Çözüldü i3-12100F sistemde DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Paper.C

Hectopat
Daha fazla  
RAM
KF432C16BB/8 x2
Ekran kartı
1050 (Ti değil)
Anakart
Gigabyte B660M Gaming X
İşlemci
i3 12100F
Windows bellek tanılama aracı ile hata testi yaptım hata bulundu. Hata kodları 1202 ve 1102.

Minidump dosyası şu şekildedir Яндекс.

Bu işlemi yaparken 5 mavi ekran gördüm:

1) KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE
2) DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
3) SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION başarısız Ntfs.sys
4) SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
5) DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Az önce yeni bir hata aldım.
6)k mode exception not handled.

Son düzenleme:
Çözüm
BitDefender ve NVIDIA driverlarınız hata vermiş. Aşağıdaki 2 işlemi yapıp sonucunu dönüş yaparsınız. Yeni dosyalarla. Kolay gelsin.

BitDefender'ı Revo ile kaldırın.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

NVIDIA driverınızı güncelleyin.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- NVIDIA sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü Game Ready olanı indirin. NVIDIA eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına MSConfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz Shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.
BitDefender ve NVIDIA driverlarınız hata vermiş. Aşağıdaki 2 işlemi yapıp sonucunu dönüş yaparsınız. Yeni dosyalarla. Kolay gelsin.

BitDefender'ı Revo ile kaldırın.
Revo Uninstaller Pro trial sürümünü alttaki linkten indirin.

Adı verilen program veya programları listeden bulup solundaki tike basıp kaldır deyin.
Programın kendi silmesi bittikten sonra gelişmiş mod seçerek artıkları tarayın ve çıkan her şeyi sil deyin.
Sisteminizi yeniden başlatın.

NVIDIA driverınızı güncelleyin.
- DDU kullanmak için rehberi takip edin.

- NVIDIA sürücünüzü verdiğim linkten son sürümü Game Ready olanı indirin. NVIDIA eski linki artık geçerli değil ve o sayfadaki driverlar çok eski. O yüzden bu yeni linki kullanıyoruz. Google'da ne yazık ki eski sayfası 1.ci sırada.
(Otomatik seçimle uğraşmayın 2 dakika kartınızı ve işletim sistemi bilgilerinizi kendiniz seçin.)

İnternetsiz güvenli moda girmek için:
* Sisteminiz açılıyorsa çalıştır kısmına MSConfig yazıp açılan sekmede üstten başlangıç kısmına tıklayıp alttan güvenli başlatma seçip en az seçin. Kaydedip çıkın.
* Yine sisteminiz açılıyorsa yeniden başlata eliniz Shift tuşu basılı şekilde tıklayarak mavi menü gelene kadar bekleyin. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.
* Sistem açılmıyorsa (sadece güvenli modda açılıyorsa): Açılışta F8 sürekli basıp kurtarma seçenekleri ekranında başlangıç seçenekleri tıklayın. Gelişmiş başlangıç ayarları diyerek yeniden başlatın. Seçenekler geldiğinde internetsiz güvenli mod F kaçtaysa o tuşa basın.

Driver kaldırma ve tekrar driver yükleme işlemini internetsiz güvenli modda yapmalısınız.

Sorun devam ederse 1-2 sürüm eski driver deneyin. Hala sorun devam ediyorsa DDU ile kaldırıp bu sefer kendiniz kurmayın. Windows yüklesin. Hepsine rağmen sorun devam ediyorsa dönüş sağlarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamamdır teşekkür ederim deneyip geri dönüş yapacağım.

Revu ile BitDefender kaldırdım attığınız linkten sürücüyü indirdim DDU ile güvenli moda geçip sürücüyü kaldırdım tüm bu işlemleri yaptım XMP mod kapalı iken. Oyunlara giriş yaptım sorunsuz bir şekilde(AC Odyssey ve conquerors Blade)

Sonra XMP açıp denedim conquerors Blade girebildim ama 2400 MHz halinden daha fazla kasıyordu ve 30 saniye bile sürmeden çöktü.
AC Odyssey hiç açılmadı direkt çöktü.

