i3 10100F vs Ryzen 5-3 serisi

Bakın, hız aşırtma potansiyeli var. Evet. Ama hız aşırtılmış hali bile geçemiyor 10100F'i.
Fikrinizi elle tutulur bir veri ile destekler iseniz görmüş oluruz, elinizde buna dair bir veri varmı? Yukarıda her iki işlemcinin de kıyaslama için fotoğraflarını attım tekrar atmayacağım. Çoğu insanın şu yanılgıya düştüğünü gördüm elindeki işlemci i9 11900k bile olsa ekran kartın iyi değil ise alabileceğin verim sınırlı kalır burada esas etken ekran kartı, çoğu forumda, sitelerde, YouTube kanallarında güçlü bir işlemci ile denk bir ekran kartını çalıştırırlar çünkü ham performansını kayıpsız görmek için 1, 2 nesil öncenin işlemcileri ile son dönem ekran kartlarını bir arada kullanmazlar yada tam tersini. İşlemcileri oyun üzerinden bir kıyaslamaya tabi tutmam ben bu yanılgının kırılması lazım ilk başta, i3 10100f ile R9 5900x ile kıyaslama yapsan aynı ekran kartını kullansan misal konu sahibinin bahsettiği sistemde ki ekran kartını maksimum 3-5 fps etkiler hadi 10 fps olsun ki sanmıyorum o kadar olacağını peki fiyatı 5bin küsur olan bu işlemci ile 800 lira olan işlemci arasında fark ne? Fark daha üstün performansa sahip bir ekran kartı sisteme takıldığı zaman ortaya çıkıyor, eğer ben R3 ile i3 olan iki sisteme denk olan bir ekran kartı yerine misal GTX 1660 süper, RTX 2060 veyahut RX 5600 XT yerine RTX 2080, RTX 3060Tİ daha da ileri gideyim RX 6800 XT gibi çok daha performanslı ekran kartlarını dener isem alacağım kayıp ve yaşayacağım sorunlar önemli, R3'ün overclock performansı RTX 2080'in üstesinden gelebilir ve belki daha da ileri gidebilir peki ya i3 bu kartları karşılayabilir mi. Tek çekirdek performansından ziyade peki oyunların artık çok çekirdek performansına ihtiyaç duyması halinde i3'ün durumu ne olacak. Kısaca AMD işlemcilerin şuan ki muadilleri olan Intel işlemcileri geçmesi ve hatta overclock performansları ilede öne çıktığı aşikar.

Fikrinizi elle tutulur bir veri ile destekler iseniz görmüş oluruz, elinizde buna dair bir veri varmı? Yukarıda her iki işlemcinin de kıyaslama için fotoğraflarını attım tekrar atmayacağım. Çoğu insanın şu yanılgıya düştüğünü gördüm elindeki işlemci i9 11900k bile olsa ekran kartın iyi değil ise alabileceğin verim sınırlı kalır burada esas etken ekran kartı, çoğu forumda, sitelerde, YouTube kanallarında güçlü bir işlemci ile denk bir ekran kartını çalıştırırlar çünkü ham performansını kayıpsız görmek için 1, 2 nesil öncenin işlemcileri ile son dönem ekran kartlarını bir arada kullanmazlar yada tam tersini. İşlemcileri oyun üzerinden bir kıyaslamaya tabi tutmam ben bu yanılgının kırılması lazım ilk başta, i3 10100f ile R9 5900x ile kıyaslama yapsan aynı ekran kartını kullansan misal konu sahibinin bahsettiği sistemde ki ekran kartını maksimum 3-5 fps etkiler hadi 10 fps olsun ki sanmıyorum o kadar olacağını peki fiyatı 5bin küsur olan bu işlemci ile 800 lira olan işlemci arasında fark ne? Fark daha üstün performansa sahip bir ekran kartı sisteme takıldığı zaman ortaya çıkıyor, eğer ben R3 ile i3 olan iki sisteme denk olan bir ekran kartı yerine misal GTX 1660 süper, RTX 2060 veyahut RX 5600 XT yerine RTX 2080, RTX 3060Tİ daha da ileri gideyim RX 6800 XT gibi çok daha performanslı ekran kartlarını dener isem alacağım kayıp ve yaşayacağım sorunlar önemli, R3'ün overclock performansı RTX 2080'in üstesinden gelebilir ve belki daha da ileri gidebilir peki ya i3 bu kartları karşılayabilir mi. Tek çekirdek performansından ziyade peki oyunların artık çok çekirdek performansına ihtiyaç duyması halinde i3'ün durumu ne olacak. Kısaca AMD işlemcilerin şuan ki muadilleri olan Intel işlemcileri geçmesi ve hatta overclock performansları ilede öne çıktığı aşikar.
R3 3100 O.C. ile 2080 besleyecek... Diyecek tek birşey bulamıyorum. Şu anda sallıyorsunuz.

Bende internetinizin olduğunu varsayıyorum, araştırmak bedava bu tarz bilginiz olmadan düşüncelerinizi öne sürmeniz ve arka çıkmanız yanlış.

Bende internetinizin olduğunu varsayıyorum, araştırmak bedava bu tarz bilginiz olmadan düşüncelerinizi öne sürmeniz ve arka çıkmanız yanlış.
Bana gelmiş 3100'ün 2080 besleyeceğini savunuyorsun. Daha ne diyeyim sana ben. Gören sancak 30 derecede çalısıyor 10 GHz o.c. yapacağız. Yapmayın lütfen. Bilgisizce fanboyluğunuzla bana karşı geliyorsunuz.

Daha fazla tartışmak istemiyorum zaten geçmişinize bakınca kimin "fanboy" olduğu ortada, dediğim gibi araştırmak bedava varsa elinizde i3'ün R3'den herhangi bir konuda üstün olduğuna dair bir bilgi, veri paylaşınız yoksa boşuna savunma yapmayınız.

Daha fazla tartışmak istemiyorum zaten geçmişinize bakınca kimin "fanboy" olduğu ortada, dediğim gibi araştırmak bedava varsa elinizde i3'ün R3'den herhangi bir konuda üstün olduğuna dair bir bilgi, veri paylaşınız yoksa boşuna savunma yapmayınız.
Oyun olarak üstün, genel olarak üstün. Size 10'dan fazla test atabilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hepsini tek tek izleyebilirsiniz.

Ayrıca ısınma gibi değerlerde 10100F çok üstün. O.C. Olması da durumu değiştirmiyor.

Intel'in şu an için AMD'den önde olduğunu savunan arkadaşlar için öncelikle PCI-e 4.0 nedir ne işe yarar ne faydalar sağlar bunu araştırmalarını, PCI-e 4.0 destekli M.2 SSD'lerin okuma yazma hızlarına bakmalarını, PCI-e 4.0 destekli ekran kartlarının performanslarına bakmalarını, ve AMD Ryzen'in bu teknolojiyi desteklerken Intel 10. nesillerinde olmadığını, dolayısıyla oturup YouTube da video izleyerek Excel de bir şeyler yaparak PC kullanmayıp ağır render, Gaming tarzı işler yapacak ya da harddisk okuma hızına ihtiyaç duyacak işler yapanlar için AMD Intel'e uygun donanımlarla fark atar, i5 10600K vs Ryzen 5 3600 da Ryzen 5 3600 fark atıyor ciddi şekilde Intel'e, o benchmarklardaki test makinelarında adamlar PCI-e 4.0 destekleyen kart ve SSD kullanmıyor ya da işlemcinin desteklediği maximum MHz'deki RAM'leri takmıyorlar dolayısıyla Intel önde gibi gözükse de tamamiyle alakasız durum söz konusu. Yurt dışındaki işi bilen kişilerin AMD'ye talebinden dolayı Intel'in fiyatları düştü AMD halen yüksek o yüzden. Hülasa AMD Ryzen ile Intel'i tokatlıyor şu an.
Teknolojiyi geriden takip edebilen ülke vatandaşlarında böyle oluyor galiba. AMD ciddi anlamda ilerledi, ama marka algısını kıramadı görünüşe göre.

AMD 7nm Intel hala 14.

Intel'in en üst işlemcisi bile AMD'nin laptop işlemcisinden geride kalabiliyor.

Neredeyse her yeni çıkardığı işlemciyi yeni bir yonga seti ile beraber çıkarıp "işlemci almak istiyorsan anakartı da güncelle" diyen Intel,

Bir yerde ise piyasaya ht teknolojisi ile 16-32 çekirdek canavarları piyasaya sürmüş AMD.

Teknik servise gönderilen bilgisayarlara neler yaşatıyorlar bilmiyorum ama; fiyat performans olarak Intel AMD'nin önünde diz çöküp tövbe ister.

Aslında çok kasmaya da gerek yok. AMD hissesi son 5 yılda %4000 artarken Intel hissesi %100 artmış. Son 1 yılda AMD hisseleri %77 artarken Intel'inkiler %2 artmış. Bu açıklayıcı olmalı sanki.

Bana karşıt görüşle cevap vermeyiniz lütfen çünkü geri dönmeyeceğim intel amd'den daha çok performans veriyor aynı fiyatta derseniz yabancı forumlarda linç yersiniz. :D

şaka maka 14nm işlemci savunuyorlar ya bi gülme geldi :D :D :D 6 mb önbellek 14 nm işlemciyle 18mb 7nm işlemci karşılaştırıp 14nm'ye iyi diyeni gördü bu gözler ya. :D

Son düzenleme:
Oyun olarak üstün, genel olarak üstün. Size 10'dan fazla test atabilirim.

Hepsini tek tek izleyebilirsiniz.

Ayrıca ısınma gibi değerlerde 10100F çok üstün. O.C. Olması da durumu değiştirmiyor. O yüzden mabadınızdan sallamayı bırakıp gerçeklere yönelin derim.
Yazmayacaktım ama dayanamadım sadece oyun üzerinden baz alıyorsunuz birde bulduğunuz videoları pompalamışsınız, aklıma geçenlerde de başka bir konuda bir yazar ile atışmamız vardı i7 10700k ile R5 5600x'i kıyaslıyordu hatta oc ile R9 5950x'den daha iyi olduğunu falan ütopik bir biçimde savunuyordu, o da Intel kullanıyordu sizde Intel kullanıyor iseniz zaten kullandığınız işlemci çöp demedim lakin daha iyi bir muadilinin olduğu aşikar ve onu önericez tabiki daha iyisi çıkana kadar. Kullandığınız dili de görünce aslında yazmak istemiyordum, size birşey anlatmak zor istediğiniz gibi düşünmekte serbestsiniz ama aslında öyle olmadığını da bilin. Madem videolar aracılığı ile birşeyleri kanıtlamak istiyorsunuz buda benden gelsin, umarım bundan önceki üçüncü yazıma bakarsanız anlamaya çalışır iseniz neden savunduğumu da anlamış olursunuz.

Yazmayacaktım ama dayanamadım sadece oyun üzerinden baz alıyorsunuz birde bulduğunuz videoları pompalamışsınız, aklıma geçenlerde de başka bir konuda bir yazar ile atışmamız vardı i7 10700k ile R5 5600x'i kıyaslıyordu hatta oc ile R9 5950x'den daha iyi olduğunu falan ütopik bir biçimde savunuyordu, o da Intel kullanıyordu sizde Intel kullanıyor iseniz zaten kullandığınız işlemci çöp demedim lakin daha iyi bir muadilinin olduğu aşikar ve onu önericez tabiki daha iyisi çıkana kadar. Kullandığınız dili de görünce aslında yazmak istemiyordum, size birşey anlatmak zor istediğiniz gibi düşünmekte serbestsiniz ama aslında öyle olmadığını da bilin. Madem videolar aracılığı ile birşeyleri kanıtlamak istiyorsunuz buda benden gelsin, umarım bundan önceki üçüncü yazıma bakarsanız anlamaya çalışır iseniz neden savunduğumu da anlamış olursunuz.

Amaç oyun oynamak ise, Ryzen 3 3100 gereksiz pahalı ve dediğim gibi OC performansı bile oyun açısından i3 10100F'in gerisinde. O fiyat bandında tercih edilecek i5 10400F Ryzen 3 3100'den gömlek gömlek üstün ki aynı fiyatta olmalarına rağmen aynı segmentin rakibi değiller. i3 10100F tercih ettiğinizde Z anakarta işlemciden fazla fiyat veremeyeceğiniz için bellek frekansları da otomatik 2666 MHz'de sınırlandırılıyor. Kağıt üstünde evet R3 3100 daha iyi bir işlemci fakat gerçekler ortada. Oyun performansı açısından OC yapılsa bile i3 10100F'in gerisinde kalıyor. Üstelik fiyat açısından daha uygun olmasına rağmen. Render alınacaksa, bellek frekansları sizin için çok şey ifade ediyorsa 3100 tarafına yönelinebilir. Ama o zaman da dediğim gibi 10400F alacak bütçeniz var demektir.

Amaç oyun oynamak ise, Ryzen 3 3100 gereksiz pahalı ve dediğim gibi OC performansı bile oyun açısından i3 10100F'in gerisinde. O fiyat bandında tercih edilecek i5 10400F Ryzen 3 3100'den gömlek gömlek üstün ki aynı fiyatta olmalarına rağmen aynı segmentin rakibi değiller. i3 10100F tercih ettiğinizde Z anakarta işlemciden fazla fiyat veremeyeceğiniz için bellek frekansları da otomatik 2666 MHz'de sınırlandırılıyor. Kağıt üstünde evet R3 3100 daha iyi bir işlemci fakat gerçekler ortada. Oyun performansı açısından OC yapılsa bile i3 10100F'in gerisinde kalıyor. Üstelik fiyat açısından daha uygun olmasına rağmen. Render alınacaksa, bellek frekansları sizin için çok şey ifade ediyorsa 3100 tarafına yönelinebilir. Ama o zaman da dediğim gibi 10400F alacak bütçeniz var demektir.
Ben zaten kıyaslamamı İ3 ve R3 neticesinde yaptım eğer alma şansı var ise R5 3600 almasını söyledim yoksa İ5 10400f alınabilir dedim, her iki seçenekte olmaz ise tercihinin ryzen 3 3100, ryzen 5 3500x veyahut diğer seçenekleri düşünebilirsiniz dedim. Diğer arkadaş gibi sizde kağıt üzerinde aldığı değerler olarak nitelendirmişsiniz de hangi kağıt? Ben her iki işlemcinin de aldığı performansı benchmark sonucu olarak paylaştım ve başka doğru sonuçlar paylaşan sitelerden de örnek gösterdim. İkiside stok değerler ile eşdeğer kartlar takılır ise sonuç üç aşağı beş yukarı aynı olur lakin yüksek kalibre bir kart takar isek bunu destekleyebilecek mi? Video olarak bir örnek attım R3'ün overclock ile 2080'de nasıl bir sonuç verdiğine dair peki aynı şey i3 için de geçerli mi?

Yüksek performanslı kartlar ile aldığı sonuç ortada bende attım R3 ile ikisine de bakınca umarım tam olarak ne demek istediğimi anlarsınız. Oyunda fark yaratan şey işlemci değil ekran kartıdır lakin daha iyi bir kart takılır ise o yükü kaldırıp kaldıramayacağı önemli olan buda işlemcileri birbirinden ayıran farklardan birisi, render veyahut başka işler de göstereceği performans da ekstrası.

Geri
Yukarı