I 7700K GTX 1070 Ti anlık FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

wolfuztein

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Anaokulu Öğretmeni
Herkese merhaba öncelikle, kasamı toplayalı 2 sene oldu. Ciddi bir problemim var, oyunlarda böyle anlık FPS düşüyor. V-Sync açıyorum ya da bazen açmıyorum bu sorun devam ediyor. Örnek verecek olursam misal 60 Hz monitorüm var hem NVIDIA panelden denedim, hem de normal oyun içi V-Sync açmayı denedim her ikisini de tabii ki ayrı ayrı denedim. Önce birini kapatıp onla denedim sonra onu kapatıp diğerini denedim. 60 FPS'ye sabitleyince atıyorum oyun oynarken 60 stabil şekilde gidiyor oyunlar böyle bazen bir anda 60'dan 40 veya 53-54'e düşüyor ve tüm oyun zevkini yok ediyor sanki 60'dan 53'e değil de 25'e veya 10'a düşmüş gibi oluyor, donuyor böyle saniyelik sanki. Bir sürü oyun denedim neredeyse hepsinde oluyor, kiminde sık oluyor kiminde ise az veya arada oluyor. Bu sebepten dolayı bana iletilen her çözümü denedim, forumları okudum oradaki çözümleri tek tek denedim. Öncelikli olarak HDD'yi değiştirdim sorunum çözülmedi. Sonrasında 8 GB RAM vardı 16 GB yaptım olmadı. GTX1060 vardı dedim ekran kartı sorundur belki gittim GTX 1070 Ti aldım sorun çözülmedi. Ankartı değiştirdim. Güç kaynağını 600'den 700'ye çıkardım abi resmen yeniden PC kurdum 1,5-2 sene içerisinde. PC zaten yeniydi sıkıntı var diye düşünerekten sürekli parça yeniledim. Normal SSD vardı. Gittim onu da değiştirdim M.2 SSD aldım gerçi diğer SSD'yi de taktım tabii. HDD'dem eskiydi yani yeni sistem kurduğumda bir tek o yeni değil de daha önceki kasamdaki HDD'yi geçirmiştim. Onu da değiştirdim. Yeter artık dedim yani 2 senede resmen 2 bilgisayar parası verdim bu sorun yüzünden. Artık sıkıldım cidden kimse çözemiyor bende mi şans yok anlamadımki. Gelelim V-Sync kapalı olsun oyunda 150 FPS alıyorum ya da 200 her neyse 150'den 130'a da düşse 200'den 150'ye de düşse donuyor anlık ve 20 FPS'e düşmüş gibi oluyor 150'den 130'a düşünce benim bildiğim ölye çokta hissetmemem lazım, demek istediğim hissetsem bile akıcılıkta sorun olmamalı ama bende öyle olmuyor maalesef cidden hayattan nefret ettim. Orijinal Malwarebytes programım var detaylı tarama yaptım zaten PC'ye virüs girebilecek bir durum yok çünkü ne dışarıdan USB taktım ne de korsan hiçbir yazılım, oyun, torretn film, fotoğraf indirme daha yapmadım bu işlemlerimi sadece laptoptan yapıyorum, masaüstü bilgisayarıma kesinlikle hiçbir aktarma yapmadım. Ayrıca yazmayı unuttum işlemciyi de değiştirdim. i5 6500 vardı baktım belki işlemci dedim onu da değiştirdim i7 7700K aldım üstüne de sıvı soğutma taktım sorun çözülmedi. Tüm driverler güncel, BIOS'ta güncel, ekran kartının da sürücüleri güncel, orijinal Win 10 var o da güncel zaten. Onu bunu güncelle demeyin bana bu sebeble güncellemeler ile çözülse çözülürdü zaten çözülmedi. Sadece şuanda 6 - 7 yıllık monitorüm var Samsung'un 60 Hz SYNCMASTER SA550 tek o eski yani son çözüm olarak onu da değiştireceğim. Oyun içi kullanımlar vs her şey normal yani ısınmada bir problem yok ısılar hep işlemci 50 - 55 derece, ekran kartı da genelde 50 - 65 derece oluyor oyun sırasında. Bugün dedim Call of Duty MW 3 oynayim dedim Steam'den indirdim single oynamak için canım istedi. Oyun oynanmaz halde sürekli 60'dan 53'e düşüyor her 10 sn de bir, ya da V-Sync kapatıyorum 180 200 lerden 160 - 180'lere düşünce 10 veya 20 FPS'e düşmüş hissi veriyor. Yardım edin bana lütfen bıktım artık. 2 senede sorunu çözeceğim diye yeni yaptığım PC'yi resmen başka yeni bir PC'ye çevirmişim.

(2017) de kurduğum PC (2019) da 2 senede değiştirip oluşturduğum PC
CPU: Intel i5 6500 değişti: Intel i7 7700K
PSU: 600W Nagas değişti Thermaltake 700W Smart RGB.
RAM: Corsair 8 GB değişti Corsair 16 GB oldu.
Ekran kartı: MSI GTX 1060 değişti MSI GTX 1070 Ti.
Anakart: MSI B150M Bazooka değişti MSI Z270 SLI Pro.
HDD: Samsung1TB 5 yıllık değişti Seagate 1TB yeni.
SSD: 480 GB değişti aynısı
M. 2: Yok değşti 480 GB Corsair MP510 M.2.
MONİTÖRÜM : SAMSUNG SYNCMASTER SA550

Son düzenleme:
Vay be kardeşim, neler yapmışsın neler 😅. Benim bilgisayarda da anlık takılmalar oluyordu nedendir diye msi afterburner'a baktığımda sorunun işlemci darboğazından olduğunu keşfetmiştim. Yenisini almak çözer diyordum sen böyle diyince kafam karıştı.

Son düzenleme:
Vay be kardeşim, neler yapmışsın neler 😅. Benim bilgisayarda da anlık takılmalar oluyor du nedendir diye msi afterburner'a baktığımda sorunun işlemci darboğazından olduğunu keşfetmiştim. Yenisini almak çözer diyordum sen böyle diyince kafam karıştı.
Çıldırttılar beni çıldırttılar kardeşim. :(

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı