i3 8100 RX580 sistem oyunlarda FPS düşüşü oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

BakteryNeo1

Decapat
RAM
DDR4
Ekran kartı
Radeon Rx580 4GB
Anakart
Gigabyte H310M DS2
İşlemci
Intel Core i3-8100
Öncelikle sistemimi sizlere belirteyim.

Intel Core i3 8100.
Gigabyte H310M DS2.
Radeon RX580 4 GB.
DDR4 8 GB (1333) MHz.
1 adet 1TB HDD ve 1 adet SSD'im mevcut.
Samsung SSD 860 EVO 500GB.

Oynadığım oyunlar gerçekten saçma sapan ani FPS dropları yaşıyorum ve bu durum gitgide beni oynadığım oyunlardan soğutmakta. Sizlerin geri dönüşlerinize ihtiyacım var. Valorant gibi bir oyunda başka bir kişinin ( aynı sistem ) videosunu izlediğim vakit Low ayarlarda en azından yine 200 FPS görmekte lakin ben mecburiyetten 60 FPS sabitliyorum onda bile ani düşüşleri yaşıyorum. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Problem işlemci ve RAM kaynaklı gibi görünüyor. RAM çift kanal 16 GB yaparsanız ve işlemciyi yükseltirseniz RX 580'den tam verim alabilirsiniz 1080P'de.

RAM bir arkadaşımdan ödünç alarak 16 GB yaptım lakin, sorunum devam etmekteydi. Ama işlemci ve ekran kartı olarak birkaç kişinin daha performans videolarını izlediğimde bende olan sorun gibi onlarda sorunsuz olduğunu fark ettim. Acaba başka bir problemim olabilir mi? Açıkçası bütçe olarak da şu an pek müsait değilim.

RAM bir arkadaşımdan ödünç alarak 16 GB yaptım lakin, sorunum devam etmekteydi. Ama işlemci ve ekran kartı olarak birkaç kişinin daha performans videolarını izlediğimde bende olan sorun gibi onlarda sorunsuz olduğunu fark ettim. Acaba başka bir problemim olabilir mi? Açıkçası bütçe olarak da şu an pek müsait değilim.
Yazılımsal bir problemin yoksa sorunu başka bir yerde arama dostum. Sorunun ram yetersizliği.

i3-8100 Valo'da ortalama 1080/720p low ayarlarda 200-220 FPS rahat renderlayabiliyor zaten, oyundan soğumanı tetikleyecek drop olayının işlemciyle falan alakası da yok. Göreceğin maksimum CPU kullanımı en fazla %70-75 civarında olmalı o oyunda zaten. Ya OS'te var bir sorun ya da sıkıntılı depolama birimi/sıcaklıklarda var bir problem. Öte yandan o videolarda gördüğün benchmark testlerinde kullanılan bellekler de çift kanal yapısında, 8GB bile yeterli aslında fakat yine en azından 2x4 şeklinde kullanmadığın için de saniyede ekrana yansıyan kare sayısı da otomatik olarak düşük olacaktır tabii bu durumun sık sık aşırı ve ciddi oranda bir drop vs yapacağı ihtimaline de pek olumlu bakmıyorum ama siz yine temel olarak bir tane daha 8GB'lık bellek temin etmeye çalışın, en azından donanımsal bir yetersizlik söz konusumuymuş onu da kesin olarak öğrenmiş oluruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı