i3-4160 Yükte 90 Dereceye Ulaşıyor

ReXeL

Decapat
Witcher 3 oynarken işlemcimin sıcaklığı maksimum 90 dereceye kadar çıkıyor. Bu işlemciye herhangi bir zarar verir mi? Eğer zarar veriyorsa sıcaklığı nasıl düşürebilirim?
Bunun darboğazla bir alakası var mı? Korktuğum için oyuna giremiyorum yardım ederseniz sevinirim.

• işlemci: i3 4160 3.60 GHz
  • ekran kartı: RX 570

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
G
Termal macunu yeniledim 80 dereceye kadar düştü. Peki sizce ortalama sıcaklık kaç olması lazım ? He bide benim kasamın önünde 2 tane fan var ve bu fanlar havayı dışarı üflüyor. Önünden bir tanesini söküp arkaya egzoz fanı yapsam ve öndeki fanı içeri üflüyecek şekilde yönünü değiştirsem nasıl olur ?
Kardeşim kasanın önündeki fanlar havayı içeriye alacak. Neden ısındığı anlaşıldı. Önden hava alacak kasa arkadan ve üstte eğer varsa üstten sıcak havayı verecek. Her yerden kasa hava üflerse nereden alacak havayı. Boğulur PC. Önde en az iki tane fan içeriye hava çeksin. Arkada ve üstte egzoz fan olsun. Sıcaklıklarda ciddi düşüş olur.
İşlemciler 120 derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabiliyor, düşünülenin aksine işlemciler ısıya karşı dayanıklıdır. Ancak bu sıcaklıklarda kullanmayın. Isı değişikliği işlemciden ziyade anakartlara zarar vermektedir. Çözüm olarak ilk aklıma heatsinkin üzerinin tozla kaplı olabileceği ve termal macunun etkisini yitirdiği aklıma geliyor. Heatsink'i temizleyip termal macunu yenileyin.

90 derece, bu işlemci için yüksek. Zaten o ekran kartı ile darboğaz da yapıyordur. Termal macunu yenileyip, hesaplı bir soğutucu alabilirsiniz. Ya da kasanın hava akışı zayıfsa, onun için bir şeyler yapabilirsiniz. Ama ekran kartının sıcaklık değerleri normal ise hesaplı bir işlemci soğutucusu almanızı tavsiye ederim.

Termal macunu yeniledim 80 dereceye kadar düştü. Peki sizce ortalama sıcaklık kaç olması lazım ? He bide benim kasamın önünde 2 tane fan var ve bu fanlar havayı dışarı üflüyor. Önünden bir tanesini söküp arkaya egzoz fanı yapsam ve öndeki fanı içeri üflüyecek şekilde yönünü değiştirsem nasıl olur ?

Faydası olur, hava akışını işlemcinin heatsinkinin üzerinden geçecek şekilde ayarlamanız gerekir ama. Sormak istediğim kasanızın egzoz fanı yok mu? Genellikle içerideki tüm havayı tahliye edebilmesi için egzoz fanlarının çapları daha büyük olur.

Kardeşim kasanın önündeki fanlar havayı içeriye alacak. Neden ısındığı anlaşıldı. Önden hava alacak kasa arkadan ve üstte eğer varsa üstten sıcak havayı verecek. Her yerden kasa hava üflerse nereden alacak havayı. Boğulur PC. Önde en az iki tane fan içeriye hava çeksin. Arkada ve üstte egzoz fan olsun. Sıcaklıklarda ciddi düşüş olur.

Çözüm
Peki anlaşıldığı üzere arkaya 1 tane fan alıcam. Öndekilerin de yönünü değiştiricem. Üstte fan takmak için yer yok. Peki alacağım fanın diğerleriyle aynı marka olması şart mı ? Çünkü fanın markasını filan bilmiyorum.

Peki anlaşıldığı üzere arkaya 1 tane fan alıcam. Öndekilerin de yönünü değiştiricem. Üstte fan takmak için yer yok. Peki alacağım fanın diğerleriyle aynı marka olması şart mı ? Çünkü fanın markasını filan bilmiyorum.
Yok dostum kaç cm olduğuna bak. Ona göre aynı çapta kasana uygun bir tanesini tak. Ben kendim arkadaşlarımın kasasının üstünü açtım. Matkabın varda elinden geliyorsa sende açabilirsin. Sıcak havayı direkt atar yukarıdan.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı