🙃 Oldukça fazla torpil imkanı olması da cabası. Trafik cezası almıyorsun vs. vs. 🙃

Son olarak şu anki durumda işten atılıp atılmama garantin yok. Masum insanlara ceza verebileceksen ayrı tabi...

Bu ülkede hukukla alakalı birşey okumak mantıklı değil. Heryerde onlarca avukat ve savcı var. Bunun yanında iyi bir çevren olması gerekiyorki para kazanabilesin. FETO, Balyoz vb. gibi bir durum çıkar bu sefer suçsuz olsan bile diplomanı kaybedebilirsin hatta yıllarca hapis yatabilirsin. Hukuk'u yurtdışına çıkacaksan falan oku derim...

Bu ülkede hukukla alakalı birşey okumak mantıklı değil. Heryerde onlarca avukat ve savcı var. Bunun yanında iyi bir çevren olması gerekiyorki para kazanabilesin. FETO, Balyoz vb. gibi bir durum çıkar bu sefer suçsuz olsan bile diplomanı kaybedebilirsin hatta yıllarca hapis yatabilirsin. Hukuk'u yurtdışına çıkacaksan falan oku derim...
Buranın kanunları ile yurtdışındaki ülkelerin kanunları farklı olabilir. Burada hukuk okuması demek orada denklik alması demektir. Normalde insanlara meslek önerisi yapmam neyi seviyorsan onu yap derim ancak memlekette doğru düzgün doktor vs. kalmadı ya politikaci oldular ya da müteahhit. İşini düzgün yapan insanlara ihtiyacimiz var hangi isi yaparsa yapsin.

Tanıdığım birçok avukat savcı olmak istemiyor. Sebebi ise siyasilerin savcılara "iş" yaptırma olanakları. Devamında savcı bu işi üstlenmediği vakit sürgün yemesi. Savcı olmak bu ülkenin sınırları içerisinde "insan hakkı yemenin" en kolay yolu. Ben hiç kimseye haksız suçlamada bulunmadım diyecek bir tane savcı yoktur bu ülkede. Keza hakimlik de yenilir yutulur cinsten bir meslek değil. Vicdan insana uyku uyutmaz, eğer varsa. Hukuk okuyup -avukat olmayacaksan- insanların hayatını karartacağına, tıp oku hayat kurtar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı