Çözüldü i5-10200H boştayken %3 kullanımla 4 GHz çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

karsalamanko

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, i5-10200H kullanıyorum. İşlemci bosta iken az yuzde kullansa bile GHz'i çok fazla. Nasıl düzeltirim?

Görev Yöneticisi 28.05.2022 13_02_40.png

Çözüm
Laptoplarda Turbo Boost ayarı Agresif olarak geliyor bundan dolayı olabildiğince yüksek frekansta tutuyor işlemciyi, bunun yanında laptop şarjda iken yüksek performans modu etkin oluyor bildiğiniz üzere onun da etkisiyle bu hale geliyor.
Mesela Win 10 kullanıyorsanız sağ alttaki pil simgesine tıkladığınızda performans seçenekleri geliyor onu değiştirdiğinizde hızın değiştiğini göreceksiniz. Yine aynı şekilde laptopu şarjdan çıkarınca da düşmesi gerekiyor o hızın tasarruf amaçlı.
Arkadaşlar, i5-10200H kullanıyorum. İşlemci bosta iken az yuzde kullansa bile GHz'i çok fazla. Nasıl düzeltirim?

Eki Görüntüle 1401603

O GHz sıcaklığa etki etmiyor çok. Benim işlemcim de öyle. 4, 2'lerde geziyor ama illaki azaltacağım derseniz ThrottleStop kullanmanız gerekir. Profesyonel bilgi almadan uğraşmak tehlikelidir. Bilgisayarınızın da hızlı çalışmasını istiyorsanız kurcalamayın.

İlla ThrottleStop kullanmanıza gerek yok GHz düşürmek için, güç pikanı kısmından işlemci performans yüzdesini düşürürsen de GHz düşüyor.

Laptoplarda Turbo Boost ayarı Agresif olarak geliyor bundan dolayı olabildiğince yüksek frekansta tutuyor işlemciyi, bunun yanında laptop şarjda iken yüksek performans modu etkin oluyor bildiğiniz üzere onun da etkisiyle bu hale geliyor.
Mesela Win 10 kullanıyorsanız sağ alttaki pil simgesine tıkladığınızda performans seçenekleri geliyor onu değiştirdiğinizde hızın değiştiğini göreceksiniz. Yine aynı şekilde laptopu şarjdan çıkarınca da düşmesi gerekiyor o hızın tasarruf amaçlı.

Çözüm
knk çok sağol benimki şarza takılıydı daha iyi performansa aldım en iyi performanstan güç planı ayarlarını yapınca değisiyor

Geri
Yukarı