i3 10100F vs Ryzen 5-3 serisi

i3 ne zamandan beri Ryzen 3 3100'ün rakibi olmuş. Oyun performansı nasıl iyi onu da merak ediyorum. Tavsiyem Ryzen 3 3100 almanız yine de siz bilirsiniz.

Eki Görüntüle 899708

Siz neyi karşılaştırıyorsunuz? Listede 10100F bile yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam, soldaki listede i3'ü göremedim :D . @Abstrack99

Screenshot_20210228-142538.png

Sayısal üstünlük hep ryzen 3 3100'den yana.

OC yapılmış Ryzen 3 3100'den bile iyi oyun performansı sunuyor i3 10100F.

Peki.
Siz neyi karşılaştırıyorsunuz? Listede 10100F bile yok.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yarışa döndürmenin manası yok benim diğer fikrim de 3600 olurdu onuda konu sahibinin girdisinin iki altında bir arkadaş belirtmiş zaten. Sadece ryzen 5 3600 alamaz isen i3 al diyen kişileri çözemedim neye göre belirtmişler ona karşın veri sundum netten videolar ile de bir şey anlatamazsın.

Eki Görüntüle 899715

Sayısal üstünlük hep ryzen 3 3100'den yana.

Peki.

Yarışa döndürmenin manası yok benim diğer fikrim de 3600 olurdu onuda konu sahibinin girdisinin iki altında bir arkadaş belirtmiş zaten. Sadece ryzen 5 3600 alamaz isen i3 al diyen kişileri çözemedim neye göre belirtmişler ona karşın veri sundum netten videolar ile de bir şey anlatamazsın.
Hocam oyun için sadece tek çekirdek performansının iyi olması yetiyor diye biliyorum. Bu yüzden 10100F'i diğerlerini boş verip seçmemi istediler. Oyun performansında 10100F daha iyi zaten (Yani bildiğim kadarıyla :D . )
Zaten R5 3600 alabilirsek, veya 10400F stokları yenilirse 10400F aldırırım arkadaşa. Aksi takdirde R5 3600 aldırabilirsem onu aldırırım.

Hocam oyun için sadece tek çekirdek performansının iyi olması yetiyor diye biliyorum. Bu yüzden 10100F'i diğerlerini boş verip seçmemi istediler. Oyun performansında 10100F daha iyi zaten (Yani bildiğim kadarıyla :D . )
Zaten R5 3600 alabilirsek, veya 10400F stokları yenilirse 10400F aldırırım arkadaşa. Aksi takdirde R5 3600 aldırabilirsem onu aldırırım.
Yeni nesil oyunlarla beraber çoklu çekirdek performansı da tekli çekirdek kadar önemli hale geldi. OC yaparak Ryzen 3 3100'ün Core Clock değerlerini i3 10100F'ten daha fazla artırabilirsiniz fakat nedenini bilmesem de Ryzen 3 3100 kağıt üstünde daha iyi olmasına rağmen oyun performansı anlamında i3 10100F daha iyi. Ryzen 3 3100 kötü bir işlemci değil tabi ki fakat fiyatı 10400F fiyatında neredeyse.

Yeni nesil oyunlarla beraber çoklu çekirdek performansı da tekli çekirdek kadar önemli hale geldi. OC yaparak Ryzen 3 3100'ün Core Clock değerlerini i3 10100F'ten daha fazla artırabilirsiniz fakat nedenini bilmesem de Ryzen 3 3100 kağıt üstünde daha iyi olmasına rağmen oyun performansı anlamında i3 10100F daha iyi. Ryzen 3 3100 kötü bir işlemci değil tabi ki fakat fiyatı 10400F fiyatında neredeyse.
Hocam GTX 1650 ile yeni nesil oyunları oynamak zor olur bence zaten.
Ayrıca durum böyle ise çoğu Ryzen işlemci overclock edilebiliyor. R3 3100 yerine R5 2600X falan alıp da overclock yapılabilir fakat overclock işlerinden anlamıyor arkadaşım. 10100F daha iyi olur diye düşünüyorum.

Sistemi bir siteden topladığınızı biliyorum ancak arada böyle bir fiyat farkı oluşuyor hemen hemen, zaten Ryzen 5 3600 veyahut i5 10400f alma şansınız var ise i3 10100f veya Ryzen 3 3100 almanızdan daha mantıklı kalıyor ancak i3 mü R3100 mü der iseniz benim tercihim ryzen işlemciden yana olurdu. Alacağınız diğer işlemciler de sistemde ki mevcut ekran kartını taşır zaten R5 3500x, R5 2600 yada R5 1600af.

Sistemi bir siteden topladığınızı biliyorum ancak arada böyle bir fiyat farkı oluşuyor hemen hemen, zaten Ryzen 5 3600 veyahut i5 10400f alma şansınız var ise i3 10100f veya Ryzen 3 3100 almanızdan daha mantıklı kalıyor ancak i3 mü R3100 mü der iseniz benim tercihim ryzen işlemciden yana olurdu.
Tamamdır, teşekkürler cevaplarınız için.
Bu arada 10400F stoklara gelmiş, az önce baktım sitede.

Eki Görüntüle 899715

Sayısal üstünlük hep Ryzen 3 3100'den yana.

Peki.

Yarışa döndürmenin manası yok benim diğer fikrim de 3600 olurdu onu da konu sahibinin girdisinin iki altında bir arkadaş belirtmiş zaten. Sadece Ryzen 5 3600 alamaz isen i3 al diyen kişileri çözemedim neye göre belirtmişler ona karşın veri sundum netten videolar ile de bir şey anlatamazsın.

Bir kağıt üstünde öndelik vardır, bir de gerçek anlamda öndelik vardır.

Bir kağıt üstünde öndelik vardır, bir de gerçek anlamda öndelik vardır.
Bu sonuçlar kağıt üzerinde mi? Test siteleri de belirli çerçevede inceleyerek zaten bu sonuçlara ulaşıyor ve benimle aynı sonucu alıyor. Benim yaptığım test sonuçlarında da bu ciddi farkı gördüm. Tekli ve çoklu iş yükünü üstlenebilme potansiyeli fazla olan bir işlemci var iken ortada hangi konuda olursa olsun önde olması bariz kaçınılmazdır. R3 çoklu çekirdek anlamında yüksek bir performans sunduğu gibi tekli çekirdek performansı da bu durumu etkileyecek, ikisinide stok hızları ile değerlendirir isek arada ufak farklar olacaktır ama hız aşırtma potansiyeli olan bir işlemci var ortada ve tabiki onu önermek daha mantıklı.

Bu sonuçlar kağıt üzerinde mi? Test siteleri de belirli çerçevede inceleyerek zaten bu sonuçlara ulaşıyor ve benimle aynı sonucu alıyor. Benim yaptığım test sonuçlarında da bu ciddi farkı gördüm. Tekli ve çoklu iş yükünü üstlenebilme potansiyeli fazla olan bir işlemci var iken ortada hangi konuda olursa olsun önde olması bariz kaçınılmazdır. R3 çoklu çekirdek anlamında yüksek bir performans sunduğu gibi tekli çekirdek performansı da bu durumu etkileyecek, ikisini de stok hızları ile değerlendirir isek arada ufak farklar olacaktır ama hız aşırtma potansiyeli olan bir işlemci var ortada ve tabii ki onu önermek daha mantıklı.

Bakın, hız aşırtma potansiyeli var. Evet. Ama hız aşırtılmış hali bile geçemiyor 10100F'i.

Yeni konular

Geri
Yukarı