i3 4130 sistem yükseltme

arifuylas00

Hectopat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Turizm
- Iyi günler dilerim, elimdeki sistemi yenilemek istiyorum oyun amaçlı bir sistem olacak ve sistemim; CPU: INTEL Core i3 4130 MOBO: ASUSH81m-C RAM: GSKİLL+KİNGSTONE 2x4 GB DDR3 1600 Mhz Cl9 GPU: MSI GTX750 Ti TwinFrozrGaming HDD: WD Caviar Blue 1TB SSD: CORSAİR LE200 120GB PSU: XIGMATEK X-CALIBRE 500W CASE: XIGMATEK ASGARD 382 bulunan parçalardan sadece; işlemci, anakart ve bellek cephesini değiştirip GTX 750 Ti ile devam etmeyi düşünüyorum. 1080P mediumspor :D.
- Monitörüm 1080P birçok oyunda sorun yaşamaktayım. Yaşadığım sorunun yüksek ihtimalle CPU kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
- Güç kaynağımın sertifikasını gerekli platformlardan incelediğimde 80+ beyaz sertifika olarak görünmekte o yüzden sistemin bu parçasını da kullanmaya devam etmek istiyorum.
- Bütçe olarak net bir miktar belirlemedim aklımda ancak 2 bin TL ile 3 bin TL menzilini aşmaması çok güzel olur; şu an kullandığım sistem ilk göz ağrım ve Vatan Bilgisayar'dan toplamıştım o zamanlar uygundu ve kargo ile parçalar gelmişti kendim toplamıştım, Pandemi'den dolayı kargo firmalarının parçalara zarar verebileceği riskine karşı ne kadar istemesem de Vatan Bilgisayar'dan parçaları elden teslim almayı planlıyorum. Ancak tavsiyelerinizi bekliyorum tedarik konusunda ve muhtemelen çok daha güzel bir kombinasyon oluşturulabilir.
- Ekstra bir işlemci soğutucusunun gerekli olduğunu belirten makalelere denk geldim AMD kanadında o yüzden fan dahil etmeli miyim bu bütçeye bilgilendirirseniz çok sevinirim. Bir fanboyluğum yok açıkçası bu bütçeye Intel toplanabilirse performans açısından bir fark oluşturmayacaksa Intel'de baz alınabilir yıllardır hız aşırtmasız bir sistem ile işimi gördüm.
- Yeni çıkmış teknolojilere hakim olmadığım için ve dengesiz bir sistem kurarım diye bir nebze korktum açıkçası yardımınız lazım teşekkürler :D.

SSD, HDD, kasa ve PSU dışındaki bileşenleri satmanızı öneririm. Bu saatten sonra o sisteme yatırım yapmak mantıklı değil. Gelen para ile Ryzen işlemcili bir sistem toplayabilirsiniz.

SSD, HDD, kasa ve PSU dışındaki bileşenleri satmanızı öneririm. Bu saatten sonra o sisteme yatırım yapmak mantıklı değil. Gelen para ile Ryzen işlemcili bir sistem toplayabilirsiniz.
Arkadaşın dediği gibi ryzen sisteme geçmek mantıklı olacaktır. Bütçem fazla degil derseniz 4. nesil i7 lere bakabilirsiniz.

Öneri minimum sistem:
Ryzen 5 1600af
B450m s2h
1650 süper
2x8 16gb 3000mhz ram

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200605-112846_Chrome.jpg
    Screenshot_20200605-112846_Chrome.jpg
    220 KB · Görüntüleme: 18
Arkadaşın dediği gibi ryzen sisteme geçmek mantıklı olacaktır. Bütçem fazla degil derseniz 4. nesil i7 lere bakabilirsiniz.

Öneri minimum sistem:
Ryzen 5 1600af
B450m s2h
1650 süper
2x8 16gb 3000mhz ram
4. nesil i7 işlemcileri artık çok fahiş fiyatlara satıyorlar malesef. O paraya daha güncel işlemciler alınabilir.

Merhaba dün sistemi güncelledim i5 9400F 2x8 GB bellek ve H310M anakart aldım kimisi diyecektir neden 3000 serisi AMD işlemci tercih etmedin diye. Açıkçası AMD alsaydım bile ileride yükseltmeyi düşünmüyordum, hız aşırtma ile ilgili endişelerim vardı ve bir nevi "al geç" hamlesi oldu, fiyat/performans muhtemelen olmamıştır fakat sorunum çözüldü, teşekkür ederim ilginiz için. Şimdilik CS:GO ile deneyimledik; FPS droplar kesildi 4. nesil bir i3'ten sonra 9. nesil bir i5'e geçince sistemdeki hız farkını gözlemledim gerçekten tatmin oldum ileride yeni bir ekran kartı ile takviye eder yoluma devam ederim umarım:D .

Geri
Yukarı