Bu işlemleri yaparken bir mavi ekran aldım ama minidump dosyası oluşmamış ekran şu şekilde.

Birinci resmi dikkate almayın birinci resimdeki fotoğrafı XMP kapatıp elle 3200 MHz ayarlamaya çalıştığımda aldım.

@xxMFIxx

Hocam sytem Memory multiplier 2400 deydi Auto'ya çektim XMP 1 3200 MHz çöküyor ama 3000 MHz olarak sorun yaşamıyorum yeni bir mavi ekran alıp almadığıma bakmak için yarına kadar deneme yapacağım tekrardan ilginiz için teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230224_221839.jpg
    IMG_20230224_221839.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230224_221019.jpg
    IMG_20230224_221019.jpg
    203,4 KB · Görüntüleme: 11
Tamamdır teşekkür ederim deneyip geri dönüş yapacağım.

Revu ile BitDefender kaldırdım attığınız linkten sürücüyü indirdim DDU ile güvenli moda geçip sürücüyü kaldırdım tüm bu işlemleri yaptım XMP mod kapalı iken. Oyunlara giriş yaptım sorunsuz bir şekilde(AC Odyssey ve conquerors Blade)

Sonra XMP açıp denedim conquerors Blade girebildim ama 2400 MHz halinden daha fazla kasıyordu ve 30 saniye bile sürmeden çöktü.
AC Odyssey hiç açılmadı direkt çöktü.

Bu işlemleri yaparken bir mavi ekran aldım ama minidump dosyası oluşmamış ekran şu şekilde.

Birinci resmi dikkate almayın birinci resimdeki fotoğrafı XMP kapatıp elle 3200 MHz ayarlamaya çalıştığımda aldım.

@xxMFIxx

Hocam sytem Memory multiplier 2400 deydi Auto'ya çektim XMP 1 3200 MHz çöküyor ama 3000 MHz olarak sorun yaşamıyorum yeni bir mavi ekran alıp almadığıma bakmak için yarına kadar deneme yapacağım tekrardan ilginiz için teşekkürler.

Rica ederim. Mhz değerini sorun yaşamadığınız değere kadar kademeli olarak düşürün. Çok sıkıntı yaşarsanız xmp kapatıp elle Ram hızınızı da ayarlayabilirsiniz. Eğer sistem boot olmaz ise kasanın gücünü kesip bios pilini birkaç dakika çıkarıp geri takın. Eğer bios pili yoksa jumper ile kısa devre yaptırın. BIOS sıfırlanır ve sisteminiz açılır. Yani bozulacak diye endişe etmeyin. Kolay gelsin. Deneyin bakalım sonucunu bildirirsiniz. Tekrardan iyi akşamlar.

Rica ederim. MHz değerini sorun yaşamadığınız değere kadar kademeli olarak düşürün. Çok sıkıntı yaşarsanız XMP kapatıp elle RAM hızınızı da ayarlayabilirsiniz. Eğer sistem boot olmaz ise kasanın gücünü kesip BIOS pilini birkaç dakika çıkarıp geri takın. Eğer BIOS pili yoksa jumper ile kısa devre yaptırın. BIOS sıfırlanır ve sisteminiz açılır. Yani bozulacak diye endişe etmeyin. Kolay gelsin. Deneyin bakalım sonucunu bildirirsiniz. Tekrardan iyi akşamlar.

Hocam oyun testi yaptım 3000 MHz de çökme olmadı daha olmaz herhalde.

Ekran kartı çip hasarı olmuş olabilir.

Sanmam hocam soğutucu bloğunu falan kaç defa söktüm taktım macun sürmek için hala görüntü veriyor. Benim sorunum RAM'lerle alakalıydı. RAM'ler aynı model ama chipleri farklı. Birinde nanya, birinde Micron var. 2 aydır falan uğraşıyorum. Bir de driver sorunum varmış. Mavi ekran okumayı bilmediğimden. Hocam gibi sağ olsun bu konuda yardımcı oldu. Ben de MHz'leri falan ayarladım şimdilik sorun yok.

Konuyu çözüm olarak raporluyorum teşekkür ederim.

Geri
Yukarı