i5 10300H Valorant'ta 85 derece oluyor

aKuu

Kilopat
Makaleler
3
Valorant'ta işlemcim 80-85 derece görüyor Low ayarlarda. Bu normal mi? İzlediğim videolarda aynı sistem 60-65 derecelerde geziyor yüksek ayarlara rağmen.
Notebook modeli Ideapad Gaming 3 GTX 1650, 8 GB RAM, i5 10300H

Son düzenleyen: Moderatör:
Kronik sorunlu model diye biliyorum ama ne kroniği var hatırlamıyorum. Macun yenileme ve temizlik yapmak işe yarayabilir.
O dediğin farklı bir sorun coil whine diye biliyorum. Hafif bir cızırtı sesi geliyor evet. Cihaz daha 1 haftalık bile değil bir de o yüzden sorunun macun veya temizlik olduğunu sanmıyorum.

O dediğin farklı bir sorun coil whine diye biliyorum. Hafif bir cızırtı sesi geliyor evet. Cihaz daha 1 haftalık bile değil bir de o yüzden sorunun macun veya temizlik olduğunu sanmıyorum.
Düşük ayarlarda sistem daha çok işlemciye yüklenir , aynı ayarlarda testinizi gerçekleştirin değerlerde hala 20 derece kadar fark varsa donanımsal bir problem olabilir. Test sisteminin soğutucu pedi falan da olabilir.

Valorant'ta işlemcim 80-85 derece görüyor Low ayarlarda. Bu normal mi? İzlediğim videolarda aynı sistem 60-65 derecelerde geziyor yüksek ayarlara rağmen.
Notebook modeli Ideapad Gaming 3 GTX 1650, 8 GB RAM, i5 10300H.

80-85 derece normal. Sıcaklık sınırı 100 derece olarak belirlenmiş ancak kullanıcı olarak tabii ki de daha düşük sıcaklık değerleri isteriz. Undervolt ile daha iyi olabilir ancak sorun etmenizi gerektirecek bir durum yok. Valorant, işlemciye yüklenen bir oyun, grafikleri düşürdüğünüzde de yük, ekran kartından işlemciye daha fazla geçiyor. İzlediğiniz kişi ekstradan soğutucu kullanıyor olabilir, aynı laptop modelinde 4.2GHz'de 60 derecede çalışması extrem bir durum. Kişisel olarak, 90 dereceye vardığında tedirginleşmeye başlarım. Yine de içiniz rahat etmiyorsa, güç yönetimi ayarlarından maximum işlemci gücünü 99'a çekmeniz işlemcinin Turbo moduna geçmesini engelleyip yükte 4.2 yerine 2.5GHz de çalışmasını sağlayacak. Bu şekilde 70 derecede oynayabilirsiniz, FPS değeriniz de 80-120 arasında olacaktır diye tahmin ediyorum.

Notebook modeli Ideapad Gaming 3 GTX 1650, 8 GB RAM, i5 10300H.

Şu an malum havalar sıcak hocam özellikle hava sıcaklığı donanımların ısısını çok etkiliyor. 85 derece aşırı fazla değil ancak derece 90-95 derece aşırı bir ısıdır. Eğer takıntınız yok ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Olmaz ben takıntılıyım derseniz Noctua NT-H1 ile macunu yenileyin. Ve fanı tamamen tozdan arındırın.

Yeni konular

Geri
Yukarı