i5-10300H ve GTX1650 darboğaz oluyor

weasny

Femtopat
Daha fazla  
Casper Excalibur G770
i5-10300H
GTX1650
8 RAM

Oyunlarda CPU kullanımım %90-%100 oluyor. Fakat ekran kartı kullanımı %50-%60 civarlarında
Bu sistemde darboğaz olması imkansıza yakın gibi geliyor.

Çoğu oyunda ayarları değiştirmeme rağmen gözle görülür bir FPS artışı olmuyor.
AC: Odyssey'de GeForce Experience'nin önerdiği Very High ayarlarda 17-25 FPS arası alıyorum ve ekran kartı kullanımım %60'ı geçmiyor. Fakat işlemcim sürekli %90-%100 civarlarında oynuyor. Bir çok oyunda bu sorunu yaşıyorum.

Bilen ya da aynı bileşenleri kullanan birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Böyle olması normal mi?

Hocam bu darboğaz normalde mümkün değil. İşlemciniz falan fazla ısınıp frekans mı düşürüyor bir kontrol edebilir misiniz?

Hocam bu darboğaz normalde mümkün değil. İşlemciniz falan fazla ısınıp frekans mı düşürüyor bir kontrol edebilir misiniz?
Değerler bu şekilde işlemci frekansı 3700-4200 arası gidip geliyor. Sıcaklık 83-93 arası. Kullanımı %90'nın altına düşmüyor.

Ekran Kartı kullanımı nadir olarak %70 lere çıkıp geri düşüyor genelde %50-%60 civarı

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    1,7 MB · Görüntüleme: 45
İntel için pek birşey söylemeyeceğim ama sıcaklığınız aşırı yüksek değil. Çözünürlüğünüzün 1080p olduğunu kontrol eder misiniz? Genelde AC oyunların da bu tarz hatalar olabiliyor. Ayrıca diğer oyunlarda da darboğaz yaşıyor musunuz?

Casper Excalibur G770.
i5-10300H
GTX1650.
8 RAM.

Oyunlarda CPU kullanımım %90-%100 oluyor. Fakat ekran kartı kullanımı %50-%60 civarlarında.
Bu sistemde darboğaz olması imkansıza yakın gibi geliyor.

Çoğu oyunda ayarları değiştirmeme rağmen gözle görülür bir FPS artışı olmuyor.
AC: Odyssey'de GeForce Experience'nin önerdiği Very High ayarlarda 17-25 FPS arası alıyorum ve ekran kartı kullanımım %60'ı geçmiyor. Fakat işlemcim sürekli %90-%100 civarlarında oynuyor. Bir çok oyunda bu sorunu yaşıyorum.

Bilen ya da aynı bileşenleri kullanan birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Böyle olması normal mi?

İmkiansiz olmaz olmamalı.

İntel için pek birşey söylemeyeceğim ama sıcaklığınız aşırı yüksek değil. Çözünürlüğünüzün 1080p olduğunu kontrol eder misiniz? Genelde AC oyunların da bu tarz hatalar olabiliyor. Ayrıca diğer oyunlarda da darboğaz yaşıyor musunuz?
Çoğu oyunda olması gerekenden daha düşük fps aldığımı düşünüyorum. Sea of thieves oyununda bile orta-yüksek sayılabilecek ayarlarda 30-40 fps oynuyorum yer yer 30 un altına da düşüyor. Ekran kartı kullanımı yine %50 lerde kalıyor ama işlemci %90 hep
Bu da lol testi 1080p max ayarlar. Ekran kartı kullanımı %40 ı bile zor geçiyor bu oyunda da.

FPS zaman zaman 40 lara düşüyor
Adsız1.png

Son düzenleme:
Çoğu oyunda olması gerekenden daha düşük fps aldığımı düşünüyorum. Sea of thieves oyununda bile orta-yüksek sayılabilecek ayarlarda 30-40 fps oynuyorum yer yer 30 un altına da düşüyor. Ekran kartı kullanımı yine %50 lerde kalıyor ama işlemci %90 hep
Hocam sizi sorulara boğduğumu biliyorum fakat bunu öğrenmem lazım cihaz elinize geldiğinden beri mi böyle yoksa zamanla mı performans düşüşü oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı