i3 4170 vs Xeon X3470

Evet, başta böyle düşünüyordum ama daha da derinlemesine düşününce işin içinden çıkamaz oldum. Elimde zaten fazladan 2-3 anakart var, bunların içine bir süre kullandıktan sonra yüzüne bile bakmayacağım birini eklemektense mesela GA-G41M-combo'ya Xeon işlemci alır başka bir bilgisayar çıkarırım. Hem daha ucuza mal olur.

Bir de aklıma şu geldi. Birkaç yerde okudum, Xeon işlemciler için sağlam bir soğutucu lazımmış ama benim elimde şuna benzer bir soğutucu var. Ben ise soğutucuyu en son i7 aldığımda (yukarıda belirttiğim gibi) değiştireceğim. Ne düşünüyorsunuz?

X54** serisi 130W TDP değerine sahip o soğutucuyla E5450 en mantıklısı olacaktır LGA775 için. X3470 düşünüyorsan iyi OC yapamazsın.

X54** serisi 130W TDP değerine sahip o soğutucuyla E5450 en mantıklısı olacaktır LGA775 için. X3470 düşünüyorsan iyi OC yapamazsın.
O bir örnekti ki zaten esas i3 4170 ile X3470 arasında kaldım ben. Peki bundan da öte X3470'e kıyasla, 250 küsür daha ekleyip i5 4690 almak mantıklı mıdır? Bu arada belirtmeyi unuttum, ürünleri AliExpress üzerinden alacağım. Daha önce alış-veriş yaptığım bir mağaza var, ismi RE Store. Eğer işlemci alırsam bu mağazadan alacağım.

i3 4170: US $37.99 |Intel Core i3 4170 3.7GHz dört çekirdekli SR1PL LGA 1150 CPU İşlemci|İşlemci| - AliExpress

i5 4690: US $67.18 4% OFF|Intel Core i5 4690 İşlemci 3.50Ghz soket 1150 dört çekirdekli masaüstü SR1QH|İşlemci| - AliExpress

Hocam bu kadar para verdikten sonra AliExpress'ten almayın. Çok sağlam bir vergi ücreti girecektir.

Hocam bu kadar para verdikten sonra AliExpress'ten almayın. Çok sağlam bir vergi ücreti girecektir.
Linke baktım fiyatı fena değil, üstüne kargoyla 630 küsür falan oluyordur tahminimce. Yine de ben bütçemin üstüne 250 küsür daha ekleyebilecek miyim orası kesin değil.

Linkini attığım mağaza, kargonun üstüne işlemcinin gerçek fiyatını yazmıyor. 1-2 küsür dolar yazıyor. Zaten ufak bir pakette geliyor. Daha önce aynı mağazadan çok işlemci aldım.

Linke baktım fiyatı fena değil, üstüne kargoyla 630 küsür falan oluyordur tahminimce. Yine de ben bütçemin üstüne 250 küsür daha ekleyebilecek miyim orası kesin değil.

Linkini attığım mağaza, kargonun üstüne işlemcinin gerçek fiyatını yazmıyor. 1-2 küsür dolar yazıyor. Zaten ufak bir pakette geliyor. Daha önce aynı mağazadan çok işlemci aldım.
Bilmiyorum yine karar sizin. Temiz gibi gözüküyor. 30 gün beklemeye değer mi bilemedim.

Bilmiyorum yine karar sizin. Temiz gibi gözüküyor. 30 gün beklemeye değer mi bilemedim.
En son Q9400 sipariş ettim, 2 haftada elime ulaştı. Şu durumda ne olur bilmiyorum ama en fazla 3 haftaya gelir diye tahmin ediyorum. Kendi adıma beklemeye değer diyebilirim. Zaten bütçemin üstüne bahsettiğim miktarı ekleyene kadar doların kuru biraz düşer (veya öyle tahmin ediyorum).
Eğer bütçeme ekleme yapabilirsem i5 4690'ı da düşünüyorum ama şu anlık i3 4170'i tercihim. En yakın zamanda alacağım veya almaya çalışacağım. Sipariş ettiğimde ve kullanmaya başladığımda takip edenleri bu konudan bilgilendireceğim (siparişini verdim, elime ulaştı kullanıyorum vs. gibi). Yardımcı olan herkese teşekkürler.
(24 Ekim 2020 - 01:18) Hala konuyu takip edenler için:

Maalesef bütçe olmayınca hiçbir şey olmuyor :/. Bu yüzden eski anakartıma geçtim ve Phenom II X4 945 sipariş ettim. Bir süre bunla idare ederim. Yeteri kadar para biriktirince de bahsettiğimi yapmaya çalışırım artık. Yardımcı olan herkese teşekkürler, iyi sosyaller.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı