i5-10300H Laptop işlemci frekansı

Makaleler
4
Yer
Florida
İyi günler. i5-10300H işlemciye sahip bir laptopa sahibim. Sıkıntım şu; Intel'in sitesinde Max Boost 4.50 GHz olarak gözüküyor ama benim gördüğüm maks GHz 4.19. Bu bir sorun teşkil eder mi? Veya neden 4.50 GHz'e çıkmıyor?

1608534234189.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir problem teşkil etmiyor, büyük ihtimal tam kullanımda olmadığından böyle.
Bu arada, render vb. işlemler yapmıyorsanız ve ekran kartı RTX 2060 falan değilse Turbo Boost'u kapatmanızda fayda var, işlemciyi gereksiz yere yoruyor. Hatta şöyle bir örnek vereyim, Monster laptopta Turbo açıkken 90 dereceye kadar ulaşabilen sıcaklık, Turbo'yu kapattıktan sonra 60-65 civarlarında geziyor, en fazla 70 derece gördüm. 1-2 FPS anca fark etmiştir.

Bir problem teşkil etmiyor, büyük ihtimal tam kullanımda olmadığından böyle.
Bu arada, render vb. işlemler yapmıyorsanız ve ekran kartı RTX 2060 falan değilse Turbo Boost'u kapatmanızda fayda var, işlemciyi gereksiz yere yoruyor. Hatta şöyle bir örnek vereyim, Monster laptopta Turbo açıkken 90 dereceye kadar ulaşabilen sıcaklık, Turbo'yu kapattıktan sonra 60-65 civarlarında geziyor, en fazla 70 derece gördüm. 1-2 FPS anca fark etmiştir.
90 dereceye falan ulaşmıyor. Maks 70 derece oluyor yükte.

@mutsuzfiberdolabı Gayet iyi o zaman. Çoğu dizüstü bilgisayarda sıcaklıklar 80-85 civarı dolaşıyor, bir de eğer kronik sorunu varsa veya kalitesiz soğutma varsa bilgisayarın vay haline.
Bu sefer iyi yapmışlar. Marka Hp önceden soğutma kötüydü ama maaşAllah şuan sıkıntı yok. Maks 75 dereceyi görüyorıum oyundayken o da hemen 70e iniyor ayrıca oyundan çıktıktan 5-10 saniye sonra 50 dereceye dönüyor laptop.

Geri
Yukarı