Hyundai i20 fren yapınca sağ arkadan ses geliyor

James Gosling

Kilopat
Makaleler
9
Daha fazla  
2012 model Hyundai I20 model manuel arabada fren yapınca sağ arkadan “tak tuk tuk tak” şeklinde frenin sonlarına doğru frekansı artan bir ses geliyor. Ses sanki bir bilyenin yuvarlanarak ahşap merdivenden düşüyor gibi geliyor kulağıma. Sorun ne olabilir? Fren bakımı daha yeni yapıldı.

Tak tuk deyince aklıma ABS geliyor. ABS, panik fren sırasında tekerlerin kilitlenmesini engelleyerek fren yaparken bile manevra yapmayı sağlayan güvenlik sistemidir. Sadece frene abandığınızda aktifleşir.
Kavşaklara girdiğimde 20-25 km/h civarında hız düşürdüğümde ABS devreye girmez herhalde diye düşünüyorum. Özellikle fren bakımını 1 aydan daha kısa bir süre önce yaptırınca merak ettim. Tekrar sanayiye götüreceğim arabayı çünkü trafik işi ihmale gelmez. Teşekkür ederim cevap veren arkadaşlara.

Bende de böyle ışıklarda yavaşlayıp durduğumda 2-3 saniye sonra arkadan küt diye içten bir ses geliyor bazen şerit değiştirirken geliyor. Sorun nedir aynı sorun mu acaba? Çözüm buldun mu?

Bende de böyle ışıklarda yavaşlayıp durduğumda 2-3 saniye sonra arkadan küt diye içten bir ses geliyor bazen şerit değiştirirken geliyor. Sorun nedir aynı sorun mu acaba? Çözüm buldun mu?
Sanayiye götürdüm düzelttiler sandım ama yine düşük hızlarda olmaya başladı. Arabayı değiştireceğim 1 haftaya.

Geri
Yukarı