i3 10100 mü Ryzen 3300X mi?

mrtcN0

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bildiğiniz üzere iki üründe ortalama aynı fiyata sahip. Uzun vadede oyun için hangi modeli önerirsiniz?
Şimdiden teşekkür ederim :)

Daha önce hep İntel işlemci kullandım. Amd İşlemciye geçince sorun yaşar mıyım? Eğer AMD işlemci alırsam B450 S2H ile kullanacağım. İntel alırsam H410m-K Prime ile.

Şahsen ben inteli tercih ederdim. Şuan her iki platforma da sahip biri olarak söylüyorum gerek stablite, gerek kolay soğutabilmem bana nerdeyse hiç sorun yaşatmayan işlemci intel. Ryzen işlemcim hem daha fazla voltajda çalışıyo hemde sıvı soğutma ile boşta 40 derecede ve 3.6 ghz çalışıyo. İntel olan makinem de ise 9600k kullanıyorum, işlemcim 1.10-1.20 volt arası çalışıyo tüm çekirdekler 4.8GHZ de 32-35 derece boşta. Overclock falan yapmamış şekilde. Tercih senin her iki sistemi kullanan biri olarak tecrübelerim bu şekilde.

R3 3300X'in turbo çalışma saat frekansları daha yüksek olmasına rağmen oyunlarda i3-10100 ile benzer performansa sahip. Ağırlıklı olarak oyun için tercihte bulunulacaksa ikisi de üzmez, hangisi uyguna geliyorsa onu alabilirsiniz.
Ayrıca, Ryzen 4000 serisinin gelecek olması önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde çıkacak olan oyunların işlemci güç gereksinimlerinin hatrı sayılır derecede artacağını göstermiyor, sırf bu yüzden Zen 4000 ailesi çıkış yapacak diye 'kesinlikle 3300X alınmalı' ifadesi bu noktada gereksiz bir ifade olur.

R3 3300X'in turbo çalışma saat frekansları daha yüksek olmasına rağmen oyunlarda i3-10100 ile benzer performansa sahip. Ağırlıklı olarak oyun için tercihte bulunulacaksa ikisi de üzmez, hangisi uyguna geliyorsa onu alabilirsiniz.
Ayrıca, Ryzen 4000 serisinin gelecek olması önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde çıkacak olan oyunların işlemci güç gereksinimlerinin hatrı sayılır derecede artacağını göstermiyor, sırf bu yüzden Zen 4000 ailesi çıkış yapacak diye 'kesinlikle 3300X alınmalı' ifadesi bu noktada gereksiz bir ifade olur.
Bilgili birine benziyorsunuz. Herhangi bir bilginiz var mı bilmem ama Ryzen 4 serisini B450 serisi anakart ile çalıştırabilir miyim çıkınca ?
Direkt 3600 ile 3000-3200 MHz RAM alın çok daha mantıklı.
Bütçem yukarıdaki iki işlemciye yetiyor. Eğer bana 300 TL kadar verirseniz demiş olduğunuz modeli alabilirim. Yorumunuz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı