i5 10300H Stress Testi

Complo

Decapat
Dün konu açmıştım işlemcimin sıcaklık değeri çok yüksek gösteriyor diye. Arkadaş işlemci yüksek güç seçeneğini 99 yap düzelir dedi ve gerçekten düzeldi ama benim yine içime kurt düştü ve ayarları eski haline getirip stress testi yaptım. Yüzde yüz işlemci çalışırken hız 4, 15 GHz'lere çıkarken sıcaklık 90 dereceleri gösterdi, ekranda da var. Lakin bilgisayar neredeyse hiç ısınmadı. Gerek fanlardan çıkan hava, gerekse laptop üstünde herhangi bir ısınma yoktu. 5 dakika stres testi yaptım. Acaba diyorum, işlemci sıcaklığı çarpanlarında mı sıkıntı var?

Adsız.png

Bildiğim kadarıyla o sıcaklık değerleri işlemcinin içindeki çekirdek sıcaklığı. Senin yaptığın 99 olayı turboyu kapatmak. Endişelenmene gerek yok bence :).

Sıcaklık laptop için normal içine kurt düşüren konu ne?

Hocam CPU derecesi 95-96 diyor ama MSI Afterburner'da ya da Core Temp'de işlemciyi yakacağız diye korkuyorum. Mesela bakın burada da stress altında 90 derecelerde hatta Benchmark yaptım Intel'in kendisinde orada da maksiumum 97 derece yazdı. Bakıyorum diğer arkadaşlara YouTube'dan onlarda maksimum bu değer 70 iken bende nie aniden 90'lara çıkıyor.

Hocam CPU derecesi 95-96 diyor ama MSI Afterburner'da ya da Core Temp'de işlemciyi yakacağız diye korkuyorum. Mesela bakın burada da stress altında 90 derecelerde hatta Benchmark yaptım Intel'in kendisinde orada da maksiumum 97 derece yazdı. Bakıyorum diğer arkadaşlara YouTube'dan onlarda maksimum bu değer 70 iken bende nie aniden 90'lara çıkıyor.
Aynı işlemci bende de var. Turbo boost olmadan işlemci 2.50ghz sabit değerde kalıyor. Turbo açıkken 4.30 gördüm ben. Tabi bu iyi hoş ama Turbo 20 derece fark ettirdi bende. Ayrıca korkmana gerek yok 100 derece de işlemci kendini korusun diye kendini kapatır.

Aynı işlemci bende de var. Turbo Boost olmadan işlemci 2.50GHz sabit değerde kalıyor. Turbo açıkken 4.30 gördüm ben. Tabi bu iyi hoş ama Turbo 20 derece fark ettirdi bende. Ayrıca korkmana gerek yok 100 derece de işlemci kendini korusun diye kendini kapatır.

Hocam anladığım kadarı ile sizde de MSI GL65 Leopard 10SCXR-032XTR var bende yeni aldım. Turbo'yu siz nasıl kapatıyorsunuz bir de MSI'ın kendi sitesinde yüklediğim sürücülerden bir kaçı yüklenemedi. Başlangıçta yanlışlıkla kendi yüklü gelen sürücüleri sildim ama güncelleme kısmında herhangi bir eksik gözükmüyor.

Seninde işlemcine ayarlamalar yapsak seninkide 80i geçmez.

Hocam anladığım kadarı ile sizde de MSI GL65 Leopard 10SCXR-032XTR var bende yeni aldım. Turbo'yu siz nasıl kapatıyorsunuz bir de MSI'ın kendi sitesinde yüklediğim sürücülerden bir kaçı yüklenemedi. Başlangıçta yanlışlıkla kendi yüklü gelen sürücüleri sildim ama güncelleme kısmında herhangi bir eksik gözükmüyor.
Aslında sadece bir yerden kapanmıyor,birden çok yerden açılıyor. Msi sitesinde olan driverları kur. Windows updateler bende nedense sildi ve eskisini yükledi. Yüklerken kapat updateleri. Önce Dragon Center da üstte mod performans moduysa kendi otomatik turbo açıyor ben dengeli modda kullanıyorum, sadece oyuna girerken performans modunu ve gaming modunu açıyorum.

Diğeri sistem tepsisinde pil simgesine sol tık yaptığında o bar en iyi performans da olunca boost açılıyor. Oyun vb. işim yoksa o barı ortada bırakıyorum.

Yazmayı unutmuşum. Turbo sadece güç seçeneklerinden Dengeli modda kapanıyor. Oyuna girmediğin sürece dengeli modda takıl. Diğer güç ayarlarında kapanmıyor.

Aslında sadece bir yerden kapanmıyor, birden çok yerden açılıyor. MSI sitesinde olan Driver'ları kur. Windows Update'ler bende nedense sildi ve eskisini yükledi. Yüklerken kapat Update'leri. Önce Dragon Center'da üstte mod performans moduysa kendi otomatik Turbo açıyor ben dengeli modda kullanıyorum, sadece oyuna girerken performans modunu ve Gaming modunu açıyorum.

Diğeri sistem tepsisinde pil simgesine sol tık yaptığında o bar en iyi performans da olunca Boost açılıyor. Oyun vb. işim yoksa o barı ortada bırakıyorum.

Yazmayı unutmuşum. Turbo sadece güç seçeneklerinden dengeli modda kapanıyor. Oyuna girmediğin sürece dengeli modda takıl. Diğer güç ayarlarında kapanmıyor.

Yani şunu anladım işlemci Boost suz normal değerlerde çalışırken. Boost açık iken 95 derecelerde çalışması normal. Boost açıkken FPS'de arttış var ama ani düşüşler yaşanıyor. Boost kapalı iken FPS düşük ama değişim yok. Yani benim seçimime kalmış.

Yani şunu anladım işlemci Boost suz normal değerlerde çalışırken. Boost açık iken 95 derecelerde çalışması normal. Boost açıkken FPS'de arttış var ama ani düşüşler yaşanıyor. Boost kapalı iken FPS düşük ama değişim yok. Yani benim seçimime kalmış.
Satisfactory oyununda turbo açıkken 65fps işlemci 90-95 arası
turbo kapalı 70-75sıcaklık 59-62 fps arası ufak takılmalar oluyor milisaniyelik.

Evet boost a göre sıcakların normal.

Boostla da boostsuz da ufak takılmalar yaşıyorum suan satisfactory da ama oyun erken erişim. Lol de boost farkını vs. hiç hissetmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı