i3 12100F PC uyumlu mu?

e.türkay

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba dostlar hızlıca çözmem gereken bir soru var size zahmet.

Malum ekran kartlarında PCI Express 3.0, 4.0, 5.0 gibi kavramlar var. Bunun Ana Kartla aynı olması şart mı? Anakart-İşlemci pin sayısı uyumu gibi yani. Örneğin şu sistemi oluştursam bir sorun yaşar mıyım?

Anakart: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) Soket 1700 M.2 HDMI VGA USB3.2 mATX Anakart
İşlemci: Intel i3 12100F
Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce 960 2 GB [PCI Express 3.0]
RAM: G.Skill 16 GB (1x16) Ripjaws V Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V
SSD: Crucial 500GB P3 Serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500 MB Okuma / 1900 MB Yazma)
Güç Kaynağı: 400W +80Plus [Bu sistem için yeterli olur mu?]

Bu sistemde bir sıkıntı yaşar mıyım? Ona göre alacağım. Genellikle tasarım programları kullanacağım ancak bütçem fazla yok.

Cevaplarınızı merakla bekliyorum kolaylıklar dilerim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba dostlar hızlıca çözmem gereken bir soru var size zahmet.

Malum ekran kartlarında PCI Express 3.0, 4.0, 5.0 gibi kavramlar var. Bunun Ana Kartla aynı olması şart mı? Anakart-İşlemci pin sayısı uyumu gibi yani. Örneğin şu sistemi oluştursam bir sorun yaşar mıyım?

Anakart: MSI H610M BOMBER DDR4 3200MHz(OC) Soket 1700 M.2 HDMI VGA USB3.2 mATX Anakart
SSD: Crucial 500GB P3 Serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500 MB Okuma / 1900 MB Yazma)

Bu sistemde bir sıkıntı yaşar mıyım? Ona göre alacağım. Genellikle tasarım programları kullanacağım ancak bütçem fazla yok.

Merak etmeyin tüm parçalarınız birbiriyle uyumlu güç kaynağı da yeterli fakat ileride yükseltilmesini öneririm.

Merhaba dostlar, hızlıca çözmem gereken bir soru var size zahmet.

Evet uyumlu. PSU markasi nedir? Ayrıca 1x16 RAM'i 2x16 yapma planınız yoksa 2x8 öneririm.

Merak etmeyin tüm parçalarınız birbiriyle uyumlu güç kaynağı da yeterli fakat ileride yükseltilmesini öneririm.
Evet uyumlu. PSU markasi nedir? Ayrıca 1x16 RAM'i 2x16 yapma planınız yoksa 2x8 öneririm.
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim içim rahatladı :)

Sorulara gelince;

*Güç kaynağının markasını hatırlayamadım Aero cool kasa ile birlikte gelmişti. Ben bu yeni donanımlara gücün yetmemesinden endişe etmiştim, içim rahatladı :)

*Evet 1 seneye 2. 16GB RAM'i takmayı düşünüyorum ancak aynısından bulabilecek miyim emin değilim :/ Ayrıca SSD'ler bu hızla gelişirse RAM'lere ilerde ihtiyaç kalır mı ondan da emin değilim. Tabi sizler kadar bilmiyorum tahmin sadece :)

Merhaba dostlar, hızlıca çözmem gereken bir soru var size zahmet.

Malum ekran kartlarında PCI Express 3.0, 4.0, 5.0 gibi kavramlar var. Bunun ana kartla aynı olması şart mı? Anakart-işlemci pin sayısı uyumu gibi yani. Örneğin şu sistemi oluştursam bir sorun yaşar mıyım?

anakart: MSI H610M bomber DDR4 3200MHz(OC) soket 1700 M.2 HDMI VGA USB3.2 mATX anakart.
işlemci: Intel i3 12100F.
ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce 960 2 GB [PCI Express 3.0]
RAM: G.Skill 16 GB (1x16) Ripjaws V siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35v
SSD: Crucial 500GB P3 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 1900 MB yazma)
güç kaynağı: 400W +80Plus [bu sistem için yeterli olur mu?]

bu sistemde bir sıkıntı yaşar mıyım? ona göre alacağım. Genellikle tasarım programları kullanacağım ancak bütçem fazla yok.

Her şey çok güzel görünüyor şimdilik ideal bir sistem ileride yükseltilebilir belki fakat güç kaynağı biraz düşük en az 500 watt olması sistemin düzgün sıkıntısız çalışması için önemli 400 watt yetmez demiyorum sistem yine çalış güzel çalışır çok da sorun olmaz tahaki sisteme yük binene kadar o zaman her şey değişir yük bindiği zaman sistem daha çok güç ister yeterli güç olmadığı zaman ya güç kaynağı bozulabilir arıza yapabilir ya da başka sorunlarda oluşturabilir sisteme fazla yük bindirilmeyecekse bu şekilde de kulanılabilir ama takmış olduğunuz parçalardan tam performans alamayabilirsiniz aynı zamanda overclock desteği olan parçları da overclock yapamazsınız overclock güç artırmak güçlendirmek anlamlarına geldiği için şimdi demiyorum ama ileride mutlaka PSU değiştirmenizi tavsiye ediyorum...

Her şey çok güzel görünüyor şimdilik ideal bir sistem ileride yükseltilebilir belki fakat güç kaynağı biraz düşük en az 500 watt olması sistemin düzgün sıkıntısız çalışması için önemli 400 watt yetmez demiyorum sistem yine çalış güzel çalışır çok da sorun olmaz tahaki sisteme yük binene kadar o zaman her şey değişir yük bindiği zaman sistem daha çok güç ister yeterli güç olmadığı zaman ya güç kaynağı bozulabilir arıza yapabilir ya da başka sorunlarda oluşturabilir sisteme fazla yük bindirilmeyecekse bu şekilde de kulanılabilir ama takmış olduğunuz parçalardan tam performans alamayabilirsiniz aynı zamanda overclock desteği olan parçları da overclock yapamazsınız overclock güç artırmak güçlendirmek anlamlarına geldiği için şimdi demiyorum ama ileride mutlaka PSU değiştirmenizi tavsiye ediyorum...
Merhabalar, cevabınız için çok teşekkür ederim. Güç aklıma takıldı hocam ya, şimdi şu an bu sistemi tam kapasite çalıştırsam sıkıntı mı yaratır? Bunu nasıl hesaplayabilirim?

Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Güç aklıma takıldı hocam ya, şimdi şu an bu sistemi tam kapasite çalıştırsam sıkıntı mı yaratır? Bunu nasıl hesaplayabilirim?

Parçaların TDP degerlerine bakmak lazım. Büyük ihtimalle sisteme yeter ancak önerilen en düşük PSU 400W olarak geçiyor internette. Şahsen onerilenin biraz daha üstü olması taraftarıyım. Geçici olarak bu şekilde kullanılabilir tabii.

Parçaların TDP degerlerine bakmak lazım. Büyük ihtimalle sisteme yeter ancak önerilen en düşük PSU 400W olarak geçiyor internette. Şahsen onerilenin biraz daha üstü olması taraftarıyım. Geçici olarak bu şekilde kullanılabilir tabii.
Selamlar, cevabınız için teşekkür ederim. Onu nasıl hesaplayabileceğimi bilmiyorum. Şimdilik kullanabilmem lazım bu sistem için en azından. Şimdilik tam kapasite yetse yeterli, yükseltme yaparken güç kaynağını da yenileceyeceğim ileride ekran kartıyla birlikte.

Merhaba, cevabınız için çok teşekkür ederim. Güç aklıma takıldı hocam ya, şimdi şu an bu sistemi tam kapasite çalıştırsam sıkıntı mı yaratır? Bunu nasıl hesaplayabilirim?

Hayır bir sıkıntı olmaz sadece dediğim gibi kullandığın parçalardan tam performans alamayabilirsin onun dışında bir sıkıntı olmaz fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı