i3 6100 - GTX 1050 Ti sistem 1 saat içerisinde mavi ekran hatası veriyor

İşletim sistemi
Windows 10

beryroxwell

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
4GB DDR4 2133mhz (soğutucusuz)
SSD veya HDD modeli
1 TB HDD
Ekran kartı
ASUS 1050 Ti Cerberus
Anakart
H110
İşlemci
i3 6100
MİNİDUMP:"Yeni WinRAR arşivi.rar"

Oyunlarda, Google çoklu sekmede, render programlarında genel olarak 1 saati geçmeksizin mavi ekran alıyorum.
Daha önce sürekli mavi ekrandan bilgisayarım açılmıyordu format attım düzeldi bir süre bu hataları almadım fakat şimdi bilgisayarımı kullanamaz haldeyim herhangi bir işle uğraşsam kendini yeniden başlatıyor sebebini bilmiyorum cidden soğudum yardımcı olursanız sevinirim. İyi sosyaller.

Son düzenleme:
Minidump dosyalarına göre sorun HDD, RAM veya Ekran Kartı sürücüsü ile alakalı. Sorunun kesin olarak hangisinden kaynaklandığını anlamak için bazı çözüm adımları sıralayacağım, bu işlemler zahmetli gelebilir;

Birinci adım olarak BIOS'da RAM ayaları altında XMP profili açık mı? Açıksa kapatın sorun bundan kaynaklı olabilir, XMP profili kapalıyken sistemi 1 saat kadar kullanın ve mavi ekran hatasına yol açabilecek işlemleri yapıp sisteme mavi ekran verdirmeye çalışın. Ayrıca memtest yapmanızı öneririm Memtest Video'sunu izleyerek yapabilirsiniz, bu test sayesinde RAM'larınızda bir problem olup olmadığını anlayabilir, böylece mavi ekran sebebini çözüme kavuşturabiliriz, akabinde memtest yaptıktan sonra RAMlarda bir sorun görünmüyor fakat mavi ekran sorunumuz devam ediyorsa bir sonraki adıma geçelim.

Muhtemelen ekran kartınızın driver sürümünüz son sürümdür, geçmiş tarihteki bir sürücüyü kurmanızı öneririm örneğin 1 yıl önceki olabilir (DDU ile Güvenli Mod'da temiz kurulum yaptığınızdan emin olun.) Temiz bir kurulum sonrası eski sürüme ait ekran kartınızla bilgisayarınızı yine 1 saat kadar kullanıp mavi ekran vermesine neden olabilecek şeyleri yapın, uzun bir süre boyunca mavi ekran almadıysanız sorunun ekran kartı driverlarından kaynaklandığını öğrenmiş oluruz.

Pek alakası yok fakat minidump dosyasında gördüğüm hataya göre BIOS güncellemesinden sonra mavi ekran alabileceğin yönünde, BIOS güncellemesi yapmışsanız bu güncellemenin bir önceki sürümüne dönmeniz mavi ekran hatasının düzelmesini sağlayabilir.

SSD kullanmıyorsunuz HDD kullanıyorsunuz, mavi ekran sorunları HDD'larda daha çok olduğu bir gerçek, az önce başka bir konu da bir arkadaşa da bunları yazdım gerçi onda SSD vardı, HDD'yi CrystalDiskInfo yazılımı aracılığı ile taratın ve sağlığını öğrenin, çok kötü durumlardaysa sağlık seviyesi çok yüksek ihtimalle HDD'den kaynaklı olabilir, akabinde bilgisayarınızı kapatarak gücünü kestiğinizden emin olun, HDD'nin bağlı olduğu SATA kablolarını kontrol edin düzgün bağlanmamış veya ufak temas sorunlarıyla karşı karşıya kaldığında mavi ekran vermesine neden olabilir, HDD'nin güç kablolarını her iki taraftan olacak şekilde çıkartıp takın, aynı şeyleri anakart ile HDD arasındaki SATA kablolarına da uygulayın, daha sonra sistemi normal bir şekilde başlatarak 1 saat kadar test edin, mavi ekran verdirebilecek işlemleri yapın. Mavi ekran sorunu kendini tekrar etmezse, sorunun kaynağını bu son adımla çözmüş olabiliriz.

Son düzenleme:
Minidump dosyalarına göre sorun HDD, RAM veya Ekran Kartı sürücüsü ile alakalı.
Ekran kartı sürücüsüyle nasıl bir bağlantı kurduğunuzu merak ediyorum. Raporlarda buna işaret eden hiçbir şey yok.

Konu sahibine döneyim. "081122-35968-01.dmp" dosyası kırık, tekrar yükleyin.

Açılabilen 4 raporda 2 farklı hata türü var. Birisi 0x1a, birisi 0x154.
Rich (BB code):
MEMORY_MANAGEMENT (1a)
    # Any other values for parameter 1 must be individually examined.
Arguments:
Arg1: 000000000000003f, An inpage operation failed with a CRC error. Parameter 2 contains
    the pagefile offset. Parameter 3 contains the page CRC value.
    Parameter 4 contains the expected CRC value.
Arg2: 000000000023c8fd
Arg3: 000000001fd85162
Arg4: 00000000cf39871c

ADDITIONAL_DEBUG_TEXT:  Memory Manager detected corruption of a pagefile page while performing an in-page operation.
The data read from storage does not match the original data written.
This indicates the data was corrupted by the storage stack, or device hardware.

Bu iki hatanın ortak noktası şu, ikisinde de depolama araçları soruna yol açmış olabilir. Yeşil olarak işaretlediğim yazılara dikkat ederseniz raporlarda veri yapılarında bozulmalar veya okuma/yazma sırasında hatalar oluyor. Raporlarda 3. parti sorunlu bir sürücü görmüyorum. Bu yüzden donanımsal testler yapmanızı isteyeceğim.
Rich (BB code):
UNEXPECTED_STORE_EXCEPTION (154)
The store component caught an unexpected exception.
Arguments:
Arg1: ffffba8626789000, Pointer to the store context or data manager
Arg2: ffff8e0f2944df30, Exception information
Arg3: 0000000000000002, Reserved
Arg4: 0000000000000000, Reserved
Rich (BB code):
.exr 0xffff8e0f2944eeb8
ExceptionAddress: fffff80318336760 (nt!RtlDecompressBufferXpressLz+0x0000000000000050)
   ExceptionCode: c0000006 (In-page I/O error)
Inpage operation failed at 00000232b94d3d40, due to I/O error 00000000c0000483

Bellekleri Memtest86 ile, diskleri ise HD Tune ile Quick Scan kapalı olacak şekilde test edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Öncellikle değerli vaktinizi ayırıp ilgilendiğiniz için minnettarım. Memtest86 ile yapmış olduğum testte ramden kaynaklı herhangi bir sorun olmadığını gösteriyor. HDD kısmına baktığım zaman HD Tune quick scan olmadan taradım herhangi bir sorun çıkmadı. Benchmark ile diski zorladım ihtimal üzerine herhangi bir şey olmadı. Şu an tavsiyeleriniz nelerdir? İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

eklemek istiyorum CrystalDiskInfoyla yaptığım testte diskimin durumunun iyi olduğunu gösteriyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı