Çözüldü i5 10300H laptopta FPS düşüşü yaşanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mhmtx

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
500
Ekran kartı
1650ti
İşlemci
i5 10300h
Normalde geçen ay Valorant'ta 200-220 FPS arası alırken bu ay 120'yi zor görüyor. Aynı şekilde CS:GO'da geçen ay rekabetçide 180-200FPS alırken bu ay 140 anca alıyorum. 2 yıl önce laptop mu aldım ve o günden bugüne bütün ekran kartı ve driver güncellemelerini yaptım. Anlamadığım oyunlar için ekran kartı ayarı dahi yapıyorum ama FPS düşüşü devam ediyor. Bu güne kadar hiç format atmadım. Arka planda çalışan gereksiz bütün uygulamaları oyun oynarken durduruyorum. Sizce ne yapmalıyım? Format atsam faydası olur mu?

Şimdi Görev Yöneticisi'nden baktım Valorant bilgisayarın %50'sinden fazlasını kullanmıyor nedense. Ne işlemcide ne de ekran kartında ısınma var. Fanlar bile düşük modda çalışıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleme:
Çözüm
Normalde geçen ay Valorant'ta 200-220 FPS arası alırken bu ay 120'yi zor görüyor. Aynı şekilde CS:GO'da geçen ay rekabetçide 180-200FPS alırken bu ay 140 anca alıyorum. 2 yıl önce laptop mu aldım ve o günden bugüne bütün ekran kartı ve driver güncellemelerini yaptım. Anlamadığım oyunlar için ekran kartı ayarı dahi yapıyorum ama FPS düşüşü devam ediyor. Bu güne kadar hiç format atmadım. Arka planda çalışan gereksiz bütün uygulamaları oyun oynarken durduruyorum. Sizce ne yapmalıyım? Format atsam faydası olur mu?

Şu şekilde yardımcı olabilirim.

-Bilgisayar ısınması yaşanıyor olabilir soğutucu kullanılması tavsiye edilir.

-Windows yükselttiyseniz yaşanabilir çünkü bazı bilgisayarlar sürüm yükseltmeye izin versede 5-6 ay sonra çökmeler meydana getiriyor.

-Sistem uygulamalarını güncel tutun.

-Dosya doğrulaması yapın (Steam veya Epic)

- En az 15-20 GB SSD veya HDD de boş alanınız olsun.

-Gereksiz dosyaları silin.

- Format atarsanız çok faydası olur yedekleme yapmayı unutmayın.

Olabildiğince 70 GB üstü dosyalar saklamayın.

Saygılarla.

-Windows yükselttiyseniz yaşanabilir çünkü bazı bilgisayarlar sürüm yükseltmeye izin versede 5-6 ay sonra çökmeler meydana getiriyor.

Saygılarla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Saygılarla.

Hocam PC yanlışlıkla Windows 11 geçti ve ben Windows 10'a dönmüştüm. SSD de 130GB boş. Isınma sorunu yok işlemci ve ekran kartı 60 da normalde 90'ı görüyordu. Format atarken dosya yedeklemesi nasıl yapabilirim? Bütün Steam oyunlarımın, LoL, Valorant ve diğer oyunlarımın silinmemesi için?

Eğer oyunlar silinirse bile hocam mesela Stardew Valley, Hades, celeste gibi oyunların kayıtlarımın kalması için ne yapmam gerekiyor?

Hocam PC yanlışlıkla Windows 11 geçti ve ben Windows 10'a dönmüştüm. SSD de 130GB boş. Isınma sorunu yok işlemci ve ekran kartı 60 da normalde 90'ı görüyordu. Format atarken dosya yedeklemesi nasıl yapabilirim? Bütün Steam oyunlarımın, LoL, Valorant ve diğer oyunlarımın silinmemesi için?

Eğer oyunlar silinirse bile hocam mesela Stardew Valley, Hades, celeste gibi oyunların kayıtlarımın kalması için ne yapmam gerekiyor?

Abim oynadığın site resmi ise Steam veya Epic ise hesabının e postasını ve şifresini unutma bil yeter sonra tekrar yükler giriş yaparsın ilerlemen kaybolmaz asla. Fakat oyunları tekrar yüklemek sorunda kalırsın internetin hızlı ise sorun olmaz diğer dosyalar için OneDrive veya flashbellek kullan internetten bakarsın nasıl yapıldığına... Dostum madem öyle seni anca format kurtarır eğer korsan oynuyorsan ilerlemeni imkansız yedekleyemezsin ha bu arada telefonuna aktarıp sonra tekrar bilgisayarına aktarabilirsin olay bundan ibaret

Abim oynadığın site resmi ise Steam veya Epic ise hesabının e postasını ve şifresini unutma bil yeter sonra tekrar yükler giriş yaparsın ilerlemen kaybolmaz asla. Fakat oyunları tekrar yüklemek sorunda kalırsın internetin hızlı ise sorun olmaz diğer dosyalar için OneDrive veya flashbellek kullan internetten bakarsın nasıl yapıldığına... Dostum madem öyle seni anca format kurtarır eğer korsan oynuyorsan ilerlemeni imkansız yedekleyemezsin ha bu arada telefonuna aktarıp sonra tekrar bilgisayarına aktarabilirsin olay bundan ibaret.

Abim? 😂 benden büyük olduğunuzu nereden çıkarttınız saygıdan hocam dolayı hocam diyorum ve oyunların silinmemesi/kayıtların silinmemesi için ne yapmalıyım yazdım. Temiz kurulum yapın ve kayıtlar oynadığınız platformun Cloud'una kaydediliyor deseniz yeterdi :) neyse zaten sorunu çözdüm yine de teşekkürler.

Abim? 😂 benden büyük olduğunuzu nereden çıkarttınız saygıdan hocam dolayı hocam diyorum ve oyunların silinmemesi/kayıtların silinmemesi için ne yapmalıyım yazdım. Temiz kurulum yapın ve kayıtlar oynadığınız platformun Cloud'una kaydediliyor deseniz yeterdi :) neyse zaten sorunu çözdüm yine de teşekkürler.
Dostum abim yazınca senden büyük olmuyorum, saygıdan yazdım ve senden küçüğüm 😀

Yeni konular

Geri
Yukarı