Çözüldü i3 9100F 100 derece göstermesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

olcanozturk

Hectopat
Bilgisayarı Vatan'dan aldım. Kısa süre önce sıcaklık değerlerine bir bakayım dedim ve işlemcim oyuna girdiğim andan itibaren 100 derece olduğunu gördüm. Teknik destek almak için hemen Vatan'ı aradım onlar da benim düşündüğüm gibi değerlerin yanlış olduğunu söyledi zaten 100 derecede bilgisayarın kapanması gerek bildiğim kadarıyla.
Oyunlarımı güzel bir şekilde oynuyorum sıkıntı yok drop vesaire girmiyor işlemci %100 olmuyor şimdi değişime götüreyim mi yoksa devam edeyim mi?
İşlemcim zarar görüyor mu?

Şu an boşta 55 derecede geziyor havalar sıcak fazlasıyla.

Core temp ile ölçüp değerlerini atar mısınız?
bu kısa süre cs oynadıktan sonra assetto corsayı da göstereceğim şimdi 100 dereceyi orda görmüştüm
bilgisayar kapanma durumu olmadı nedense gösterge sıkıntılı olmalı

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2020-07-22 184016.png
    Ek Açıklama 2020-07-22 184016.png
    8,9 KB · Görüntüleme: 58
Hocam işlemcinizin sıcaklık göstermesinde bir sıkıntı olabilir, uzaktan ölçülebilen bir ateş ölçücü ile ölçün derim.

Dediğim gibi oyun içerisinde MSI Afterburner ile ekran görüntüsü alın. Daha sağlıklı olur.
ısı değeri bu şekilde şuanlık
Ek Açıklama 2020-07-22 190035.png

birde gta5 değerlerini atıcağım buraya beklemede kalın 2 dakika
Gta 5 i ultra ayarlarda kullanıyorum ondan işlemci %100 yoksa darboğaz yok
gta9.png

dediğim gibi değerler bu şekilde bir sıkıntı varmdır hava çok sıcak haberiniz olsun
Dediğim gibi oyun içerisinde MSI Afterburner ile ekran görüntüsü alın. Daha sağlıklı olur.

Hocam değerleri attım Counter-Strike'da da atabilirim Euro Truck 2'de aynı şekilde.
İşlemci frekansı kaç? Bu arada Core temp ile sıcaklıklara bakabilirsin Prime95 ya da OCCT testi yapıp.

Resimlerde gözüküyor hocam 1900MHz'di sanırım.
80 derece civarında normalde stok fanla 9100F için fazla bile denebilir ama sanırım kasa kötü olduğundan da olabilir fan ayarını yükseltebilirsin ve Core temp ile de bir sıcaklığa bak bence.

Kasam Rampage'in kasası hazır aldığım için adını bilmiyorum şu anlık önde 3 arkada 1 olmaz üzere 4 fanı bulunmakta işlemci stok fan.

Kasanızın tam modelini söylemeniz gerekli. En azından önden çekilmiş bir fotoğrafını ekleseniz sorunu tam söyleyebilirim.

Tahminimce kasanızın ön tarafı mesh yapıda değil. Dolayısıyla sisteminiz nefes alamıyor.

İlk olarak kasanızın yan kapağı açık şekilde de aynı oyunları oynayın ve değerli burada paylaşın. Eğer sıcaklıkta 10 derece veya daha fazla düşüş olursa kasanızı değiştirmelisiniz.

Sonra Arctic MX 4 gibi kaliteli bir macun alıp işlemcinizin macununu değiştirebilirsiniz.

O işlemcinin o kadar yüksek sıcaklıkta çalışması normal değil. Ben sıcaklığı ölçtüğünüz programlarda hata olduğunu düşünmüyorum.

Bende i3 9100F işlemci kullanıyorum. Bu Antalya sıcağında 75-76 dereceyi geçmiyor. Vatan'dan aldığınızı söylemişsiniz. Büyük ihtimalle hava akışı berbat olan dandik bir kasadır diye düşünüyorum. Birde yan tarafı açık bir şekilde sıcaklık değerlerine bakın.

Sıcaklık değeri bu şekilde şu anlık.
Eki Görüntüle 621243
Bir de GTA 5 değerlerini atıcağım buraya beklemede kalın 2 dakika.
GTA 5'i Ultra ayarlarda kullanıyorum ondan işlemci %100 yoksa darboğaz yokEki Görüntüle 621271
Dediğim gibi değerler bu şekilde bir sıkıntı varmdır hava çok sıcak haberiniz olsun.

Hocam değerleri attım counter-Strike'da da atabilirim Euro Truck 2'de aynı şekilde.

Resimlerde gözüküyor hocam 1900MHz'di sanırım.

Kasam Rampage'in kasası hazır aldığım için adını bilmiyorum şu anlık önde 3 arkada 1 olmaz üzere 4 fanı bulunmakta işlemci stok fan.

Büyük ihtimalle stok fan gevşemiş. Tekrar takip çıkartın.

Yeni konular

Geri
Yukarı