HWiNFO'da Voltaj kısım neyi gösteriyor?

Daha fazla  
Ekteki sste işaretlediğim kısım neyi gösteriyor?

Dosya Ekleri

• 289684120_118450894223091_7130150976183810668_n.jpg
    289684120_118450894223091_7130150976183810668_n.jpg
    55,6 KB · Görüntüleme: 49
Yani PC'nin bileşenlerinin kaç v ile çalıştığını mı? Teşekkürler.
Kısaca anlatmak gerekirsem Prizden gelen 220V'yi 12V, 5V ve 3.3V ye bölüyor.

12V yi Cpu ve GPU kullanıyor.

Örnek vermek gerekirsem. Cpu core voltage + SoC voltage + IOD gibi voltajları bu 12V'nin içinden alıyor.

Cpu core çoğu AMD işlemcide 0.9-1.45V arası, Soc voltajı 1-1.1V arası, IOD ve diğer voltajların toplamıda 3V ye denk geliyor neredeyse.

Ekran kartına gelirsek gene Vcore + Vmem + VDDCI voltajlarını bu 12V içinden alıyor.

Vcore AMD 6xxx serisinde 1.2V + Vmem 1.35V gibi düşenebilirsin.

Yanlışım varsa düzeltin.

Kısaca anlatmak gerekirsem Prizden gelen 220V'yi 12V, 5V ve 3.3V ye bölüyor.

12V yi Cpu ve GPU kullanıyor.

Örnek vermek gerekirsem. Cpu core voltage + SoC voltage + IOD gibi voltajları bu 12V'nin içinden alıyor.

Cpu core çoğu AMD işlemcide 0.9-1.45V arası, Soc voltajı 1-1.1V arası, IOD ve diğer voltajların toplamıda 3V ye denk geliyor neredeyse.

Ekran kartına gelirsek gene Vcore + Vmem + VDDCI voltajlarını bu 12V içinden alıyor.

Vcore AMD 6xxx serisinde 1.2V + Vmem 1.35V gibi düşenebilirsin.

Yanlışım varsa düzeltin.
Aslında benim hikayem biraz uzun, anlatmaya kalkarsak bayağı uzun olur. O halde şöyle sorayım, PC'ye USB ile cihaz bağladığımda cihaza zarar gelip gelmeyeceğini anlamak istiyorum. Elektriksel bir sorun olup olmadığını anlamak için yanılmıyorsam HWİNFOYA bakmam gerektiği söylendi. Kısacası PC bileşenlerinin kaç v çalıştığını yani USB'nin kaç V verdiğini öğrenmek istiyorum. Belki 5v çıkışlı ama yanılmıyorsam daha fazla v verebileceği söylenmişti. Anlatabildiğimi umuyorum.

Aslında benim hikayem biraz uzun, anlatmaya kalkarsak bayağı uzun olur. O halde şöyle sorayım, PC'ye USB ile cihaz bağladığımda cihaza zarar gelip gelmeyeceğini anlamak istiyorum. Elektriksel bir sorun olup olmadığını anlamak için yanılmıyorsam HWİNFOYA bakmam gerektiği söylendi. Kısacası PC bileşenlerinin kaç v çalıştığını yani USB'nin kaç V verdiğini öğrenmek istiyorum. Belki 5v çıkışlı ama yanılmıyorsam daha fazla v verebileceği söylenmişti. Anlatabildiğimi umuyorum.
Hwinfo'dan gördüğün 5V raili bilgisayarındaki bütün USB / PCI / Sata bileşenlerine giden V miktarı olarak düşünebilirsin. Ama USB cihaz bağladığında zarar gelmesi çok minimal bir ihtimal.

Hwinfo'dan gördüğün 5V raili bilgisayarındaki bütün USB / PCI / Sata bileşenlerine giden V miktarı olarak düşünebilirsin. Ama USB cihaz bağladığında zarar gelmesi çok minimal bir ihtimal.
O da akım kaçağı ile falan mümkün galiba?

O ihtimal nasıl mümkün acaba hocam?

Son düzenleme:
O da akım kaçağı ile falan mümkün galiba?
Mantıklı düşünmem gerekirse USB 2.0 0.5A USB 3.0 0.9A civarı akım sağlıyor. Bence bu rakamlar zarar veremeyecek kadar çok düşük.

Ama herhangi bir akim kacaginda ne olur bilmiyorum. Hicbir fikrim yok.

Mantıklı düşünmem gerekirse USB 2.0 0.5A USB 3.0 0.9A civarı akım sağlıyor. Bence bu rakamlar zarar veremeyecek kadar çok düşük.

Ama herhangi bir akim kacaginda ne olur bilmiyorum. Hicbir fikrim yok.
Akım kaçağını varsaymayalım o halde zira akım kaçağı olursa şahsen USB portlarından yüksek v verebilir. akım kaçağı yok ama onu sadece öğrenmek için sordum. siz "Ama USB cihaz bağladığında zarar gelmesi çok minimal bir ihtimal." dediniz ya, o ihtimal nasıl mümkün onu merak ettim, yani ne olabilir de zarar gelebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı