i3 10100F sistem fan sesi ve ekran donması

YnsCann

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, son 1 haftadır PC'me bir şeyler oluyor bundan 2 gün önce sandalyeden kalkarken kasaya elim çarptı ve bir anda bir fan sesi gelmeye başladı ekran dondu ve RGB'ler startup durumuna geldi (Corsair özelliği).

Ben de korktum tabii hemen kasamın arkadaki şartelinden kapadım ardından PC'yi söktüm ve kontrol etmeye başladım. Dün sadece RAM'de bir sıvı gördüm (RAM'den yağ gibi sıvı akması) ve PC'yi çalıştırdım. Bugün sabahda yatağımı toplarken üstündeki örtyü kalıyordum ve çırparken değmemesine rağmen yine aynı şey oldu (yakınında yaptığım için öyle umuyorum).
Şu ana kadar yaptıklarım:
Kasayı söktüm RAM, CPU GPU ve kabloları kontrol ettim hiçbir şeyde sıkıntı yoktu.
Tozunu aldım tertemiz.
Isıları vs kontrol ettim.
Teste soktum.
Fakat hiçbir şey çıkmadı her şey sorunsuz gibi dursada bir anda sapıtıyor acaba neden kaynaklı olabilir?
Gerekli bilgiler;
Sistem bileşenlerinim;
i3 10100F.
ASUS H410M-K
ASUS Dual GTX 1060.
Corsair Vengeance RGB Pro 2x8 white.
Corsair VS550 PSU.
Corsair SPEC-06 RGB kasa.
Corsair Node Core ve Controller.
Corsair LL120 fan.
Kasa ve ekran kartı hariç her şeyi garantisi var zaten PC 3-4 aylık falan.
Kontrol fotoğrafları;

IMG_20210407_235732.jpg

IMG_20210407_215502.jpg

IMG_20210407_215442.jpg

Yardım eden herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, teşekkür ediyorum evet garantileri devam ediyor BIOS nasıl sıfırlayacağım?

Anakartınızda bulunan büyük saat pili kılıklı bir pil var. Bu pili çıkarıp 3 dakikaya kadar bekleyin. Bu sürede anakart BIOS bilgileri silinecektir. + kısmı karşıda duracak şekilde geri takın. Ardından BIOS' unuza girip RAM profilini XMP profiline çevirin.

Anakartınızda bulunan büyük saat pili kılıklı bir pil var. Bu pili çıkarıp 3 dakikaya kadar bekleyin. Bu sürede anakart BIOS bilgileri silinecektir. + kısmı karşıda duracak şekilde geri takın. Ardından BIOS' unuza girip RAM profilini XMP profiline çevirin.

Şimdi şöyle bir şey söyleyeceğim. Bugün 2kez olduktan sonra iyice kontrol etmek için 0'dan PC'yi açtım ve tek tek kontrol ettim.

İlk açılışta ASUS yazısından sonra ekran karıncalanıyordu (çok azıcık ve kısa 1 sn falan) ardından PC açılıp teste soktum ve testin 5. Dakikasında falan aynı şey oldu.
Önce fan sesi geldi.
Ekran dondu.
Corsair startup yaptı.
Ve ekran kartının Debug LED'i kırmızı yandı.

Bende biraz araştırdım ve birisi kasayı söküp temizleyin diye bir şey yazmıştı bende tüm her şeyi söktüm (Power SW e kadar) ve yeniden topladım, PC'yi açtım ve direk teste soktum 25dk testte hiçbir şey olmadı ardından 30 dk dır oyun oynuyorum hala bir şey yok.

Şimdi size sorum acaba bir temassızlık vs mi vardıda böyle oldu veya belki de birazdan bir daha olacak yani öneriniz var mı ne yapayım?

Test olarak uengine valley kullanıyorum.

Şimdi şöyle bir şey söyleyeceğim. Bugün 2kez olduktan sonra iyice kontrol etmek için 0'dan PC'yi açtım ve tek tek kontrol ettim.

İlk açılışta ASUS yazısından sonra ekran karıncalanıyordu (çok azıcık ve kısa 1 sn falan) ardından PC açılıp teste soktum ve testin 5. dakikasında falan aynı şey oldu.
Önce fan sesi geldi.
Ekran dondu.
Corsair startup yaptı.
Ve ekran kartının Debug LED'i kırmızı yandı.

Bende biraz araştırdım ve birisi kasayı söküp temizleyin diye bir şey yazmıştı bende tüm her şeyi söktüm (Power SW e kadar) ve yeniden topladım, PC'yi açtım ve direk teste soktum 25dk testte hiçbir şey olmadı ardından 30 dk dır oyun oynuyorum hala bir şey yok.

Şimdi size sorum acaba bir temassızlık vs mi vardıda böyle oldu veya belki de birazdan bir daha olacak yani öneriniz var mı ne yapayım?

Test olarak uengine valley kullanıyorum.

Sistem kendini toparlamış sanırım. Yarın gün boyu PC'yi zorlayın. Ardından işte uyumadan önce gibi kasanın içeriyi kontrol edin. (RAM'deki yağlar, koku vs. için). Bir daha ekran donup giderse farklı anakart modellerinde çalıştırmayı deneyin. Yine devam ediyorsa sorun ekran kartındadır.
Bir de sorum olacak.
Anakartınız yapı olarak çok hafif de olsa esniyor mu?

Sistem kendini toparlamış sanırım. Yarın gün boyu PC'yi zorlayın. Ardından işte uyumadan önce gibi kasanın içeriyi kontrol edin. (RAM'deki yağlar, koku vs. için). Bir daha ekran donup giderse farklı anakart modellerinde çalıştırmayı deneyin. Yine devam ediyorsa sorun ekran kartındadır.
Bir de sorum olacak.
Anakartınız yapı olarak çok hafif de olsa esniyor mu?

Mesela RAM'leri takarken ittirince hafif geriye doğru eğiliyor (esniyor) ama bu normal değil mi? Neden sordunuz.

Mesela RAM'leri takarken ittirince hafif geriye doğru eğiliyor (esniyor) ama bu normal değil mi? Neden sordunuz.

Anakart yapısının esnek olması hatlarda aşınma yapıyor olabilir. Daha önce esneyen bir model kullanıyordum haftada bir iki defa ekran ses donup görüntü gidiyordu. Bende anakartımı değiştirdim. Şu Gigabyte Ultra durable olanlardan aldım. Ondan sonra bir sorun oluşmadı. Hani esnemeden ziyade anakartınızda başka bir problem de olabilir anlamında sordum. Eğer hata vermeye devam ediyorsa şüpheniz anakarttan olsun.

Anakart yapısının esnek olması hatlarda aşınma yapıyor olabilir. Daha önce esneyen bir model kullanıyordum haftada bir iki defa ekran ses donup görüntü gidiyordu. Bende anakartımı değiştirdim. Şu Gigabyte Ultra durable olanlardan aldım. Ondan sonra bir sorun oluşmadı. Hani esnemeden ziyade anakartınızda başka bir problem de olabilir anlamında sordum. Eğer hata vermeye devam ediyorsa şüpheniz anakarttan olsun.

Eğer öyle ise sevinirim çünkü zaten anakart CPU değişecektim ama nasıl kesin emin olabilirim?

Çok, zor inan ya başka yolu yok sanırsam?

Kesin sonuç alamazsın.

Öncelikle geçmiş olsun. Ürünlerin garantileri devam ediyorsa (özellikle RAM ve anakart) ilgili yetkililere göndermeyi unutmayın. Anakart kaynaklı olduğunu düşünüyorum. BIOS sıfırlamayı deneyin. Eğer düzelmediyse Home - UserBenchmark ve PassMark BurnInTest software - PC Reliability and Load Testing testi yapın. Ufak bir problemse kendini sırıtacaktır zaten.

Bu linklerdeki sürücülerden kontrol edersin ama kesin sonuç alamazsın.

Kesin sonuç alamazsın.

Bu linklerdeki sürücülerden kontrol edersin ama kesin sonuç alamazsın.

Anladım, teşekkürler ve bende bir düşündüm ve sorunun anakarttan olma ihtimali yükselmiş oldu neden mi?

Son zamanlarda garip olan şeyler aklıma geldi mesela normalde PC kapayınca mousein ışıkları sönüyordu (Corsair M55) ama 1 2 kere sönmeme durumu oldu.

2 3 kez de takılı olmasına rağmen çalışmamazlık yaptı (çıkart tak yapınca okudu).

Kulaklık için Bluetooth adaptör kullanıyorum(TP-Link UB400) bu olaylardan önce hiçbir sorun olmazken son günlerde parazit yapmaya başladı.

Mesela bu yazdıklarım çok saçma ve CPU, RAM, SSD, GPU vs. ile ilgili olma olasılığı gerçekten düşük haksız mıyım? Yoksa kendimi mi teselli ediyorum?

Geri
Yukarı