i5 10300H ve 1650 Ti az kullanılıyor

Kısaca evet. Ben de bu konuya biraz yabancıyım ama anladığım kadarıyla 8+16 şeklinde çalışmasına "Flex" deniyor. Bu da tek kanaldan daha fazla çift kanaldan daha az performans demek.

Eğer sorunun nedeni belleklerin çift kanal olması ise 8 GB alırsanız sorun en azından kısmen giderilir. Ancak emin olamıyorum.

Bende emin olamıyorum Single olsa da 16 GB tamam etkiliyordur ancak bu kadar da etkilememesi lazım. 10 dakika sonra oyuna girip 1650 Ti'ı kullandığını teyit edeyim

Bende emin olamıyorum Single olsa da 16 GB tamam etkiliyordur ancak bu kadar da etkilememesi lazım. 10 dakika sonra oyuna girip 1650 Ti'ı kullandığını teyit edeyim
Dilerseniz servisle bir konuşun. Sorunun belleğin tek kanal olmasının bu denli sıkıntı yaratıp yaratmayacağını bir sorun. Belki bilgi alabilirsiniz.

Bendeki sorunda 8 GB tek modül olan belleğin yanına aynı/benzer teknik verilere sahip ikinci 8GB modülü takınca sorun çözülmüştü. FPS ciddi şekilde artmış, drop/takılma sorunları çözülmüştü. Benim bu deneyimim de sorun çözülmüştü.

Sizin sorununuz da bu olması oldukça muhtemel. Eğer gözle görülür ciddi bir farkı kendim yaşamasam ben de çift kanal belleğin bu kadar etkili olacağına inanmazdım ama ciddi fark etmişti. Ancak benim deneyimimde bellek miktarı 8'den 16'ya çıkmıştı. 8 GB belleğin günümüz oyun sistemleri için yetersiz kalmaya başlamasını/yetersiz kalmasını da düşünürsek benim durumum biraz daha farklıydı.

@men0fhonor Benim dediğimi yapar mısın? Fast Boot ve oyun modunu devre dışı bırakıp dene bi':

Fast Boot'u nereden kapatacağım
@men0fhonor "Nvdia Denetim Masası" üzerinden "Masaüstü" kategorisinden "Bildirim Alanında GPU Etkinliği Simgesi Görüntüle" kısmını açıp, Rocket League'nin ekran kartınız ile çalıştığını doğrulayınız.
Ekran Görüntüsü (100).png

Güç seçeneklerinden, oyun modunuda kapat, bunları yaptıktan sonra yeniden başlat bilgisayarını öyle test et.

Bu işlerden çok anlamıyorum, denetim masasından güç seçeneklerine girdim ama oyun modunu nereden kapatacağım SS atar mısın

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (101).png
    Ekran Görüntüsü (101).png
    55,3 KB · Görüntüleme: 38
Bu işlerden çok anlamıyorum, denetim masasından güç seçeneklerine girdim ama oyun modunu nereden kapatacağım SS atar mısın
Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin kısmından. Arama > Oyun Modu'nu açın, oradan kapatın. Birazcık da kendiniz kurcalarsanız çok daha verimli ve kısa sürede çözüm bulabiliriz bence.

Denedim şu an değişen hiçbir şey olmadı.
Tamam Single RAM etkiliyor olabilir ama beneki sorun düşük CPU ve GPU kullanımı. Bu sorun için çözüm bulmamız lazım.

Denedim şu an değişen hiçbir şey olmadı.
Tamam Single RAM etkiliyor olabilir ama beneki sorun düşük CPU ve GPU kullanımı. Bu sorun için çözüm bulmamız lazım.

Dostum senden bir şey rica edeceğim. Laptopunun kaç RAM slotu var? Aslında ben kaç tane olduğunu biliyorum ama moderatör arkadaşın bunu duymaya ihtiyacı var sanırım. Mesajımı yanlış bilgi olarak işaretlemiş, cevabına göre bizimle doğru bilgiyi paylaşmasını rica edeceğim.

Dostum bir de Dual Channel RAM CPU Bound oyunların (CS:GO, R6, DotA2) bir numaralı ihtiyacıdır. Bilgisayarını tek kanal RAM ile çalıştırıp aa niye yavaş diyemezsin. Ben 8300H laptopumun RAM'lerini Dual Channel yapmadan önce PassMark'tan 8500 puan alıyordum Dual Channel yapınca 11200 oldu. %30 civarı bir gelişme demek bu.

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle bir video mevcut.
Dostum sen bu Acer ı almadan önce açtığın konuda söylemiştim sana tek kanal olduğunu. Hatta kendim de beğendiğim bir laptop olduğunu fakat tek kanal ram olduğu için kafamı karıştırdığını da söylemiştim 😕

Geri
Yukarı